Голяма част от българите, които живеят във Великобритания, ще се завърнат. Това ще е защото няма да могат да покрият изискванията за оставане в страната след Брекзит. Това каза Нишан Джингозян, основател на Български център за социална интеграция и култура в Лондон.
Той поясни, че граждани на ЕС, в това число и българите, които живеят във Великобритания, следващата година трябва да кандидатстват за нов юридически статут заради Брекзит. Нишан Джингозян коментира, че последствия от завръщането на българи ще има и за Великобритания, и за България.
„Над 60% от българите във Великобритания работят в обслужващата сфера - хотели, ресторанти. Едно евентуално тяхно завръщане в България ще има отражение върху Великобритания, но също така и върху България. Представете си вълна от 10, 20 или 50 хиляди българи, които се връщат в България заради това, че не могат да останат във Великобритания.
Първо това означава значително намаляване на средствата, които постъпват в България от Великобритания. От друга страна това означава натоварване на социалната система на България. Например, ако в София се върнат 10 хиляди граждани, те кандидатстват за работа, за личен лекар, за жилище.
Прогнозирам, че една голяма вълна от хора ще се завърне, тъй като няма да могат да покрият изискванията“, коментира Джингозян, цитиран от Фокус. Според него има няколко проблема пред българските граждани на Острова: липса на езикови знания, липса или недостатъчно дигитални умения, невъзможност за предоставяне на необходимите документи, както и липса на информация за самата процедура.
По думите му хората, които няма да могат да отговорят на критериите основно са сезонни или нископлатени работници, хора с нисък образователен ценз или такива, които работят без договор, български граждани които не могат да докажат престой защото не са регистрирани, както и пенсионери, които живеят при децата си във Великобритания, но не са регистрирани и няма да могат да докажат, че през последните 5 години са живели там.
„За това приоритет номер едно за нас е информационна кампания, която да обясни на българските граждани, че трябва да кандидатстват. Тази разяснителна кампания трябва да започне и от България“, каза Джингозян. Той благодари на институциите в Лондон, които активно работят за популяризиране на кампанията.
„Искам да изкажа благодарност на седалището на ЕК в Лондон, които са изключително благоприятно разположени към нас, подпомагат ни. Ние започнахме съвместна информационна кампания, но без тяхната подкрепа, не бихме се справили. Благодаря на Кейт Осамор и Джон Райн – това са депутатите от Енфийлд, в тази част на Лондон, в която е базирана и нашата организация. Също така на Садик Кан, кметът на Лондон, който започна голяма кампания в подкрепа на гражданите на ЕС, живеещи в Лондон.
Кампанията се провежда и на български език, в цял Лондон има плакати и материали на български, които разясняват правата на гражданите след Брекзит. Благодаря и на Джоан Маккартни, тя е заместник кмет на Лондон и отговаря за интеграционни програми, както и на цялото ръководство на Лейбъристката партия в Стенфийлд.
Благодаря на общинските съветници Нека Киазор, която отговаря за социалната интеграция, на Ясмин Брет и Несил Калискан. За нас е много важна и подкрепата на кмета на Енфийлд Сарай Каракус. Ние работим и с 6 училища в Енфийлд, в който над 55% от децата са от България – започнахме разяснителна кампания с тях с подкрепата на национална организация на Великобритания - Тhe Law Center Networк, които предоставиха информация за самата процедура. Радваме се на ползотворна подкрепа както от страна на локалното кметство така и от редица институции във Великобритания“, каза Нишан Джингозян.
Коментари
Коментиран от #28
Коментиран от #33, #43
Коментиран от #8, #42
Коментиран от #32
Коментиран от #17
До коментар #4 от "Емил":
А Нишан Джингозян е много звучно българско име че си се загрижил за имената на англо-саксонцитеДо коментар #11 от "CUKOVSKI":
Кой набор си друже?До коментар #6 от "боб чорба":
Е на ниво втори клас! Кой ти е дал, дипломата, да му я върнеш!Коментиран от #18, #19
До коментар #17 от "Но твоят български":
Семе неща !До коментар #17 от "Но твоят български":
А ти друже си пропуснал ми се струва часа в ,който е трябвало да ти преподават за употреба на запетая .Коментиран от #36, #61
До коментар #1 от "Циник":
Да , колкото умрелите ще се завърнат - толкпва и работещите в Англия ще се върнат в " тази стран"Коментиран от #29
До коментар #28 от "бл.134 в Зап. парк":
Абсолютно!!!До коментар #5 от "Работещ в България":
Ей голяма злоба бе охлюв завистлив, как да се оправи България като 99 процента от хората тука са като тебе.До коментар #2 от "ожжгог":
... защото трябва някой да бачка за безпари и да плаща абсудни данъци, че да има за други.До коментар #27 от "Гост":
Е те работят за родината и не само тези в Англия а всички гастарбайтери. Наясно ли си че точно на тях се крепи икономика на България. Знаеш ли колко пари се превеждат месечно за да се подкрепят семейства и старци тук?Коментиран от #48
До коментар #4 от "Емил":
Имената са такива защото Enfield е общинско гето. Там върлуват отгледаните от либерастите негри, бели негри англичани и всекъв боклук на социалка. 90% от българите живеят в такива гета без да получават социалка. Уникални сме.До коментар #2 от "ожжгог":
Точно така, дефицитя на работна ръка в България се изчислява на 120 000 до 150 000 работни места, като нуждата от кадри е за всяко едно стъпало - от овчари та чак до директори. И само информативно заплатата на един овчар е около 2000 лв, а на един комбайнер 6000, средната заплата на един юрист е под 1000 лв, направете сами избора сиКоментиран от #44, #50, #52, #53, #54
До коментар #43 от "Наблюдател":
Я пак кажи за комбайнерите😁😁😁До коментар #40 от "Azzzzzzzzz":
Май боли !До коментар #43 от "Наблюдател":
На юристите, защото аз знам за хиляди евро на час, за срещаДо коментар #43 от "Наблюдател":
Но за половин часа безполезна, даже вредна консултация! 400 лева за адвокатско пълномощно-пари на вятъра!До коментар #43 от "Наблюдател":
Много бой и унижения! Кажи къде, дори на най-отдалеченият край, от София, овчар получава обявените от теб пари и за колко време!До коментар #43 от "Наблюдател":
За юрист е 120 лева на час!До коментар #27 от "Гост":
Принципно подкрепям комемтара ви, но на практика нещата не стоят точно така. 1. Как ще работи българина от UK за 500 лева при положение, че там заработва тази сума за броени дни, а не за месец? 2. Работодателите в България са свикнали да мачкат служителите си, а последните са свикнали да си мълчат и да прекланят главица. Българите от UK не прекланят глава пред нищо, защото са научени, че човешките права и свободи са над всичко и точно в това отношение компромиса е НЕВЪЗМОЖЕН! 3. Бюрокращината тук дразни адски много, да не говорим за отношението на служителите от администрацията към клиентите. В най-общи линии, българите във Великобритания са отвикнали да висят по гишета, защото там такива просто липсват, камо ли някоя изнервена незадоволена лелка да ти се зъби през гишето и да те гледа отвисоко. Мога да изброя още много причини поради, които мисля, че завърналите се от Великобритания българи, ще бъдат много нещастни в собствената си родина, затова се надявам, че Великобритания, ще направи компромис и няма да се лиши, дори от неквалифицираната част от българските имигранти след брекзит.Коментиран от #63
До коментар #61 от "Джентълменът русофул":
Браво за коментара. Аз само ще добавя обаче че в кралството има доста нашенци които много ама много заслужават да бъдат изритани .