Last news in Fakti

29 Юни, 2020 19:00 3 186 14

Великобритания отново велика? Има две непреодолими пречки

  • великобритания-
  • борис джонсън

Лондон ще се освободи от оковите на ЕС и ще си възвърне славата на Британската империя - обещаваха привържениците на Брекзита. Но САЩ попари тези надежди. И поставя изисквания, трудни за изпълнение

Великобритания отново велика? Има две непреодолими пречки - 1
Снимка: БГНЕС/EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Говореше се за "Global Britain" – за величието на Великобритания като търговска нация, която след напускането на ЕС ще сключи много по-изгодни за нея двустранни търговски споразумения. Но никакви двустранни споразумения с ЕС и със САЩ не се очертават, а вече изминаха четири години след вота на британците за Брекзит.

Американският преговарящ Робърт Лайтхайзър например вече разясни на британците, че преди президентските избори в САЩ, които са през ноември, не може да се очаква някакво голямо споразумение. Теоретично възможна е само мини сделка, отбелязва в свой анализ седмичникът „Ди Цайт".

Разговори с американците се водят от юли 2017 година, официалните преговори започнаха през май тази година. За американците е приоритет да запазят добре платените работни места в страната и да постигнат висок ръст на местната икономика.

Изискванията на САЩ са трудни за изпълнение

Затова те изискват от британците редица трудни за изпълнение неща: да дадат на САЩ пълен достъп до британския пазар, да премахнат всякакви регулаторни бариери, да пуснат на британска земя американските медикаменти, които са по-скъпи от европейските, да разрешат вноса на американско месо, а заедно с него и на по-хлабавите американски норми за контрол, и да допуснат американските фирми до участие в конкурсите за обществени поръчки във Великобритания.

Още преди година американският президент Тръмп предупреди Борис Джонсън, че търговско споразумение между двете страни ще има, само ако британското правителство отхвърли договореното с ЕС: „Искаме да търгуваме с Великобритания, но с тази сделка това няма да е възможно", каза Тръмп, имайки предвид политическата декларация за бъдещите отношения между Обединеното кралство и ЕС, договорена от Борис Джонсън.

„Борис трябва да внимава!“, предупреди американският президент. С други думи: Ако Джонсън започне да се съобразява прекалено много с условията на Брюксел, най-вече по отношение на пазарните регулации, това ще осуети сключването на споразумение с американците.

Премиерът Джонсън е пред неразрешима дилема

Какво означава това по-конкретно? Британците биха искали да внасят пилешко месо от САЩ, но в Америка то се обработва с хлор и други химикали, за да се предотвратят рисковете от зараза със салмонела.

Освен това в САЩ е разрешено транспортът на живи кокошки да трае до 28 часа, а не до 12, както е в ЕС. През времето на този по-продължителен транспорт обаче расте опасността от зараза сред птиците. Поради това ЕС забранява вноса на този вид месо. Ако британците се съобразят с изискванията на ЕС, това ще им попречи да сключат споразумение с американците. А подобни пречки има и в редица други области – като се започне от предпазните колани в автомобилите до обозначенията за хранителни добавки.

По-рано Джонсън не се интересуваше особено от такива подробности. Но сега британският премиер е пред сериозна дилема: ако Лондон не се придържа към стандартите на ЕС, за да може да преговаря с американците, британците рискуват да загубят свободния си достъп до пазара на ЕС. Ако пък съблюдават европейските правила, търговското споразумение става неинтересно за американците. Споразуменията на САЩ с Мексико и Канада (USMCA) и с Австралия (AUSFTA) показа, че тези държави бяха принудени да изпълнят тежките изисквания на САЩ.

Проучване на Harvard Kennedy School от май тази година сочи, че за британската промишленост сключването на споразумение с ЕС засега е по-важно. През 2016 година износът на Великобритания за ЕС е бил на стойност от 235,8 милиарда паунда или около 270 милиарда евро, докато за САЩ –  от 99,6 милиарда паунда или 115 милиарда евро.

