Last news in Fakti

21 Ноември, 2019 11:11 1 643 6

Защо Европа не насърчава легалната миграция?

  • работа-
  • миграция-
  • европа

Работа в Европа да може да се получи и без получаването на убежище - така изглежда идеята за легалната миграция

Защо Европа не насърчава легалната миграция? - 1
Снимка: Shutterstock

В Европа има голямо търсене на болногледачи, чистачи и строители - работа, която би могла да бъде поета от легални имигранти без висока квалификация. Това обаче почти не се случва нито в Германия, нито в другите европейски държави, сочи проучването "Легални пътища към Европа", което разглежда ситуацията в Германия, Испания, Италия, Франция и Швеция.

В неговия фокус са хората с ограничена или средна квалификация от африканските държави, в които няма война, т.е. няма основание за искане на убежище. "Нашият въпрос беше: Има ли легални алтернативи за тези хора да работят в Европа или да получат образование, вместо да имигрират нелегално?", казва Каролине Поп от Съвета на германските фондации за интеграция и миграция. Краткият отговор гласи: само в изключителни случаи.

Предимствата на сезонната работа

Едно от тези изключения е именно сезонната работа. Докато Германия наема основно работници от другите държави в ЕС, усилията на Франция, Испания и Италия са по-скоро насочени към трети страни. Миналата година броят на получилите за първи път разрешение за пребиваване за сезонна работа в Испания е бил почти 14 000, а в Италия – над 5 500.

Италианците обаче често заобикалят дългата процедура и наемат нелегални мигранти, които вече са в страната, така че броят на чуждестранните работници там всъщност е по-висок. С наемането на нелегални имигранти се ограничава една от малкото опции за легална миграция.

Когато политиците нямат ясни цели

Извън сезонната работа в изследваните европейски държави има само няколко възможности за легална миграция. Изследването дава следното обяснение: "Има няколко основания, които осмислят легалната миграция. Но невинаги е ясно кое от тях е на преден план".

Основанията за стимулирането на легалната миграция определят и прилаганите мерки. Ако се цели удовлетворяване на нуждите на трудовия пазар, трябва тези нужди да бъдат анализирани и да бъдат въведени по-бързи процедури. Ако целта обаче е противодействие на нелегалната миграция, трябва първо да стане ясно кой вече е в страната и тогава да бъдат приложени необходимите мерки в държавата, от която е дошъл. Тъй като тези причини не се разделят ясно една от друга, "политиците често действат хаотично", казва Поп.

Борбата с нерегламентираната миграция

Легалната миграция често бива разглеждана като сигурен начин за борба срещу нерегламентираните миграционни потоци. Затова бъдещата председателка на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че иска така да реформира системата за получаване на бежански статут, че да има повече възможности за легална миграция. Още през 2016-а година Европейският съюз определи откриването на легални начини за миграция като неотложен приоритет паралелно с ограничаването на нерегламентираните миграционни потоци. Но данните от проучването не позволяват да се определи доколко легалната миграция предотвратява нелегалната.

Връзка обаче със сигурност има. Това показва примерът с регламента, приет в Германия по отношение на държавите от западните Балкани. След като през 2014-а и 2015-а година във Федералната република пристигнаха много хора от шестте балкански държави, които нямат шанс за бежански статут, правителството прие цяла поредица от мерки. Така освен признаването на държавите за сигурни, се създаде и възможността за легална миграция при наличието на работни мяста. Първите анализи показват, че мерките са подействали и трансформацията от нерегулирана към легална миграция е възможна.

Различни пътища, един и същи резултат

При въвеждането на правилата спрямо Западните Балкани, Германия се ориентира по примера на Швеция. За разлика от другите изследвани държави, в Швеция е наложен принцип, според който легалната миграция е съобразена с нуждите на трудовия пазар. Всеки има правото да имигрира в Швеция, ако от него има потребност. Изискването е сключен трудов договор, т.е. определящо е решението на работодателя.

Германия, Испания, Италия и Франция използват сложна система, базирана на контингенти, изследвания на трудовия пазар и двустранни споразумения, които определят нуждата от легална имиграция. И в петте случая изследването стига до един и същи резултат: "В повечето държави висококвалифицираната работна ръка е предпочитана пред нискоквалифицираната". Но спасение в нелегалната миграция обикновено търсят тъкмо хората с ниско образование.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Fate

    15 0 Отговор
    Защото и трябват роби а не работници с права
    Хилядолетна традиция
  • 2 Българина

    10 1 Отговор
    За какво са границите ако всеки си ходи където иска. За какво тогава е армията и нато щом не могат да пазят дефакто никогомот мильони пришълци? Всичките нпо та трябва да бъдат обявени за терористични организации закрити и съдени като терористи насърчаващи правовия ред във всяка държава. Защо съшите нпо не се занимават с оправянето нансредата в страните донори, а се занимават с натиск върху страните приемници??? Те пренасят проблемите от болния на здравия безнаказано! До кога така? Само бой за тях
  • 3 Чичо Сам

    3 1 Отговор
    Вместо да си мъчат кратуните, в Брюксел да гледат и се учат от САЩ, страна с народ от 99% мигранти ')

    Коментиран от #6

  • 4 Груспудин

    5 0 Отговор
    Двуличната Европа. Ще размахва пръст на други държави за неспазване на човешки права, а в същото време ще си затваря очите в Европа.
  • 5 Димов

    3 0 Отговор
    Щото нелагалните бачкат за по-малко. Фирмите печелят от тях.
  • 6 Коmapak

    0 1 Отговор

    До коментар #3 от "Чичо Сам":

    Индианците на цели три милиона ли ги оценява?! В Австралия положението е същото ама ги виж и двете държави къде са а къде е България с хилядолетна история. Светът се променя с всяка секунда и ние изостава е със същото темпо. Вероятната причина е че при нас има повече рестрикции отколкото позитивни, но това не променя факта. Колкото до емиграцията и в момента има недостиг на работна ръка защото българина има щастието да избира къде да работи. До една година и ние ще търсим емигранти работници защото цялата икономика повтаря това което вече се случи с туризма.