Last news in Fakti

16 Май, 2019 16:11 4 877 27

Животът в Иран стана непоносим

  • иран-
  • работа-
  • туризъм-
  • икономика

Американските санкции драстично засягат повечето иранци

Животът в Иран стана непоносим - 1
Снимка: Shutterstock

"За нас работят около 200 жени. Всички те са от отдалечени краища на провинция Белуджистан", казва 30-годишната Мариам (името ѝ е променено от редакцията) от една стартъп-компания в Иран. Фирмата се опитва да създава заетост за жените в изостаналите селски райони на страната. Държавата подкрепя подобни инициативи - ако не финансово, то поне морално.

Въпросните жени шият фина бродерия за облекло от коприна или кожа - един традиционен ирански продукт. Те са се учили от една от най-добрите в занаята - шивачката на последната императрица на Иран Фарах Пахлави.

"Стана много трудно. Заради санкциите шевните материали поскъпнаха неимоверно, а в същото време поръчките много намаляха. Нашите клиенти са основно от чужбина - хора, които през последните години са посещавали Иран и са харесали традиционните ирански носии", казва Мариам. Причината за спада на поръчките: икономическите санкции на САЩ правят паричните преводи за чужбина или невъзможни, или много трудни.

Спад в туризма

Бумът в туризма след сключването на атомното споразумение с Иран първоначално създаде много нови работни места в страната. Но след като САЩ наложиха санкции на Иран, много европейски авиокомпании, сред които "Еър Франс" и "Бритиш еъруейс", преустановиха полетите си до Иран.

Провинция Белуджистан в Югоизточен Иран по границата с Пакистан и Афганистан е сред силно изостаналите в икономическо отношение райони на страната. Търговията и контрабандата на наркотици там е широко разпространена, а на места дори е единствен източник на доходи за населението. С добри бизнес-идеи предприемачи като Мариам се опитват да променят живота на хората към по-добро, но политиката и икономическите санкции ги спъват.

"Икономическа война"

В неделя (12.5.) иранският президент Рохани сравни последиците от "икономическата война" на САЩ срещу Иран с тези от 8-годишната война между Иран и Ирак през осемдесетте години на миналия век. Започнала с нападение на армията на Саддам Хюсеин срещу Иран, тя отне живота на стотици хиляди хора. По думите на Рохани, сегашната "война" поставя страната пред още по-големи изпитания: "Износът на петрол тогава не беше засегнат, нито имахме проблеми с международните банки", уточни иранският президент.

Той изключва категорично възможността за нови преговори със САЩ и вместо това настоява Вашингтон да ревизира позицията си относно ядреното споразумение с Техеран и да отмени повторно наложените икономически санкции на неговата страна.

"Всички са засегнати"

"Малката ми дъщеря страда от недохранване. Не знам как щяхме да се справим, ако не разчитахме на роднините", казва Али, шофьор във фирма, произвеждаща хранителни продукти. Семейството му живее в един от крайните квартали на столицата Техеран. "От една година заплатата ми не е увеличавана, а парите се обезцениха сериозно - ако през миналата година стойността ѝ се равняваше на 250 евро, днес е спаднала до 100 евро. В същото време хранителните стоки поскъпват ежедневно, а месо вече не можем да си позволим", допълва бащата на две деца.

Али е единственият, който изкарва пари в семейството. Съпругата му също иска да работи, но не може да си намери никакво занимание. Много жени работят като чистачки - основно в престижните северни квартали на града, но високите транспортни разходи изяждат голяма част от техните и без това мизерни доходи, разказва Али.

"За всички животът стана много труден", уверява Саджадех, която живее в северните квартали на Техеран. Мъжът ѝ е инженер, а тя работи като медицинска сестра в една частна болница. "Щастлива съм, че всички в семейството ми са здрави. Защото в момента ситуацията с лекарствата и медицинските услуги е направо катастрофална", уверява 40-годишната майка на едно дете.

Фармацевтичната индустрия също е силно засегната от санкциите - заради ограниченията за вноса на суровини за производството на лекарства. Затова някои специални медикаменти сега се внасят от Индия или Китай. Но тяхното качество не може да се сравнява с това на европейските медицински продукти, казва Саджадех. "Болниците изпитват остър недостиг на медицински продукти и дори на превързочни материали. Националният кръводарителен център вече предупреди болниците да правят икономии. Не, кръв не липсва, защото хората продължават да даряват достатъчно. Липсват обаче пластмасовите торбички за кръвта", казва медицинската работничка.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 гост

    27 30 Отговор
    Айде нЕма нужда от такива ФАЛШИВИ статии!Подобно като в Турция,криза ,та криза....а там видях неща,които в България ги НЯМА!Има една приказка :срещу тях да вървим не можем да ги стигнем!

