Last news in Fakti

17 Април, 2021 04:29 3 831 16

17 април 1879 година Александър Батенберг е избран за български княз

  • александър батенберг-
  • няз-
  • българия

Първият монарх на Третото българско царство е роден във Верона, а майка му е полска графиня

17 април 1879 година Александър Батенберг е избран за български княз - 1
Снимка: Архив

На 17 април 1879 година Александър Батенберг е избран за български княз. Трябва да припомним, че Александър Батенберг е истински герой - доброволец от Руско-турската война 1877-1878 г. Той е племенникът на руската императрица е винаги в първите редове на големите освободителни военни кампании.

Той е и кръщелник на царя - освободител Александър ІІ. Роден е на 05 април 1857 г. във Верона, Италия. Син е на австрийския генерал Александър фон Хесен Дармщат и полската графиня Юлия фон Хауке. Получава добро образование в Дрезденското военно училище. Това му помага по време на Съединението да ръководи умело отбраната на общонародното дело.

Поема отговорността и смелостта да се противопостави на Великите сили и да ръководи този уникален национален акт, когато, освен лично, се свързва и държавнически с българския народ – завинаги.

Мен може да ме забравите, но Сливница - никога! Поне така твърди историята, че това са последните думи към изпращащите го българи след абдикацията.

Но все пак да припомним, че на 26 юни 1879 г. в Търново княз Александър І полага тържествена клетва пред Великото народно събрание. Великите сили потвърждават избора и в началото на м. август султанът според Берлинския договор го утвърждава с ферман за княз на България.

Младият монарх е недоволен от Търновската конституция, която ограничава правата му. Борбата между либерали и консерватори създава несигурност в страната. На 05 юни 1879 г. Батенберг назначава първото правителство начело с Тодор Бурмов, състоящо се само от консерватори. Парламентарните избори обаче печелят либералите.

Князът не желае да състави либерално правителство. Разпуска народното събрание и назначава ново правителство от консерватори, начело с митрополит Климент (Васил Друмев). Новите парламентарни избори са спечелени отново от либералите. Сега князът отстъпва и на 24 март 1880 г. назначава първото либерално правителство с министър-председател Драган Цанков.

Противоречията на княза с либералите се задълбочават и стават непреодолими, когато начело на правителството застава Петко Каравелов (28 ноември 1880 г.).

На 27 април 1881 г. князът, с помощта на военния министър Казимир Ернрот, извършва държавен преврат, като уволнява правителството и разпуска парламента. На 11 май обявява своите искания: пълномощия за 7-годишен срок, изграждане на нови държавни институции и изменение на конституцията след изтичането на срока.

Пълномощията са гласувани на 01 юли 1881 г. от Великото народно събрание. Но скоро страната изпада в нова вътрешна криза поради конфликта между българи и руси в управлението. На 23 юни 1882 г. изпълнителната власт е поета от ген. Леонид Соболев, изпратен от руското правителство.

В началото на 1883 г. консерваторите минават в опозиция. На 6 септември 1883 г. Търновската конституция е възстановена и се слага край на пълномощията. Тези действия на княза обаче го превръщат в нежелано лице за Русия, тъй като ограничават влиянието ѝ в България.

Съединението на 6 септември 1885 г. е провъзгласено в негово име. Той се превръща в ключова фигура и става ”княз на Северна и Южна България”, като влиза триумфално в Пловдив.

България търси международно признание на Съединението. Позицията на Александър ІІІ е за ”Съединение, но без Батенберг”. Англия неофициално подкрепя Съединението, но Австро-Унгария подтиква Сърбия към нападение на България.

Княз Александър І Батенберг се проявява като първия главнокомандващ в новата българска история. Сръбско-българската война от 1885 г. завършва с победа и достойна защита на Съединението.

Режимът на Александър Батенберг пренарежда и политическата система в страната.

Стига се, че Либералната партия се разцепва окончателно на две формации – ръководената от Драган Цанков, която подкрепя измененията в конституцията, и крилото на Петко Каравелов, което държи за пълното възстановяване на основния закон.

Изхабилата авторитета си Консервативна партия на практика престава да функционира и не играе роля в парламентарните избори от май 1884 година, спечелени от непримиримите либерали. Със съставянето на новото Каравелово правителство през юни 1884 конституционните промени са фактически анулирани. Формално това става през 1886 година с решение на Четвъртото обикновено народно събрание.


Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 8 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 бай Киро

    8 2 Отговор
    Публикувано във факти.бг: Великите сили потвърждават избора и в началото на м. август султанът според Берлинския договор го утвърждава с ферман за княз на България.
    =================================================

    Така е и до ден днешен,но балканските туземци продължават да си играят на избори,русофилия и русофобия.Все едно че нещо зависи от тях. дано най после Руснаци и Запада се сблъскат...валшивата ни държава става фронтова линия...и чисто и просто страните в конфликта ни отмиват от картата на света.Като в Сирия,там ги почна запада с разни пролетни революций,а Русия ги поръси с бомби та и господ да е може да ги оправи.
  • 2 кмета на Северен

    5 0 Отговор
    Венци, зарежи ги тия стари истории! Разправи за оная далавера с кмета на район "северен", корупцията в медиите, корумпираните "журналисти " и какво виждаш сутрин в огледалото!
  • 3 те така

    13 2 Отговор
    Аз от статията разбрах, че след освобождението ни след като властта попада в български ръце никой от тях не мисли за България, а е почната една борба между българи за власт, която си продължава и днес

    Коментиран от #5

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Пимпарев

    4 2 Отговор

    До коментар #3 от "те така":

    Толкова ли не ти е останало време да прочетеш шедьовъра на Алеко?Ако го бе направил,нямаше да ти е нужна тази глупава статия.
  • 6 Иван Грозни

    5 4 Отговор
    По интересното е кои българи търсят нов цар на страната ни въпреки повелята на Васил Левски след освобождението за което апостола плати с живота си. Имината им се помнят. Същите предатели са и днес последните от които са гробарите.
  • 7 Бранд

    10 3 Отговор
    Тия сърби... С бой не са могли и метър да вземат от нас , ама са късметлии ...Великите сили и после и Сталин , им подариха каквото им трябва от бълг. земи. Дано се задавят с Македония ,която отродиха от нас.
  • 8 СусБе

    3 1 Отговор
    Немска долна гадна продажна сган!
  • 9 Няма оправия

    8 0 Отговор
    Нищо ново под слънцето. Факт е че винаги на тази територия са назначавани управляващи протежета на великите сили. Запада, Русия и Турция, така до ден днешен. Борбата в българската политика е кой ще разпределя подаянията на "благодетелите". На практика никога не сме били напълно свободни. Затова ако се окажем в даден момент свободни, не знаем какво да правим. Жалка картина.
  • 10 Мома българска

    4 2 Отговор
    А на коя дата без ботуши, през глава, бяга от България и защо?
  • 11 Дембо

    5 4 Отговор
    Александър I Батенберг,най добрият,най велик държавен глава в новата ни история.Единствен който има мавзолей.Почивай в мир Сандро.
  • 12 сърбин

    9 1 Отговор
    Българи,имахте си прекрасен държавен глава Н.В. княз Батенберг.Направихте така,че княза да абдикира.Харесвате си тарикати и нахакани да ви управляват.Намерихте си и докарахте Фердинанд за княз който цели 31 години ви води на къса каишка.Последните 12 години търпяхте и се кланяхте на Б.Борисов.Е никой не ви е виновен,че такива си избирате.
  • 13 ИМПЕРИАЛИСТ

    3 2 Отговор
    Като за историк-любител статията е хубава.
    Може да се добави:
    1. Като командир на пионерска десантна част, при форсирането на р. Дунав, принц Александър Батемберг е първият офицер стъпил на Българска земя през Руско-турската освободителна война.
    2. Да, той е бил принц Александър Йозеф фон Батенберг, но при възкачването си на престола е вече княз Александър Български. Това "княз Батемберг" ни е натрапено от комунистическата пропаганда.
    3. До каква степен Русите се месят в Българските работи говори следното: През 1879 година се разгаря спор за името на новата ни столица, като жителите на града създават комитет от известни личности, който се застъпва за възприемане на историческото БЪЛГАРСКО име Средец. Надделява обаче становището на руската администрация и столицата на България се нарича официално с ГРЪЦКОТО София. Името Средец продължава да се използва спорадично още няколко години.
  • 14 Деймос

    2 3 Отговор
    Велик български княз. България би спечелила много с такъв владетел..
  • 15 Истината е

    0 4 Отговор
    Бил е готов да спре всякакви претенции на Княжество България към Южна България (Източна Румелия) , ако турците я признаят за негова фамилна собственост - на Батенберхг, а не на България!

    Е, братушките не са умирали за да увеличат фамилните имения на балерината, и съответно щом разбрали за тайните договори между него и турците го наритали. Въпреки че е бил руска императорска рода.

    Коментиран от #16

  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове