Last news in Fakti

24 Юни, 2019 20:30 8 402 13

Превръща ли се Испания в пустиня?

  • испания-
  • пустиня-
  • глобално затопляне

Нито една друга страна в Европа не е така силно засегната от климатичните промени

Превръща ли се Испания в пустиня? - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Нито една друга страна в Европа не е така силно засегната от климатичните промени, колкото Испания: няма достатъчно питейна вода, цели плажове изчезват. Така важният за страната туристически сектор е застрашен.

"Ако температурата надвиши границите, определени от Парижкото споразумение, съществува неоспорим риск от това Испания да се превърне в пустиня"- това заяви британският икономист Никълъс Стърн на конференцията в Сан Себастиян. Докато шведската активистка Грета Тунберг намира все повече последователи сред младежите в Испания, мнозина се чудят дали испанските политици разбират огромното значение на възобновяемите енергийни източници и опазването на околната среда за бъдещето на страната.

Всяка година хиляди мигранти рискуват живота си в опит да прекосят Гибралтарския проток, бягайки от Западна Сахара заради жегите и безводието, които унищожават бъдещето им. Това скоро може да се случи и с Андалусия - региона, в който пристигат повечето бежанци след опасното пътуване през морето. Очакванията на Световната банка предвиждат около 80 милиона африканци да емигрират в Европа през следващите години заради климатичните промени. А Испания със своето местоположение и история се превръща в изходна точка за мнозина от тях.

Амбициите на Испания

На срещата между лидерите на държавите от средиземноморския регион в Малта испанският министър-председател Педро Санчес се застъпи за прилагането на инвестиционен план за Африка и отделна инвестиционна рамка за Мароко. Той заяви също, че Испания трябва да се превърне в европейски лидер в борбата с измененията на климата, защото промяната в температурите, ветровете и сезоните вече оказва влияние върху най-стабилния източник на доходи в страната: туризма.

Туристическият сектор все още осигурява по-голямата част от работните места в Испания, която традиционно страда от висока структурна безработица. Именно затова браншът трябва да се съхрани. Санчес присъства на конгреса в Сан Себастиан през март, когато Стърн призова за по-голяма експедитивност и сериозност в изпълнението на климатичните цели. "Това трябва да бъде централният стълб в стратегията на ЕС", заяви испанският министър-председател, който се превърна в говорител на Южна Европа по тази тема. Той се надява, че при разпределението на постовете в Брюксел, Тереза Рибера, която е министър околната среда и енергетиката от сегашното правителство, ще стане заместник-председател на Комисията или поне ще оглави някой от ресорите: "Тя зададе нов курс в енергийната политика в Испания с отмяната на данъка върху соларните инсталации за лично ползване", обяснява Луис Мерено, издател на списание "Energías Renovables". Още преди 10 години, докато е държавен секретар в кабинета на Хосе Луис Родригес Сапатеро, Рибера разбира, че естественият път на развитие на Испания е в овладяването на слънчевата енергия. Тогава обаче панелите все още са твърде скъпи.

В момента Испания внася годишно газ и петрол за 40 милиарда евро, главно от Алжир и Саудитска Арабия. Според икономиста Хосе Карлос Диез от университета Алкала, страната би могла да спести голяма част от тези пари, ако инвестира в слънчева енергия. Испания разполага с многобройни неизползвани площи и 3000 часа слънце годишно. "Ние произвеждаме един мегават слънчева енергия за 30 евро, в Германия и Франция той струва 40 евро, а в Обединеното кралство 60", обяснява Диез.

Цели браншове са длъжници

Енергийните разходи са важни и за туристическата индустрия, която е сред най-големите потребители на енергия в страната и съставлява 15% от брутния вътрешен продукт (БВП). Поради тази причина браншът все повече бива критикуван от защитниците на климата, които нападат най-вече авиационната и круизната индустрия.

Хотелите и голф игрищата също от години търпят критики заради високото потребление на водни ресурси. Освен това съществува и проблем с ефективното пречистване на водата. В любимите на туристите дестинации като Майорка или Канарските острови чешмяната вода трябва допълнително да бъде филтрирана. Проблемът на около 750-те инсталации, които обезсоляват водата е, че те използват много енергия и обикновено изпомпват солта обратно в морето, като по този начин променят и подводния живот край бреговете.

Тази техника, която се използва в Испания от 1964 г., е важна предпоставка за развитието на масовия туризъм. Според индустриалната асоциация AEDyR, днес Испания е страната, която обезсолява най-много вода след Саудитска Арабия, САЩ и ОАЕ. Пречистената вода се използва за земеделие, както и за напояване на многото голф игрища и зелени площи, които съществуват включително и на юг, където климатът е по-сух.

Можем ли да спрем това развитие?

