24 Април, 2024 20:25, обновена 24 Април, 2024 20:31 934 8

Берое с четвърта поредна шампионска титла по баскетбол при жените

• а група-
  • баскетбол-
  • стара загора

За шампионките 19 точки вкара Деана Стояновска

Берое Стара Загора победи с 67:66 (18:18, 15:14, 15:19, 19:15) Монтана 2003 на финала в женската А група, изиграл се тази вечер в Стара Загора и защити титлата си, пише Спортал.

За малко повече от две минути игра двата отбора си вкараха по един кош за 2-2. Бързо обаче Монтана успя да дръпне с 8-4. Въпреки че домакините се доближиха само на точка от съперника си (10-11), те пак не успяха да обърнат резултата и позволиха пасива им да се увеличи на 4 точки (12-16), при оставащи около 4 минути до края на частта. Кош на Николина Зубач направи отново разликата само 2 точки (14-16). При оставащи 2 минути до края резултатът беше изравнен 16-16. Николина Зубач беше фаулирана и реализира двата си наказателни удара, с които даде предимство от 2 точки на Берое (18-16). Веднага след това Преслава Колева изравни резултата (18-18), като така и завърши първата четвърт.

Двата отбора продължиха да правят истинско дерби още от самото начало на втората четвърт, като играеха кош за кош. Домакините бързо намериха начин да дръпнат с 4 точки (24-20) след кошове на Цветомира Наумова и Деана Стояновска. След 4 минути игра резултатът отново беше изравнен (26-26). Двата отбора продължиха да се надлъгват, като при оставаща минута до почивката Монтана имаше предимство от точка (32-31). Радостина Христова пък беше точна при изпълнение на два фаула и обърна лидерството в полза на Берое (33-32). Именно при този резултат двата отбора се оттеглиха на почивката.

След три минути игра двата отбора отново стигнаха до равенство в резултата (38:38). Не беше нужно обаче много време на домакините да дръпнат отново с 3 точки пред съперника си (43-40), след тройка на Деана Стояновска. Янина Тодорова беше фаулирана и изпълни два наказателни удара, при които беше точна, за да намали пасива на Монтана на точка (42-43), а след това кош на Борислава Днчева даде преднина от точка на гостите (44-43), при оставащи малко повече от 4 минути до края на третата част. Тая Робинсън пък увеличи преднината на 3 точки (46-43). Баскетболистките на Монтана набраха инерция и поведоха с 6 точки (51-45). А преди заключителната четвърт авансът на Монтана беше намален на три точки (51-48).

Още през първата минута Берое намали пасива си само на точка, след като Николет Гилдей беше точна от линията за наказателни удари (50-51). След като беше фаулирана втори път тя даде и преднина от точка на своя тим (52-51). 7 минути преди края на мача Тая Робинсън върна предимството на Монтана (57-56). Разликата дори се покачи на 3 точки за гостите, но Николина Зубач я намали само до точка (58-59). При оставащи малко повече от 4 минути до края на срещата Монтана води с 6 точки (64-58). Въпреки опитите на домакините да налаят пасива си те успяват да го стопят само до 5 точки. 50 секунди преди края на мача разликата е само 1 точка в полза на гостите (66-65). Цветомира Наумова беше фаулирана 5 стотни преди края на срещата, като беше точна при двата наказателни удара, с които Берое излезе с точка напред и спечели титлата.

За Берое Деана Стояновска вкара 19 точки, с 13 завърши Николина Зубич, а Николет Гилдей наниза 12 точки.

Тераник Батъл реализира дабъл-дабъл - 22 точки и 12 борби за Монтана, а 20 точки добави Тая Робинсън.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Берое Стара Загора: Гергана Маданкова, Николет Гилдей, Радостина Христова, Деана Стояновска, Виктория Мирчева

Монтана 2003: Тая Робинсън, Янина Тодорова, Тераник Батъл, Борислава Денчева, Микаела Дамянова