Last news in Fakti

20 Ноември, 2018 10:27 7 091 21

Строителният бум в Турция: ако този балон се спука

  • турция-
  • строителство-
  • имоти-
  • сектор-
  • икономика

Турският строителен бранш е застрашен от срив след години на бум в сектора

Строителният бум в Турция: ако този балон се спука - 1
Снимка: М. Богданова ©

Турското правителство обича помпозните мостове, високите и внушителни сгради и молове. Най-пресният пример за такъв проект е новото летище на Истанбул, което един ден трябва да е най-голямото в света. Сигналът, който изпраща с това турското правителство, е че Турция изживява строителен бум.

В продължение на 15 години строителната индустрия се считаше за движеща сила на турската икономика. Но вече се забелязват предупредителни сигнали. Почти два милиона души са заети в строителния сектор, но компаниите са силно задлъжнели - натрупали са над 60 милиарда евро дългове. Освен това търсенето на строителни услуги в страната намалява, а продажбите на недвижими имоти спадат с 10 процента на месец.

Сега се налага турското правителство да предприеме спешно мерки за спасяване на огромния строителен сектор, на който през миналата година се дължат 4,7% от БВП на страната. Изглежда в Анкара пишат спасителна програма, но експертите не са убедени, че подготвяните мерки ще помогнат.

Изкуствен строителен бум

Един от проблемите е свързан с това, че бумът в сектора е беше помпан изкуствено. Строителните фирми можеха лесно да си осигуряват дългосрочни, големи и изгодни кредити, за да растат, обяснява финансовият експерт Угур Гюрсес. "Дълго време кредитният сектор беше финансиран с кредити с 1 процент лихва, което засили търсенето на имоти и доведе до бум в строителството", казва Гюрсес.

Още през 2016 г. се появиха първите тревожни индикации, а неуспешният преврат две години по-късно и последвалите го събития като цяло влошиха конюнктурата и се отразиха негативно на цените на имотите. В Турция междувременно влизат все по-малко капитали, което се превръща в сериозен финансов проблем за строителния сектор, обяснява Гюрсес. През последните години станахме свидетели на немалко строителни кампании, които целяха да подобрят положението в сектора. Дотук обществените банки го поддържаха, но и техните финансови възможности за това постепенно се изчерпват, уверява финансовият експерт.

По данни на турския банков надзор (BDDK) от септември 2018, отпуснатите на строителния бранш кредити съставляват 15% от всички раздадени кредити в Турция. В същото време продажбите на жилища през септември т.г. са намалели с 9,2 процента, а на къщите дори с 14 процента спрямо същия период на 2017, сочат разчетите на Турския статистически институт (TÜIK).

800 хиляди имота чакат бъдещите си собственици

Правителството в Анкара е решено да помогне на строителния сектор с финансов пакт. Както съобщават много турски медии, дружеството за недвижими имоти "Емлак Конут", което е наполовина държавна собственост, ще започне да изкупува непродаваемите жилища и сгради, като 30 процента от продажната цена ще се прехвърлят на строителните компании, а с остатъка ще се погасяват техните дългове.

Засега от турското Министерство на икономиката нито да потвърдили, нито са отрекли информацията. Но ще помогне ли това на строителния сектор да се спаси от кризата?

Назми Дурбакайъм е председател на Съюза на строителните предприемачи в Истанбул. Той казва, че все още не е ясно как правителството ще се справи с проблема, но лично той не се отчайва: "Понастоящем в Турция има близо 800 000 имота, които не могат да бъдат продадени. Смятаме, че с новата програма на правителството те ще бъдат продадени в рамките на три до пет месеца".

Застрашени ли са и банките?

Бързото решаване на проблема със задълженията изглежда най-важната задача в момента. Според Ялчън Каратепе, професор по икономика в университета в Анкара, в момента строителните компании не са в състояние да изплатят дълговете си, възлизащи на 60 милиарда евро. А този кредитен риск представлява сериозна заплаха за банковия сектор, добавя той. Не е много смислена и мярката, която планира турското правителство - да се сдобие с имотите, които не се продават. Защото така държавата допълнително ще задлъжнее, казва професорът-икономист.

"Ще започне ли правителството след това да изкупува също и колите, които никой не купува?", пита Каратепе. Помощният пакет само ще облекчи симптомите, но няма да се пребори с причините. "Казано по друг начин, държавата се кани да поеме дълга на строителния сектор, което означава данъкоплатците да платят накрая сметката". Първата стъпка към решението на проблемите е правителството открито да признае, че има криза в строителния сектор.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Дон Тони

    32 9 Отговор
    У нас има поне същите 800.хил имота празни, за турция със 100 милиона население не виждам какъв проблем е. По-скоро добре че Ердо ги обзавежда /турците/ та да не тръгнат насам, какго бяха казали - едно време със сила не можахме да ви завладеем сега с пари ще го направиме. ТА ЗА НАС Е ПРЕКРАСНО ТУРЦИТЕ ДА СА РАЗВИТА И С ВИСОК СТАНДАРТ ДЪРЖАВА

    Коментиран от #21

  • 2 гоСт

    37 4 Отговор
    "оправихме"България,сега е ред на Турция...
  • 3 Скункс

    7 6 Отговор
    Къде сте, хюмнета??

