Last news in Fakti

26 Април, 2024 13:36 1 400 18

Китайският шпионаж: все по-агресивен и безцеремонен

  • германия-
  • шпионаж-
  • шпионин-
  • китай-
  • си дзинпин-
  • олаф шолц

Предполагаемите китайски шпиони в Германия бяха разобличени непосредствено след посещението на канцлера Олаф Шолц в Китай, по време на което стана дума и за опазването на промишлените тайни на германските фирми

Китайският шпионаж: все по-агресивен и безцеремонен - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Шпионската дейност на Китай става все по-агресивна и безцеремонна. Задържането на трима души по обвинение, че са шпионирали в полза на Китай, повдига въпроса доколко Германия е инфилтрирана от тайните служби на Пекин.

Трима души бяха задържани в Германия по обвинение, че са шпионирали за Китай. Това поражда въпрос с какъв успех работят китайските тайни служби. Предполагаемите китайски шпиони в Германия бяха разобличени непосредствено след посещението на канцлера Олаф Шолц в Китай, по време на което стана дума и за опазването на промишлените тайни на германските фирми. През март Конгресът на народните депутати в Китай прие нови закони, които задължават чуждестранните фирми да разкриват дори определени чувствителни информации. Тази принудителни мерки влизат в хармония с китайския индустриален шпионаж в чужбина.

Ако насочим вниманието си и отвъд границите на Германия, веднага ще установим с какъв размах действа шпионажът на Народната република. Едно проучване на мозъчния тръст CSIS от Вашингтон показва, че след като през 2012 година Си Дзинпин пое властта в Пекин, шпионската активност на Китай сериозно се е разраснала. Откакто Си е на власт китайският шпионаж вече надскача рамката на чисто комерсиалната си мотивация и обслужва най-вече стратегическите политически цели на официален Пекин. В един актуален доклад по темата пише, че само в САЩ са известни 224 китайски шпионски престъпления.

Всеки чужденец – потенциален шпионин на Запада?

В доклада пише още, че Си от самото начало използва тайните служби като маша за изпълнението на своите глобални стратегически планове – и ги третира и оборудва именно като такъв помагач.

Вътре в Китай тайните служби междувременно действат съвсем открито и разпространяват усещането, че всеки чужденец може да е потенциален шпионин на Запада.

Журналисти от британската обществена медия ВВС обобщават: „При управлението на Си Дзинпин, най-авторитарния лидер на Китай от десетилетия насам, шпионската служба на страната, която винаги се е обгръщала в голяма тайнственост, драстично увеличи публичното си присъствие и разшири сферата си действие“. Шпионските служби произвеждат пропагандни филми, които се гледат в цялата страна. Тази държавно насаждана параноя идва от самия връх на системата: властелинът Си, подобно на своя партньор и приятел Владимир Путин, се изолира изцяло в годините на пандемията и допълнително се радикализира.

За разлика от практиката на други тайни служби, които разчитат на дълго разработвани контакти, Пекин залага на информатори – например на студенти, които пребивават в чужбина само за определен период от време. Институтите „Конфуций“, които са прикрити като културни институции, всъщност функционират като шпионски звена на комунистическата партия на Китай. От тези институти се оказва натиск върху младите китайци да не критикуват родината си – заплашват ги, че в противен случай роднините им в Китай ще си имат неприятности.

Нарастваща китайска безцеремонност

Тези действия на Пекин са добре известни на тайните служби както в САЩ, така и в Германия – при това не от вчера. Допреди няколко години изглеждаше, че свободният свят може да се примири с този вид шпионаж, който не е нещо необичайно. Но с оглед на нарастващата китайска агресивност и безцеремонност редица демократични държави решиха да намалят зависимостите от Китай и да ограничат достъпа до чувствителни технологии.

И досега обаче, Германия си остава тъжно изключение от тази тенденция. След посещението на канцлера Олаф Шолц в Китай авторитетното издание „Форин Полиси“ констатира, че канцлерът и неговата ГСДП, за разлика от коалиционните им партньори СвДП и Зелените, сякаш нагаждат политиката спрямо Китай изцяло към желанията на германските концерни – а не в интерес на гражданите на страната.

Канцлер без геополитическа тежест

Списанието подкрепя тази своя констатация с факта, че в делегацията на Шолц най-голяма тежест са имали представители на министерствата на транспорта и селското стопанство, тоест на тези, които не говорят за отчайващото състояние на човешките права в Китай, а се интересуват главно от търговските интереси на двете страни.

Според изданието, канцлерът не бил в състояние да отправи ясно политическо послание, понеже не притежавал собствена геополитическа тежест, поради което трябвало от името на германската икономика просто да моли за достъп до китайските пазари. Тъй че, докато Си Дзинпин успява сръчно да жонглира с интересите на демократичните държави, те нямат няма да съумеят да предприемат обща акция срещу китайския шпионаж.


Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Българин

    22 0 Отговор
    Китай си плете кошницата, а третополовите затъват ли затъват .....

    Коментиран от #9

  • 2 Защо

    7 0 Отговор
    Го показват с Президента, та нали го посрещна чистачката на кметството....

    Коментиран от #5

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 ДОНЧО ГОРСКИЯ

    15 1 Отговор
    ДОЙЧЕ ЗЕЛЕ КАТО НЕ ПЛЮЯТ ПО РУСИЯ ПЛЮЯТ ПО КИТАЙ НЯМАТ СПИРАЧКА СЪН НЕ ГИ ЛОВИ
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Показват го

    5 0 Отговор
    Стои като нас..н..
  • 7 гост

    12 1 Отговор
    Ама те САЩ и т.н. "Запад" въобще нямат шпиони! Някой да не си помисли, че имат ! САКЪН !
  • 8 М3 голд

    11 0 Отговор
    Чета статията и си мисля: ако вместо Китай се на пише САЩ, ще има ли промяна в смисъла на написаното? Аз мисля, че няма. Всички страни, чрез службите си, се стремят да решат възложените им задачи. Разширяват както състава си, така и дейността си. И като шпионаж и като контрашпионаж. Така е било и така ще бъде.
  • 9 Рошко

    8 0 Отговор

    До коментар #1 от "Българин":

    И не могат да го разберат, толкова са затъпели че вече всичко е произведено в Китай с руски суровини, потъват бавно и неусетно но сигурно
  • 10 Сноуден

    9 0 Отговор
    Само китайци и руснаци си позволяват такива непозволени и недемократични практики
    да шпионират " демократичните" страни
  • 11 Госあ

    3 1 Отговор
    Чеей ве, по информация, промишления шпионаж на Китай се състоял от предаване на информация от брюкселските седянки у нещото наречено европейски парламент (к’вото и да означава това) ! Или не ? Хахахаха Иначе, аз съм в технологичната сфера, и то в една от най силните на Китай и съответно в целия свят ( да работиш в областта на биотехнологиите и молекулярната биология в Китайската Академия на Науките е все едно да риташ топка у барса хаха) и имам пълна свобода и достъп до много лаборатории (с изключение на онези с които се влиза с пръстов отпечатък). Работя по нощите, влизам и излизам когато си поискам. В Европа беше много по тегаво
  • 12 факуса

    3 0 Отговор
    хи хи от хамериканската не се притеснявате дет нагло ви подслушват а нюланд директно ви каза нахрен на ес,шушумиги германски,затуй сте на къс повод до 99г.йес сър
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави: