Last news in Fakti

8 Ноември, 2020 11:11 4 874 13

Софийски потайности: късно ли е да бъде спасена Захарна фабрика?

  • захарна фабрика-
  • съдба-
  • бъдеще

Тя е паметник на културата от национално значение, образец на европейската индустриална архитектура от края на миналия век

Софийски потайности: късно ли е да бъде спасена Захарна фабрика? - 1
Снимка: БГНЕС

Захарната фабрика в София. Сградата, която е дала името на едноименния квартал е един от 150-те паметници на културата с категория “национално значение” в столицата. Образец е на европейската индустриалната архитектура от края на миналия век, но се руши. Бавно и безпощадно.

От основната сграда е останал само нейният скелет, както и стени, които подлежат на възстановяване. Останалите индустриални сгради от комплекса са безвъзвратно изгубени.

Миналото

Захарната фабрика е първото голямо индустриално предприятие в България. Открита е на 28 ноември 1898 година. Комплексът е изграден на площ от 14 000 кв.м. от белгийската компания "Български захарни фабрики и рафинерии". След това сградите се използвани за складове. След приватизацията имотът многократно сменя собственика си, а Столична община спорадично се опитва да накара поредния от тях да възстанови поне основната сграда.

В близост има 12 двуетажни жилищни сгради с по осем апартамента, построени през 1922 г. от БДЖ. Част от тях сега са жилища са социално слаби. През 1941 година започва строителството на 350 работнически апартамента в квартала – с пари от фонд „Обществени осигуровки“ и върху общинска земя. Тогава е построена и сградата, използвана от администрацията на район “Илинден”, данъчните власти и кризисния център за временно настаняване. Сградата на общината и част от жилищните блокове наоколо са били база на немските военновъздушни сили по време на Втората световна война.

Настоящето

След протести, кризисният център, в който са настанени 35 семейства с 80 деца, ще бъде затворен. Според местните, по-голямата част от настанените в центъра са зависими от алкохол и наркотици, сред тях има психично болни и агресивни, а присъствието им превръща квартала в гето.

От арка под сградата на общината започва ларгото на квартала, което наскоро е било ремонтирано, а част от блокчетата са санирани преди 2 години. Усещането обаче е за изоставеност и хаос. За това спомагат "подобренията", които съсобствениците са правили в някога китните блокчета. Един е сложил външна изолация в “смел” цвят, друг е усвоил тераса, а трети е вдигнал мансарден етаж на покрива – без да се съобразява със стила и историческия период на сградите…

Бъдещето

Захарна фабрика е на 2 километра от идеалния център на София. На метри от него е и вторият по големина парк в София - Западен парк. С ниското си строителство и зелените пространства между сградите кварталът би могъл да бъде един от най-добрите за живеене в София.
Ларгото на Захарна фабрика

Ларгото на Захарна фабрика

Пазарът на имоти в разрастващата се българска столица неминуемо ще доведе предприемачите и купувачите и до него. Въпросът е дали поне основната сграда, която има висока историческа и архитектурна стойност, ще остане под някаква форма или ще се “самосрути”, а на нейно място ще изникне поредната модерна и лъскава офис сграда.

Сгради, които вече ги няма

Съдбата на Захарна фабрика и на квартала следва други подобни. Съборените исторически сгради и в София, и в цяла България не са една и две.

През 2017 г. беше съборена “Двойната къща” на бул. "Левски", строена през 1907 година – след пожар и “самосрутване”. Статутът ѝ на културен паметник беше отнет след становище на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и с подписа на тогавашния министър на културата Вежди Рашидов. Сега там се издига бизнес сграда, построена от Кирил Киров-Японеца.
Жилищните сгради, строени през 1922 г. от БДЖ

Жилищните сгради, строени през 1922 г. от БДЖ

Само скелет стърчи от вилата на Александър Стамболийски в “Модерно предградие”, която е паметник от “национално значение”...

Сгради, които скоро няма да ги има

Не са една и две и сградите, които са на път да бъдат разрушени. Сред тях са Царските конюшни на “Дондуков”. През 2018 покривът на една от сградите в комплекса горя, а съсобственици в него са частни лица и държавни институции, които спорят в съда.

“Къщата с ягодите” на “Сан Стефано” се саморазрушава от години. От 2004 г. тя е собственост на бившия директор на „Лукойл” Валентин Златев.
Сградата на бившия театър Възраждане се разпада, на нейно място може да изникне хотел

Сградата на бившия театър "Възраждане" се разпада, на нейно място може да изникне хотел

По пътя на разрухата върви и сградата на бившия театър „Ренесанс", позната последно като клуб "Син Сити". От 2016 година е оставена да се разпада, като някой услужливо премахва части от покрива и дограмата. Собственикът на сградата Красимир Георгиев смята да строи на мястото петзвезден хотел.

Малко оптимизъм

Добрата новина: както изглежда, в Столична община все пак са прочели доклада на датския урбанист Ян Геел "София - град за хората", и беше стартирана програмата "Културно наследство”. Тя трябва да подпомага собствениците на недвижими културни ценности за тяхното съхраняване, реставрация, консервация и тяхната социализация.

Дали обаче вече не е станало твърде късно?


Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 10 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Тя страната

    22 5 Отговор
    вече не може да бъде спасена вие Захарна Фабрика - тя поредното отражение на Банановата република
  • 2 Абе

    21 1 Отговор
    Там е пълно с лилави престъпници, никой не иска да живее там
  • 3 666666

    22 11 Отговор
    Плюете по социализма ,но при него всички паметници на културата с категория “национално значение” ,както и къщи на будители и национални герои се пазеха,ползваха и поддържаха.А сега ревете ,че всичко се руши.
  • 4 ВременаРазличн

    20 0 Отговор
    Странни времена, учат в чужбина, радват се на сгради на по 100-200 години, а тук има и сгради на стотици години, но мечтата на всески "предприемач" е да ги бутне и да сложи стъклена сграда, в която да навре "модерните роби". Времената се менят, но явно това на което се радва един човек в чужбина, тук иска да го заличи вместо да го поддържа. И само на тези, които си мислят, че новите сгради се поддържат по-евтино ... ами не е така, не спорете.
  • 5 Лейка

    16 1 Отговор
    Помня Захарна Фабрика от преди 35 години. Само разруха около нея и нищо друго. Ако му пукаше на някой, щяхме да имаме един хубав музей, и нека уважаваме и съхраним всичко от нашата история. Това е важно!
  • 6 Kalendarcho

    6 6 Отговор
    Ехо, това е "символ на индустриална архитектура от края на миналия век"? Вие в кой век живеете още? 20ти?
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 qwerty

    16 0 Отговор
    когато и да изгониш циганите, винаги ще е навреме. превърнаха района в кочина, но и на кой му дреме е въпроса????🤔🤔🤔

    Коментиран от #9, #11

  • 9 Гоуст

    7 0 Отговор

    До коментар #8 от "qwerty":

    Неее, когато и да ги изгонил, винаги ще е късно.
  • 10 ЛЛЛ

    4 0 Отговор
    Всичко може да се спаси, ако има желание и възможности. У нас всичко се разрушава, защото както казват някои малоумници е тоталитарно, а хората по света си пазят и реставрират паметниците на културата, защото това е история - добра или лоша не коментирам- това времето ще покаже, но е история
  • 11 Йо Несбьо

    2 0 Отговор

    До коментар #8 от "qwerty":

    Абсолютно прав си! Те са там от десетилетия и никой не посмя да предприеме нещо, за да ги усмири, въведе ред и приложи закона. Същите действия и бездействия, които превърнаха цялата държава в клоака... Ако на всички им се скръцне със зъби и просто приложи закона, а невразумяващите се бъдат наказани порядъчно, но не с глоби, защото ромите не ги плащат, а с въведена в закона задължително работа в полза на обществото или затвор, то няма да има отклонили се от правилата. Накажат някого с глоба за 1 000 лв, нямал пари - хайде да си ги отработи някъде по фирмите, а получената заплата - в полза на общината или държавата. Желаещи да вземат мерки в тази насока?! Пак няма! Е, какво общество и държава сме?! Пълна клоака...
  • 12 Ооо

    0 2 Отговор
    Да изринат всичкото паметници от тухли там и да направят квартал с ДВУЕТАЖНИ КъЩи, не с 15 етажни блокове!
  • 13 Име

    1 0 Отговор
    Останахме без история благодарение на мутри