    Коментиран от #9, #20

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Нервен

    35 19 Отговор
    Айде чалмите да не се хвалят колко са зле че ние ги бием по всички показатели

    Коментиран от #8

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Мемфис

    21 28 Отговор
    Не са виновни САЩ и санкциите, а това че чaламите се сдушиха с ушанките, които им продават забранени оръжия.също так и убогатяване на уран за военни цели,нападения на Израел по руски образец и т.н.

    Коментиран от #22

  • 6 ТтТ

    10 6 Отговор
    Да се обърнат към братушките за помощ!!! Надеждата умира последна!
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 гост

    15 11 Отговор

    До коментар #1 от "гост":

    Айде нема нужда ти да ни казваш кои статии са фалшиви , щото не ти изнасят !!!! То щото и без санкции Иран бяха цъфнали и вързали с брутен продукт 5000 долара на човек ГОДИШНО , та сега със санкции да не са зле !!! За сравнение любимата ти Раша има 10 000 на човек , а всички знаят в какъв "разкош" живеят ушанките със минимална заплата 270 лева !!! Тоест иранците трябва да са със 135 !!!!!

    Коментиран от #18, #21

  • 10 Рошко

    14 9 Отговор
    Дойче зеле как пък все ше драскате за бедния народ на Иран Венецуела Турция как опъвали каиша ,ами напишете и за нас послушковците които ни доите,прекалено очевадни сте в критериите си на плюене
  • 11 Анти милиционер

    14 8 Отговор
    Евреите сипят жупел и пепел из "медиите" си. Вярва ви някой....
  • 12 онзи

    10 5 Отговор
    Днес са превели шекелите на списвачите и почнаха да пишат...време е за милиардите на Путин...
  • 13 онзи

    12 3 Отговор

    До коментар #4 от "РАБОТНИЧЕСКО ДЕЛО":

    След 09.11.1989г....една французойка приятелка на класната ми по френски език е била безкрайно очудена,че използваме вилици и лъжици и че имаме цветни телевизори...и паднала като видяла асансьорите в блоковете...
  • 14 А ТУКА Е РАЯ НА СВЕТА

    4 2 Отговор
    АМА НЕ ЗА БЕЛИТЕ.....
  • 15 Кочината русия е на дъното !!!!

    8 11 Отговор
    Къде е плешивия джуджак путю да им помогне хо хо хо хо хо
  • 16 onq s konq

    6 7 Отговор
    Чудно ЗАЩО Иран не търгува С ПРИЯТЕЛИТЕ СИ РУСИЯ,КИТАЙ,ТУРЦИЯ ,ВЕНЕЦУЕЛА,КУБА...да не забравя и С.КОРЕЯ!А възможните варианти са 2:Или защото и ТЕ СА НА СЪЩИЯ ХАЛ,ИЛИ ПЪК ИМ Е НАЛОЖИЛ...САНКЦИИ "за нещо си"?!
  • 17 Mорук

    7 6 Отговор
    Животът в Иран станал непоносим ,заради петрола ще да е ,борците за демокрация къде сте ?Дойче евреише зеле задава тон
  • 18 гост

    7 4 Отговор

    До коментар #9 от "гост":

    Ти не си ходил в Иран!Съпоставката с "оплакващите "е като с нашите ЛИЛАВИ съграждани,винаги има недоволство.
  • 19 пико

    10 4 Отговор
    Анкетираните българите дали живота в България е поносим.От тая поносимост страната се обезлюди.
  • 20 Да да

    11 4 Отговор

    До коментар #1 от "гост":

    Тия със 100 евро реват, а във Венецуела вече взимат по 9 долара, с бонусите! И за всичко са виновни САЩ, а пРосия им помага с пълна сила! Да не дава Господ такава помощ!
  • 21 Мен

    3 5 Отговор

    До коментар #9 от "гост":

    Я дай една истинска статия от Дойче веле за доказателство!аз мога ти намеря много фалшиви и то точно за България от тях
  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 немои тъи

    7 4 Отговор
    Какво виждам на снимката- Трима ядът като гладни, а друг си пие чаят и пафка си цигарчето. А ние тук една кутия цигари не можем да си купим. Лъжат, Велето лъжат, като дърти цигани.

    Коментиран от #25

  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 стоян георгиев

    9 1 Отговор

    До коментар #23 от "немои тъи":

    що не идеш на почивка в иран?явно доиче веле лъже и там е супер.хвани самолета бе другар ,после може да наминеш и към русия.тъкмо ще заобичаш европа и в частност германия .
  • 26 Пешо

    3 3 Отговор
    Ако ЕК наистина се бореше с фалшивите новини то "Дойче веле" отдавна щяха да са я закрили.
  • 27 Националист

    0 0 Отговор
    И какво добро носи на света силата на уса?