Освен сред лидерите в туристическия бранш, Испания е и един от най-големите износители на селскостопански продукти в световен мащаб. В същото време много земеделци биват критикувани от природозащитниците заради някои вредни практики:

"Те разхищават вода, използват много пестициди и увреждат почвата чрез неправилно отглеждане на култури", твърди Рафаел Алварес, консултант по земеделието и технологичен предприемач, живеещ в Мадрид.Според него, най-големият проблем за Испания е повишаването на морското равнище. Алварес е убеден, че много плажове и полета ще бъдат наводнени през следващите години. Ерозията вече е обхванала северната част на страната и се е превърнала в проблем. Дългата 5978 км брегова ивица, където почиват около 90% от туристите, се стеснява.

Директорът на Института по екологична хидравлика в Кантабрия Иниго Лосада смята, че с изчезването на кораловите рифове крайбрежните региони ще стават все по-малко привлекателни за туристите, които обичат гмуркането. “Не знам дали можем да спрем това развитие”, казва Лосада. Според него още сега трябва да започне изселването на някои райони в Испания. Но никой не иска да говори за това, защото това ще породи масова паника, казва адвокатът по недвижими имоти Тим Вирт от Майорка.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 13 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ИМПЕРИАЛИСТ

    34 12 Отговор
    Как пък няма и един ред верен в написаното???
    Испания е голяма уредена райска държава...

    Коментиран от #2

  • 2 Ломбов

    33 10 Отговор

    До коментар #1 от "ИМПЕРИАЛИСТ":

    ИСПАНИЯ 70% Е ПУСТИНЯ /Гугъл мапс/ а и съм живял там 10+ години, Освен северните части другото е пещ и Ад, демек освен да се пие и пуши друго не може да се прави, а и не се прави

    Коментиран от #4

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 ИМПЕРИАЛИСТ

    21 12 Отговор

    До коментар #2 от "Ломбов":

    Жал ми е за Вас! Как пък нищо не сте видяли хубаво за 10+ тодини в Испания? Да, те нямат БЪЛГАРСКАТА ПРИРОДА, но твърдението, че е 70% пустиня е смехотворно...
  • 5 mitko kulturista

    19 1 Отговор
    От Дения/Всленсия/ надолу всичко е бом бок камъни и пясък,освен маслини друго не вирее!

    Коментиран от #8

  • 6 Име

    11 3 Отговор
    А испанските зеленчуци като пътуват из Европа с тирове, не замърсяват ли? Ся да си носят последствията. Само че като глрдам ще търсят евтина енергия за да обезсоляват морска вода вместо да гледат нещо екологично. Така е ксто се напъваш да произвеждаш повече от колкото позволява земята ти да изхранва.
  • 7 onq s konq

    7 25 Отговор
    Ще разберете тука че България е в ИДЕАЛНИЯ КЛИМАТИЧЕН ПОЯС ,ама ви трябва ВРЕМЕ.И може да е бетонирано Черноморието ни,ама с ВКУС!Между другото" въпросното "бетониране " се изразява в СТРОЕЖ НА ВСЕ НОВИ И НОВИ ХОТЕЛИ...Ами къде да се настаняват все повече увеличаващия се Туристопоток - на палатки ли?Затова нека си лаят радетелите за "диво къмпингуване"-що не отидат да го правят тоя номер с "безплатното припичане на слънце" в Гърция?И да е ясно:Туристът си ИДВА С ПАРИТЕ,НУЖНИ НА ИКОНОМИКАТА НИ,затова и Лумпена с палатката и шище бира /двулитровка/дето от където мине трева не никне-НЯМА МЯСТО НИТО НА МОРЕТО,НИТО В ПЛАНИНАТА!
  • 8 Антон 1

    0 1 Отговор

    До коментар #5 от "mitko kulturista":

    Ти Митко от Варна ли си ?
  • 9 Госあ

    9 0 Отговор
    За туризма се загрижили 😂 Тя земята ще се превърне в пустиня,те за туризма мислят. Демокрация само с ценз.
  • 10 ИВАН

    17 2 Отговор
    Испания не ме интересува толкова, но българския климат и природа се крепят на горите - изсекат ли ги съвсем, ще има страшна ерозия на почвата, която и сега е голяма - отмиване на почвения слой и след това пустиня и камънак
  • 11 ДОКО

    1 10 Отговор
    ИСПАНИЯ ДА ГО ДУХА..ДАЖЕ ПРЕЗ НОЩА ОСТАВЯМ КОЛАТА СИ ДА РАБОТИ НА ПРАЗЕН ХОД ЗА ДА ЗАМЪРСЯВАМ ВЪЗДУХА ТОВА СЕ НАРИЧА ИЗКУСТВЕН ОТБОР..ОПИ ГЪЛТАЙТЕ И ДИШАЙТЕ
  • 12 trak

    1 1 Отговор
    tsela Evropa se prevrışta v pustinya...30 godini...nay golemite morski gradove pod vodata i...nov JİVOT za tezi koito sluçayno ostanat jivi...
  • 13 Гледач

    4 0 Отговор
    А БЪЛГАРИЯ Я направиха пустиня Политиците