Last news in Fakti

17 Октомври, 2020 10:30 3 384 11

В тази държава има 3200 вида хляб

  • хляб-
  • германия-
  • видове-
  • производство-
  • пекари

Хляб с куркума, с кайсии и дори с ядливи цветя: в Германия са в крак с модата, но и с традициите

В тази държава има 3200 вида хляб - 1

Германците не просто обичат хляба - те го боготворят! А местните пекари с основание се гордеят със своите традиции, но и непрекъснато създават нови видове хляб. Така да се каже: германската пекарна е в крак с времето.

По повод Световния ден на хляба 16-и октомври германската агенция ДПА гордо съобщава, че в страната се пекат над 3200 вида хляб и хлебни изделия. Всички рецепти са документирани в специалния регистър на Германския институт за хляба, който се намира в град Вайнхайм. В същия град е и седалището на Германската хлебопекарна академия. Регистърът на тестените изделия непрекъснато набъбва, защото в него периодически влизат и новите рецепти на кандидатите за майсторско свидетелство по пекарно дело. Без такова свидетелство в Германия нямаш право да отвориш собствена пекарна.

Хлябовете - модни и традиционни

Последният крясък на модата в хлебарството са рецептите за хляб с куркума, с октоподено "мастило", с парченца колбас и ревен, с кайсии и дори с ядливи цветя. А клиентите на германските хлебопекарни с удоволствие опитват необичайните нови сортове, за които даже си има обозначение на смесица от немски и английски: Fancy-Brote. Това название намеква, че въпросните нови видове хляб са забавна измишльотина.

Делът на чистия пшеничен хляб в Германия днес възлиза само на осем процента, ако не броим специалния хляб за препечени филийки. Около 25 на сто от хляба в германската търговска мрежа се пече от смесени видове брашно. На 16 на сто възлиза делът на пълнозърнестия хляб и на различните видове хляб със семки или трици. Пекарните и супермаркетите продават още 12 процента черен и 6 процента ръжен хляб, като делът на ръжения хляб постоянно расте. Останалите над 30 на сто в хлебопекарния сегмент се падат на различни други видове тестени изделия.

Как се справят пекарите в кризата

Пандемията от Ковид-19 за съжаление не подмина и хлебопекарството в Германия. Оборотът спадна, някъде наполовина, а другаде чак до 80 процента. Ето и причините: най-вече покрай рязко намаления брой на хората, които на път за работа си купуват сандвичи или други закуски. Освен това потребителите започнаха много по-масово да купуват хляб в супермаркетите, вместо в хлебарниците. Държавата обаче взе мерки, въведени бяха и различни други инструменти за финансово подпомагане на бранша с цел да се предотврати вълната от фалити.

Според статистиката на браншовата организация на германските пекари, миналата година консумацията на хляб и тестени изделия на средното германско семейство е възлизала на 56,5 килограма. В този отрасъл в страната работят над 10 хиляди предприятия с годишен оборот над 15 милиарда евро. През тази година оборотът явно ще спадне, но в браншовата организация все пак са оптимисти и вярват, че последствията от пандемията няма да са чак катастрофални.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ДАААААА....

    6 11 Отговор
    А ПРИ БСП, ДПС И ВИДЕНОВ,..ИМАШЕ КУПОНИ И НА ЧОВЕК СЕ ПОЛАГАХА ПО....400гр. ДНЕВНО ( В КОНЦЛАГЕРИТЕ ОТ ВСВ....ПО 600гр)!
  • 2 ПЕШО МАСТИКАТА

    6 0 Отговор
    Абе то..ракия нема, ..хлеб,..аре..лигавщини
  • 3 МУРЗИЛАШ

    7 1 Отговор
    А я Водка хочу!
  • 4 Абе 😃

    5 4 Отговор
    Кво имат хляб да да едва ли някой може да им яде хляба отвратен, гнусен черен.
  • 5 Karosel

    3 0 Отговор
    Jeder deutscher ist stolz mit Reinheitsgebot! - друго са празни приказки! Всяко стопанство си я произвежда, както ние си правим ракията!

  • 6 Дълбоко Виждащ

    6 1 Отговор
    Хлябът,маслото и месото там са много качественни за разлика от тук,но плодовете,зеленчуците......са много по....от тук!Да се върнем на зърното-там хляба се прави от висококачествена пшеница и е много вкусен,като Българския хляб спомен от фурнатана село,когато бях при Баба и Дядо 60 и някоя година!
  • 7 Обективен

    5 1 Отговор
    Все пак, хлябът не е диетичен продукт и не бива да се прекалява.... Хлябът в Германия е по вкусен от българския,.... Забелязал съм, че повечето Бакераи(хлебарници и и) ги държат турци и техният хляб е много вкусен.....

    Коментиран от #8

  • 8 гост

    7 0 Отговор

    До коментар #7 от "Обективен":

    Вкусен е не защото го правят турци, а защото замесват тестото с квас и бавна ферментация. Бързата ферментация с мая е за промишлено производство ,изделието има вид, но и недоразвит вкус. Като добавиш и нискокачествено брашно и картината е ясна.

    Коментиран от #9

  • 9 Дълбоко Виждащ

    4 0 Отговор

    До коментар #8 от "гост":

    И във веригите им е Супер Хляба !От Качественото зърно е !Погледнете като постои хляба тук ...Какво ядем и Там,като постои!Разлика от небето до земята!А ,маслото уж тук е Немско....Немско на картинка!!!не говоря за цената!!И цената там е по ниска и на Хляба и на маслото!Не говоря за Бакереите!
  • 10 незнайко

    2 1 Отговор
    3200 вида хляб от които никой не е с качество на истински хляб !!! Саламите им са същата отврат и я докараха и при нас . Направи едно нещо, но КАЧЕСТВЕНО !!!
  • 11 качеството

    4 0 Отговор
    Преди 89 г. в България имаше три вида хляб - Обикновен /Добруджа/, бял /Стара Загора/ и типов. Но беше истински хляб от истинско брашно. Консумираше се от млади и стари без проблеми. Сега и у нас има хиляди видове хляб, но малко е качествения. Повечето се правят от брашна-боклуци от ГМО пшеница, внасяни от целия свят, към окито се слагат много добавки, консерванти, набухватели, олеини, оцветители и не знам си още какво /отделно си ги има в брашното/. Отделно масово се пече хляб от замразени заготовки, които се приготвят, щом изтече срока на годност на брашното. Хапнеш две филии и коремът ти се издуе от брадата до колана, все едно си изял слон.Така че, важно е качеството, а не количеството.