    Коментиран от #4, #10, #15

  • 4 Хюмнетата

    10 5 Отговор

    До коментар #3 от "Скункс":

    Те кат та подбарат 80 милиона хюмнета . . . ама ти отглеждай си ромчетата де

    Коментиран от #6, #8

  • 5 ХАХОЛАКИ БРЪСНАРОВ

    31 4 Отговор
    Това ,,,,,,, платено и анти комшийска драсканица ми прилича.
    Ква ни е изгодата не сващам, нека се развиват комшийте не само турците , а и останалите съседи.
    Мегаполисът истанбул е с 20 милионно население с гостите и туристите, и за тях си е нормално да си имат големи летища , мостове и небостъргачи , плюс някакъв канал щели да копаят сега от черно за мраморно море .
    Ами да си правят , а не като тук пълно затишие .
    Дори един лифт неможем да построим вече няколко години, все някой ни спира.
    Не можем да добиваме газ и петрол щото пак екологията ни пречи.
    Ами ако по цял свят ако действаха като при нас ???
    При тях нямали еколози ???
    Нищо не става от нас , и само наблюдаваме съседите и цъкаме зависливо.
    Ква държава сме само ?
    ВОДА ГАЗИМ , ЖАДНИ ХОДИМ.

    Коментиран от #11

  • 6 Хитър Петър

    13 11 Отговор

    До коментар #4 от "Хюмнетата":

    Ние ли отглеждаме ромчета, погледни резултатите от генетичните изследвания в Турция. Над 60% от изследваните турци нямат тюркски гени.

    Коментиран от #7, #19

  • 7 ха ха ха

    9 4 Отговор

    До коментар #6 от "Хитър Петър":

    Сигурно е така, но важното е кой за какъв се самоопределя. 😆
  • 8 Скункс

    6 2 Отговор

    До коментар #4 от "Хюмнетата":

    Ей тва ми харесва,че като попитам за хюмнетата и веднага се отзовавате, понеже се знаете кои сте.Бравас.

    Коментиран от #9

  • 9 Хюмнето вика дръжте хюмнето

    2 0 Отговор

    До коментар #8 от "Скункс":

    Хахаха
  • 10 Сам си, други няма

    1 0 Отговор

    До коментар #3 от "Скункс":

    Пхахаха

    Коментиран от #16

  • 11 Хасан

    14 2 Отговор

    До коментар #5 от "ХАХОЛАКИ БРЪСНАРОВ":

    Най накрая един свестен човек...и аз това казвам..от това че Сирия го разбиха спечелиха няколко банки,оръжейни компании,петолни компании но 3 милиона сирийци са в Турция,един милион в Европа...т.е турците и европейците страдат...ако Турция е в криза ще има бежански натиск от икономимески емигранти към Европа и България..

    Коментиран от #18

  • 12 Пашата

    10 8 Отговор
    Чувам, че българите в Булгаристан започнали да учат усилено Английски или Цигански. Това се налагало в зависимост от това с какви намерения са.. Дали да емигрират за Англия или дали да останат да живеят в Булгаристан!

    Коментиран от #13, #14

  • 13 Салам Алеко

    7 4 Отговор

    До коментар #12 от "Пашата":

    България друже! Булгаристан я наричаха, когато яничарите оплождаха от Виена до Арабия всичко по пътя си! А в годините на мир, наблягаха в обновяването на анадолските ген, за да има днес и бели турчета! За да си и ти днес бяло турче-менте!
  • 14 1994

    10 2 Отговор

    До коментар #12 от "Пашата":

    Както се вижда ти пишеш на грамотен БГ,а аз на турски не мога да пиша..така,чееее
  • 15 свободно мислещ

    8 3 Отговор

    До коментар #3 от "Скункс":

    Турция-Русия следващите господари на света.ЗАПОМНЕТЕ ГО.
  • 16 Скункс

    1 6 Отговор

    До коментар #10 от "Сам си, други няма":

    Ооо, Иван4о,къде се беше покрил тези дни,или нямаше положителни новини за любимата ти Турция,ама то и нищо хубаво не случва там и затова си траеше,нали???

    Коментиран от #17

  • 17 Следях протестите

    3 0 Отговор

    До коментар #16 от "Скункс":

    С тези цени в кочината трудно се живее. Хахаха
  • 18 свободно мислещ

    4 0 Отговор

    До коментар #11 от "Хасан":

    Хасане?малко са тези разумни българи които мислят логически.има и такава наука -ЛОГИКА
  • 19 Тангриста

    7 2 Отговор

    До коментар #6 от "Хитър Петър":

    Но за сметка на тава, прадядо ти Аспарух има тюркски произход! ;-)
  • 20 Реалистта

    3 0 Отговор
    От Дойче Веле изродясаха с антитурски пропаганди.
    Най-вероятно щото все повече и повече немски фирми инвестират и влагат капиталите си в Турция.
    А защо ли? Вероятно щото кризата е голяма.
    Ама истинския въпрос е - криза има , ама къде е ?
  • 21 Alfa Romeo 159 TI

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "Дон Тони":

    800 000! Ти сериозно ли?