Last news in Fakti

3 Септември, 2021 15:47 2 824 5

Нов кодекс за устройствено планиране и строителство

  • кодекс-
  • строителство-
  • нормативна уредба

Проектът ще е готов до края на текущата година

Нов кодекс за устройствено планиране и строителство - 1
Снимка: Shutterstock

До края на годината ще бъде разработен проект на нов Кодекс за териториално и регионално планиране, градоустройство, инвестиционно проектиране и строителство. Новият нормативен документ ще обединява и интегрира темите на няколко ключови закона, регламентиращи строително-инвестиционния процес. Това са Законът за регионалното развитие (ЗРР), Законът за устройство на територията (ЗУТ), Законът за устройството и застрояването на Столична община (ЗУЗСО) и Законът за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК). Целта е четирите закона да бъдат заменени от единен кодекс, който да бъде устойчив във времето и да е в синхрон с добрите европейски и световни практики.

Решението за иницииране на законодателната реформа бе взето на заседание на Координационния съвет на професионалните организации в строително-инвестиционния бранш, което се проведе онлайн на 1 септември под ротационното председателство на Камарата на архитектите в България (КАБ). Координационният съвет бе създаден през есента на 2020 г. с цел обединяването на браншовите организации по ключовите теми и проблеми, касаещи развитието на сектора. В съвета участват Камарата на архитектите в България (КАБ), Камарата на строителите в България (КСБ), Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), Камарата на инженерите по геодезия (КИГ), Съюзът на архитектите в България (САБ), Българската асоциация на архитектите и инженерите - консултанти (БААИК) и Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП).

Участниците в заседанието бяха единодушни, че е необходима законодателна реформа, която да разреши дългогодишните проблеми, свързани с постоянните промени в ЗУТ и наличието на разнопосочни нормативни документи в сектора, които често си противоречат и не защитават ефективно обществения интерес. Синхронизирането на цялата нормативна уредба на базата на единни принципи и терминология ще допринесе за устойчивото развитие на строително-инвестиционния процес и създаването на качествена градска среда.

Целта е облекчаване на административните процедури, подобряване капацитета на публичната администрация, стимулиране на инвестиционната инициатива и на възможностите за публично-частно партньорство, ограничаване на корупционната среда, както и повишаване ролята на професионалните организации в процесите по вземане на важните решения в сектора.

Проектът на новия Кодекс за устройствено планиране и строителство ще бъде разработен и финализиран след поредица от дискусии и консултации с всички браншови организации в сектора. След това документът ще бъде внесен за разглеждане в Министерството на регионалното развитие и благоустройството.


Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 6 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Верно ли

    15 4 Отговор
    Искаме си старото ГРАДОустройство, където навсякъде имаше планирани зелени площи според броя жители! ПиснА ми от вашите пътища и бетони!
  • 2 Гост

    6 2 Отговор
    Минимум 36 м между две съседни сгради.
  • 3 Искаме

    6 5 Отговор
    Хората с парцели , за които плащат данъци от 30 години да могат да правят нещо с тях , а не да плащаме за да седиме с вързани ръце , не е ли абсурдно ?
  • 4 Ооо

    8 2 Отговор
    Да се облекчи строителството на еднофамилна къща, а не всичко да трябва да минава през процедури като за кооперация… въобще .. тая тема с кооперациите да се окастри много, да не може да се строят едно до друго както сега . Ако трябва - да се приеме термин за гъстота на населението в даден район и да не се позволява по 200 човека върху 1 декър площ!

    Коментиран от #5

  • 5 Гост

    5 1 Отговор

    До коментар #4 от "Ооо":

    Можете да строите колкото си искате в парцелите си, стига да си платите първо на дружинката от проектанти, архитекти, чиновници в общината, строителни надзорници, изпълнители и проверяващи. Къща, която не е минала по реда си бръсненето, не е законна.