15 Октомври, 2018 11:36 6 256 11

Потребители атакуват пред ЕЦБ сделката между "Сосиете Женерал Експресбанк" и "Банка ДСК"

  • банка дск-
  • сосиете женерал експресбанк-
  • ецб

Новата банка ще бъде лидер по размер на активите

Асоциацията за защита на потребителите изпрати жалба до Европейската централна банка (ЕЦБ) във връзка със сливането на „Банка ДСК“ и „Сосиете Женерал Експресбанк“. Тя е адресирана директно до председателя на ЕЦБ Марио Драги. Причината е, че сделката може да доведе до монопол в България, с което да бъдат засегнати интересите на потребителите. Освен това „Сосиете Женерал Експресбанк“ да попадне под унгарска собственост в момент, в който Европейският съюз задейства наказателна процедура срещу Унгария.

Това уточняват от Асоциацията за защита на потребителите.

„Независимостта на ЕЦБ играе важна роля в поддържането на ценова стабилност. Затова призоваваме ЕЦБ да провери сделката между „Сосиете Женерал“ и OTP за българските им банки с оглед на мисията, която предстои да пристигне и да направи оглед на българските банки във връзка с кандидатстването на страната ни за членство в Еврозоната и Банковия съюз. ЕЦБ трябва да провери дали е налице господстващо положение при сливането“, пише в жалбата. След него, „Банка ДСК“ може да доминира и да изкриви пазара, защото ще се превърне в гигант, особено при банкирането на дребно. Комбинираният пазар на двете банки при ипотечните кредити е близо 27%, а при потребителските – 38,78%. При общия размер на кредитите за домакинства, делът на банката става 31%, а при жилищните ипотечни кредити – 26.7%.

Новата банка ще бъде лидер по размер на активите – според данните на БНБ към края на юни 2018, те ще достигнат 19.1 млрд. лв., докато тези на първата в момента „УниКредит Булбанк“ са 18.6 млрд. лв. Така „Банка ДСК“ ще заеме първо място по този показател. Освен това новата институция ще бъде лидер по размер на отпуснатите кредити (17.05 млрд. лв.) и привлечените депозити (16.7 млрд. лв.). Общите пазарни дялове на трите най-големи банки в България обаче вече трайно ще надхвърлят посочената граница от 40% на КЗК след осъществяване на придобиването на „Сосиете Женерал Експресбанк“ от „Банка ДСК“. По този начин те ще управляват над 48% от активите на цялата банкова система, ще са отпуснали 47.9% от кредитите, ще са привлекли 48.2% от пасивите и 48.5% от депозитите. Особено силна ще бъде концентрацията на пазара на жилищни ипотечни кредити – 57.5% от тях ще са отпуснати от трите най-големи банки, докато при потребителските кредити този дял е 50.7%, а при депозитите от домакинства – 50.3%. Това ще се отрази и върху дела от печалбата, който ще достигне 60.6% от общата за банковата система. За нас е притеснително, че те могат да се разбират и да диктуват пазара. Например заедно да вдигат лихвите по кредитите, което ще ощетява гражданите.

Притеснителен е и един друг факт. След сливането на „Банка ДСК“ и „Сосиете Женерал Експресбанк“, около 20% от активите на българската банкова система ще бъдат контролирани от групата OTP с централа в Унгария. Това е държава извън Еврозоната и скоро не иска да влиза в нея и със свободно плаващ валутен курс. Следователно, българската банкова система ще бъде изключително зависима от решенията на Унгарската централна банка, не просто откъм стабилност на банката-майка, но и по линия на дъщерно финансиране от банката-майка към българската банка. При наличие на инфлационни или дефлационни шокове и съответни резки действия на унгарската централна банка, промяната в стойността на унгарската валута ще има директен ефект върху стабилността на българската ДСК. Потенциалните негативни ефекти могат да са разнопосочни – непредвидимо контрациклично свиване на кредитирането, проциклично прегряване на кредитирането или шоково изтегляне на финансиране от дъщерната банка (с цел покриване на загуби на банката-майка), което би могло да я дестабилизира, коментират икономисти.

Българското правителство вече изрази намерението, страната да влезе в Банковия съюз и Еврозоната. Ние подкрепяме това негово начинание, защото потребителите ще бъдат защитени от Европейската централна банка. В противен случай банковата ни система ще бъде зависима от Унгария. Български икономисти също смятат, че купувачът на „Сосиете Женерал Експресбанк“ в България – унгарската OTP е с рисков профил. След сделката Fitch обяви, че поставя рейтинга на „Експресбанк“ А- под наблюдение и очаква при приключването й той да бъде понижен до нива около BB заради по-слабата възможност за подкрепа от новия собственик. Това би означавало понижение с поне пет стъпки.

За разлика от Societe Generale, която е под директния надзор на Европейската централна банка и има достъп до нейната ликвидност, унгарската OTP е извън Еврозоната и е от страна, където управляващите през последните години имаха сложни взаимоотношения (особено с чуждестранните банки) и бяха критикувани за погазване на независимостта на централната банка.

С оглед на представените аргументи, ние от Асоциацията за защита на потребителите предупреждаваме ЕЦБ, Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) в България, Българската народна банка и Комисията на финансов надзор да внимават с одобрението на сделката между „Банка ДСК“ и „Сосиете Женерал Експресбанк“. Смятаме, че тя ще доведе до господстващо положение на пазара, а крайният резултат ще бъде за сметка на обикновените граждани-потребители, които може да попаднат в ръцете на колекторските фирми. Жалби са изпратени още до КЗК, БНБ и Комисията на финансов надзор.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 БНБ

    25 3 Отговор
    Паника в БУЛБАНК.
  • 2 Продан

    14 9 Отговор
    Не е редно унгарска банка да бъде най-голямата у нас! Унгария има хиляди проблеми и дори не е в Еврозоната, за да определят унгарците как ще се развива нашата банкова система!
  • 3 Bubbles

    8 6 Отговор
    Измекярите изтръпнаха.
    Апропо не знаех че ДСК е Унгарска.
  • 4 Усмивката

    11 0 Отговор
    Очаква се многолюден митинг пред парламента с захвъеляне пачки по замесени в аферата от бедните граждани, ГАДОВЕ, с лимузини.
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Ася

    10 1 Отговор
    Всички са мошеници жалко за народа
  • 7 Защо ли

    10 0 Отговор
    Всички първокласни инвеститори напускат тая държава!
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Нереално

    6 1 Отговор
    Сега, като УниКредит притежава активи от 18.6 млрд.,да не би италианците да диктуват правилата в банковата система. Хахаха, по- смешна статия не бях чела. И кои са тези потребители???? Кога успяха да се обединят? Наистина някоя банка е в паника и се страхува от конкуренция...

    Коментиран от #10

  • 10 CrossFire

    1 1 Отговор

    До коментар #9 от "Нереално":

    Шшшш, важното е Ганьо да плюе. Няма значение дали разбира въобще за какво става въпрос. Трябва да се покаже, че и той има мнение.
  • 11 Цветан Василев КТБ

    0 0 Отговор
    Не е "Булбанк", която се паникьосва, "шер ами,"Американскта банка на Цветелина и Бойко Борисови и" ПИБ" на Ц.Минев и Ахмед Доган.
    А държавната банка " ББР",е личната касичка на Доган и задкулисието.Това са недоволните, защото няма да могат да са монополисти в бранша!
    Интересно,е , че няма становище на" Атлантическия съвет" на Соломон Паси.