Last news in Fakti

29 Януари, 2020 15:48 4 803 5

Разберете биологичната си възраст

  • възраст-
  • години-
  • младост-
  • млада-
  • здраве-
  • здравословен живот

Биологичната ни възраст показва колко добре работи тялото ни

Разберете биологичната си възраст - 1
Снимка: Shutterstock

Освен възрастта ни по паспорт всички ние имаме и биологична: тя показва колко добре работят различните системи на тялото и какъв ресурс имат.

И въпреки че лек срещу старостта все още няма, съвременната медицина е в състояние да забави много от процесите, които влияят негативно върху това, което годините ни причиняват.

Ще ви запознаем с тестовете, които ще ви помогнат да измервате биологичната си възраст.

Въпреки че самото стареене е генетично обусловен процес, той може да бъде ускорен, и то много съществено от външни фактори. Те включват стрес, липса на физическа активност, небалансирано хранене, съществуващи хронични заболявания, хормонални нарушения.

Да ги идентифицирате на ранен етап или своевременно да откриете рисковите фактори означава да разберете с кои точно проблеми може да започнете да се борите още днес, за да отложите настъпването на старостта. А и сега е най-подходящото време за това - в началото на всяка година си обещаваме да променим нещата, които знаем, че ни вредят.

За да определят скоростта на стареене, учените са разработили цели панели от биомаркери - основните параметри на живота, които могат да бъдат повлияни от лекарствена терапия, промени в начина на живот и нивото на физическа активност.

Те се разделят на различни групи: някои характеристики са физически (могат да бъдат измерени по лекарско предписание или самостоятелно), други са биохимични (проследяването на промените в тях е възможно само с помощта на лабораторна диагностика).

Когнитивни възможности

• Цялостна оценка на паметта, способността за учене, неврологични и поведенчески функции.

• Скорост на речта.

Мускулно-скелетна система

• Мускулна сила: сила на ръкостискането.

• Сръчност и координация на пръстите.

• Локомоторна функция: тест “Стани и ходи” (станете от стола, ходете 3 метра, завъртете се, върнете се обратно и седнете отново на стола).

• Скорост на походка.

• Способността да поддържате равновесие, докато стоите на един и два крака.

Антиоксидантен статус

• Анализ на ензимите от антиоксидантната система: супероксид дисмутаза, глутатион пероксидаза.

• Измерване на нивото на витамини Е и А, селен, цинк, фосфор.

В организма ни постоянно се образуват свободни радикали - така се наричат нестабилните молекулни частици, върху чиято външна обвивка има несдвоени електрони. За да компенсират дисбаланса, такива частици “откъсват” липсващия им електрон от съседните молекули.

Натрупването на свободни радикали води до преждевременно стареене: в резултат на верижната реакция, която те стартират, се развива оксидативен стрес - състояние, при което протеините, липидите и ДНК, които съставляват клетките, се увреждат.

Организмът се защитава от оксидативния стрес чрез използване на собствени антиоксидантни системи - за пълноценната им работа човек трябва да получава достатъчно количество витамини и минерали. Добрият антиоксидантен статус помага не само за поддържане на младостта, но и за намаляване на риска от много сериозни патологии: рак, сърдечносъдови заболявания, диабет тип 2, нарушено зрение и памет.

Ендокринна система

• Хормонален профил: изследване на хормоните на щитовидната жлеза, половите хормони, кортизол, хормон на растежа, инсулиноподобен растежен фактор.

Хормоните контролират работата на целия организъм - рецептори за определени хормони има във всеки орган и тъкан на човешкото тяло. Те влияят не само на външния вид и активността, но и на здравето като цяло. С възрастта се развива дефицит на полови хормони: менопауза при жените и андропауза при мъжете.

Тези и други хормонални нарушения могат да доведат до проблеми с кожата и косата, понижено либидо и изчезване на репродуктивната функция, поява на хронична умора, развитие на много заболявания - от диабет и остеопороза до рак и сенилна деменция.

• Глюкозен метаболизъм: изследване нивата на глюкозата и гликиран хемоглобин.

Въпреки че нарушенията на метаболизма на въглехидратите могат да започнат да се развиват на всяка възраст, захарният диабет тип 2 често се свързва именно със старостта. Това заболяване се отнася към хроничните болести, които могат да бъдат предотвратени: затова е необходимо да контролирате нивото на глюкозата и да наблюдавате първите промени в метаболизма, като предиабет.

Соматични функции

• Антропометрия: мускулна маса, костна минерална плътност, обиколка на талията, индекс на телесна маса.

• Дихателна система: обем на форсирано издишване през първата секунда.

• Сърдечносъдова система: кръвно налягане, изследвания за оценка на липидния профил.

Сърдечносъдовите заболявания са една от най-свързаните с възрастта групи патологии. Най-често такива заболявания се развиват поради нарушена липидна обмяна - различни фракции на холестерола. Препоръчват се анализи на мастни киселини, липиди, холестерол с висока, ниска и много ниска плътност още след навършване на 20-годишна възраст. Ако не се открият отклонения, изследването може да се повтори след 40-ата година и в бъдеще, ако резултатите са в съответствие с нормата, на всеки пет години, предава zdrave.to.


Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Аз съм стара и бременна

    3 1 Отговор
    Иначе, темата е страхотна, доста от човеците нямат, 100% успеваемост при теста, причините всеки си ги знае...!!!
  • 2 Това е от теста - хахаха...!

    3 0 Отговор
    Не зная коя точка :,, Магарето оплоди старата 🐷...,,!)
  • 3 Лорче

    0 1 Отговор
    Хлопа ли ти дъската 🤣🤣🤣

    Коментиран от #5

  • 4 🐷 Върви тежко по принцип

    1 0 Отговор
    Обаче сега още по тежко, разбрах на какво се дължи...! Хахаха...! Дете я оплоди, Онча не успя с дъртешкия...!!! Хахаха...!
  • 5 Често го задавате на мен..!?

    1 0 Отговор

    До коментар #3 от "Лорче":

    Но първо си го задай на себе си...! (Защо се страхувате и от тази тема, първо , който е завършил 7 клас няма как да го разбере този тест...!)