10 Декември, 2017 15:02 1 339 0

ДНК с допълнителни "букви" се научи да синтезира протеини

  • днк-
  • допълнителни букви-
  • научи се-
  • синтезира-
  • протеини
ДНК с допълнителни "букви" се научи да синтезира протеини - 1
Снимка: shutterstock

Целият живот на Земята е тръгнал от едноклетъчните, като генетичната информация се съхранява в четири букви от азбуката, която се размножава и извлича чрез образуването на две базови двойки. Основната цел на синтетичната биология е да създаде нови форми и функции на живот, а най-общият път към тази цел е създаването на полусинтетични организми, чиято ДНК съдържа две допълнителни букви, които формират трета, неестествена базова двойка.

Сега учени успяха да направят това. добавяйки към ДНК на бактериите Ешерихия коли (Escherichia coli) несрещащи се в живите организми нуклеотиди, така че клетката да синтезира нов за нея протеин.

Повече информация за проучването може да бъде намерена в списание Nature.

ДНК с допълнителни "букви" се научи да синтезира протеини

Четири различни триплети от нуклеотидите (аденин, гуанин, цитозин и тимин, означени с буквите А, G, С и Т) определят структурата на 20 аминокиселини, от които се изграждат всички протеини в организмите. Авторите добавят нуклеотиди с нови азотни бази ("букви") и за първи път получиха жива клетка, способна да синтезира протеин по такава модифицирана "инструкция".

Работата по получаването на нови аминокиселини се извършва по няколко направления. Някои учени се опитват да накарат съществуващите триплети започват да кодират нови, нехарактерни аминокиселини. Авторите на тази работа добавят нова база, която теоретично може да даде повече от сто нови аминокиселини.

Трудността е в това, че нуклеотидите с нови бази трябва да бъдат вградени в ДНК веригата, да се свържат със съществуващите и да не нарушават структурата на молекулата. През 2014 г. авторите на едно скорошно проучване успяха да създадат верига на ДНК от нуклеотиди, които съдържат нова двойка бази (наречени ​​X и Y), но клетките постепенно ги губят в хода на деленето си. По-рано тази година същата група учени създаде по-стабилна версия на ДНК, но новите бази не участват в изготвянето на нови триплети, съответно, клетката не произвежда нови протеини.

Сега учените успяха да модифицират бактериалната клетка така, че да остане здрава, успешно да се дели и произвежда желаното съединение — зелен флуоресцентен протеин (green fluorescent protein, GFP). Извън лабораторията клетки губят способността си да произвеждат новия за тях протеин.

Проучването открива големи възможности за синтез на лекарства, които ще бъдат по-малко токсични.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА