Last news in Fakti

12 Октомври, 2021 20:16 3 950 5

Китай преосмисля енергийния преход заради кризата

  • енергийна криза-
  • зелена икономика-
  • китай-
  • въглеродни емисии-
  • план

Преди да определи крайна дата за намаляване на въглеродните емисии до края на десетилетието страната трябва да извърши задълбочена оценка на това как се е справила със скорошната енергийна криза

Китай преосмисля енергийния преход заради кризата - 1
Снимка: БГНЕС

Разрастващата се енергийна криза в Китай заплашва да попречи на икономическия растеж, което накара политиците да преосмислят темповете на енергийния преход в страната, съобщава Bloomberg.

Пътят на Китай към по-зелена икономика трябва да бъде подкрепен от стабилни доставки на енергия, заяви в понеделник премиерът Ли Къцян в съобщение след заседание на Националната енергийна комисия. Преди да постави крайна дата за намаляване на въглеродните емисии до края на десетилетието страната трябва да извърши задълбочена оценка на това как се е справила със скорошната енергийна криза, каза той.

Коментарите идват седмици преди началото на ключовите преговори за климата, които ще се проведат в Глазгоу, Шотландия. Те биха могли да се окажат пречка, като се има предвид необходимостта от ускоряване на усилията за смекчаване на глобалното затопляне. Без допълнителни ангажименти от Китай, за които САЩ и Великобритания отдавна призоват, конференцията на ООН за климата COP26 едва ли ще успее.

Очакваше се, че Китай ще публикува плана си за енергиен преход за излизане от въглищната индустрия до 2030 г. преди на началото на 7-дневните празници в Китай, наричани още „Златната седмица“. В изявление, в което се подчертава необходимостта от продължаване на изграждането на капацитета на нацията за изкопаеми горива, от въглища до нефт и шистов газ, китайският премиер каза, че Китай трябва да даде приоритет на икономическото си развитие, което „държи ключа към решаването на всичките му проблеми“.

Енергийна сигурност

„Енергийната сигурност трябва да бъде предпоставката, върху която да се изгради съвременната енергийна система, като капацитетът за енергийна независимост трябва да бъде засилен“, каза той. Това означава, че двете цели за върхово ниво на емисиите до 2030 г. и въглеродна неутралност до 2060 г. трябва да бъдат постигнати по „динамичен“ начин, който ще изисква „дълги и упорити“ усилия, смята Ли.

В отделна реч във вторник китайският президент Си Дзинпин заяви, че страната все още смята да даде точни детайли за това как смята да достигне върховото ниво на емисиите в ключови области. Миналия месец китайският президент заяви, че Китай планира да спре изграждането на нови електроцентрали на въглища в други държави, въпреки че САЩ и други страни продължават да настояват Китай да предприеме бързи действия, за да намали зависимостта си от изкопаемите горива.

Във вторник за втори пореден ден фючърсите върху въглищата за отопление в Китай достигнаха рекордни стойности, тъй като имаше наводнения в ключов миннодобивен регион. Това се отрази негативно на усилията за увеличаване на доставките и опита за овладяване на енергийната криза. Премиерът Ли призова също за прекратяване на „безразборния подход“, предприет от някои китайски региони за ограничаване на доставките на електроенергия и добива на въглища, както и на усилията „в стил кампания“ за намаляване на въглеродните емисии.


Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 7 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Шоп

    19 1 Отговор
    Зелената сделка е една завеса.Големите държави който няват достатъчно петрол трябва да реорганизират икономиките си за да не бъдат занисими.Под формата на някаква екологична идея е по лесно да се прокара сред обществата тази промяна.Никое правителство не е толкова наивно и загрижено за природата.
  • 2 ГУМЕН КРАДЕВ

    14 1 Отговор
    Защо китайците могат , а ние козируваме на Грета ?

    Коментиран от #5

  • 3 Нов Световен Ред New World Order

    9 1 Отговор
    Банките комини нямат. Финансовият капитал унищожава производствения такъв по пътя към Новият Световен Ред. Социализъм 2, този път осъществен по-хитро и с абсолютен контрол над населението. Под нов социализъм да се разбира разрушаване на вертикалата на властта.
  • 4 Чук

    0 0 Отговор
    На тия тарикати от североизточен Китай дето слагат пръчки в колелата чичката Си скоро ще им яде гз@ баница
  • 5 333

    0 0 Отговор

    До коментар #2 от "ГУМЕН КРАДЕВ":

    Вятър, вода и слънце правят 36% от енергията в Китай. У нас сме на 1/3 от това. Излиза, че те козируват на Грета, не ние.