Last news in Fakti

12 Юни, 2019 18:54 5 676 2

Вписването в имотния регистър – по идентификатор на имота

  • кадастър-
  • вписване-
  • имотен регистър
Вписването в имотния регистър – по идентификатор на имота - 1

След приключване изработването на цифровата кадастрална карта на територията на страната трябва да бъдат създадени „поимотни“ партиди на собствеността, които ще фигурират в имотния регистър. Системата за вписване на имотите трябва да премине от „персонална“ към „поимотна“, като водеща роля ще има идентификаторът на имота, а не лицето - собственик. Това стана ясно по време на днешното заседание на Съвета по геодезия, картография и кадастър. Председател на съвета е заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Йовев.

Съветът е създаден съгласно Закона за геодезията и картографията и е съвещателен орган към министъра на регионалното развитие и благоустройството.

В състава му влизат заместник-министрите на всички министерства, както и началникът на Военно-географската служба, заместник-изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите, както и изпълнителният директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър, заместник-председателят на Държавна агенция "Национална сигурност", представител на Националното сдружение на общините в Република България и председателят на Камарата на инженерите по геодезия.

Основна задача пред членовете на съвета е да обсъждат конкретни проблеми и въпроси и да правят предложения по дейностите в областта на геодезията, картографията и кадастъра.

„Развитието на геодезическата практика, както и приложението ѝ в почти всички сфери на живота налага постоянно да се усъвършенстваме и да следваме най-съвременните тенденции“, каза при откриване на заседанието на Съвета заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Йовев. По думите му въвеждането на единни стандарти и критерии, както и координацията на дейностите и съвместяването на данни изискват общи действия на всички институции в страната.

До настоящия момент 81% или 89 000 кв.км от територията на страната е покрита с цифрова кадастрална карта и кадастрални регистри, като е набрана информация за над 14 млн. недвижими имота, одобрени са кадастралните карти и кадастрални регистри за 915 населени места, включително за областните градове и 127 общински центъра. Трансформирането на картата на възстановената собственост в кадастрална карта е приключило за 3179 землища.

С оглед защита на кадастрално-информационната система на Агенцията по геодезия, картография и кадастър и гарантиране сигурността на информацията в нея е задействана процедура по включването на агенцията в „Списъка на стратегическите обекти и дейности от значение за националната сигурност“ към Постановление № 181 на Министерския съвет от 2009 г.

Стратегията и дългосрочната програма на АГКК предвижда и създаването на многофункционален кадастър, с който да се предоставят данни за имотите и комуникациите от подземна, наземна и надземна инженерна инфраструктура.

Ангажимента на всички институции, експлоатационни дружества и общините е изработването, поддържането и предоставянето на данните от специализираните карти, общите и подробни устройствени планове на урбанизираните територии като слоеве в т.нар. „многослоен кадастър“. Това ще създаде възможност за допълване на данните в кадастралния регистър с цялата информация за имота, от разрешаване на строителство, реализиране на строителство, въвеждане в експлоатация и всяко направено, последващо подобрение в имота. Този многослоен кадастър ще е основа за всички проучвания за инвестиционни намерения, инвестиционно проектиране и инвестиции.

Съгласно Закона за кадастъра и имотния регистър всички експлоатационни дружества, които набират и поддържат в актуално състояние специализирани данни са длъжни да възложат изработването на специализирани карти, регистри и информационни системи, които след това да предоставят на Агенцията по геодезия, картография и кадастър.

По време на заседанието на съвета стана ясно още, че със заповед на министъра на отбраната, от Военно – географската служба вече е въведена в употреба средномащабна държавна топографска карта в мащаб 1:25 000.

На всички институции, предоставящи геодезически, картографски и кадастрални услуги бе напомнено да използват новата координатна система БГС 2005.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 koko

    8 2 Отговор
    "като водеща роля ще има идентификаторът на имота, а не лицето - собственик." - Това сигурно се прави по предложение на имотната мафия...
  • 2 марко тоти

    4 0 Отговор
    Това трябваше да стане през 2011г.За Коко - това е огромно улеснение за проверка на собствеността,имотната мафия може да я спре само когато спре държавната мафия!