Китай е следващият препъни-камък

И за Тръмп, и за Джонсън сключването на споразумение би имало символно значение – като доказателство за това, че след рецесията, предизвикана от коронавируса, икономиката отново потръгва и политическата криза, свързана с пандемията, е вече преодоляна. Но цената за това е висока, особено за британското правителство.

Доналд Тръмп води предизборна борба, която е пропита от протекционизъм и враждебност спрямо Китай. Британците пък биха искали Китай да стане техен предпочитан търговски партньор след Брекзита. Всичко това не предвещава нищо добро за британците, заключава седмичникът „Ди Цайт".

А какво, ако не се постигне споразумение с ЕС?

В този случай търговията ще трябва да се осъществява съгласно правилата на Световната търговска организация. Те са предназначени принципно за улесняване на размяната на стоки между страните, но въпреки това съдържат много повече препятствия, отколкото един договор за свободна търговия. Там например са предвидени множество различни митнически ставки за различните групи стоки.

Сериозни политически щети

Последствията биха били предвидими, коментира „Дойчландфунк": Камионите ще чакат на дължи опашки, вероятно ще настъпят затруднения с доставките. Но още по-сериозни биха били политическите щети, които ще бъдат нанесени при несключването на споразумение. При това положение, според експертите, между двете страни ще се установи ледников период. Като цяло недостатъците при срив в преговорите са толкова големи, че би трябвало да се приеме, че двете страни ще постигнат разбирателство.


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 пенсионер

    19 5 Отговор
    когато ги купят китайците и заселят с араби и африканци, ще са най-великите

    Коментиран от #5

  • 2 Eee

    20 6 Отговор
    Не ги мислете англетата,имат пари и ще се оправят.Ами ние какво ще правим като ги нямаме парите?
  • 3 Шмърк

    12 6 Отговор
    Не вярвам на ни една думичка на Дочйче веле,достоен наследник на Гьобелсовата пропаганда.По всякакъв начин злепоставят Тръмп сякаш с Джо Бай Дън Борката ще прави алъш—вериш ама за кеф на либералното котило .
  • 4 Иванов

    15 8 Отговор
    Островитяните се прецакаха яко. Вече не са нито икономически, нито военен фактор.

    Коментиран от #6, #9

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Тръткова

    8 9 Отговор

    До коментар #4 от "Иванов":

    Ти да видиш.Колко сте лесни за манипулиране,прочетете нещо в английската преса а не чакайте някой да ви превежда на български.

    Коментиран от #7

  • 7 В пресата

    9 1 Отговор

    До коментар #6 от "Тръткова":

    за пилетата пише същото, англичаните се вайкат колко ще са прецакани с хлорираните пилета, че и на всичкото отгоре няма да имат правото да пишат на етикета откъде идва пилето.

    Коментиран от #8, #11

  • 8 Тръткова

    4 5 Отговор

    До коментар #7 от "В пресата":

    Чети
    So there is likely to become a two-tier class of consumers. Chlorinated chicken, some of it laden with bacteria, will become the food of the poor. It will be in processed food and cheap takeaways. Still – it will make some big US corporations richer so at least someone will be happy.
    Та тези хватки в България се прилагат повсеместно.Печените пилета да не мислиш,че са кудкудякали допреди 1—2 дни?
  • 9 4т643ъгретдх

    0 1 Отговор

    До коментар #4 от "Иванов":

    тосссс пък :Д:Д:Д
  • 10 куцото магаре

    2 2 Отговор
    кой го рече тва Дойчето веле ахаа ясно
  • 11 Тръткова

    2 5 Отговор

    До коментар #7 от "В пресата":

    Да бе,няма да пише.Това да не е Колонията.Фермерите в УК правят бизнес за 5 Милиарда паунда.Те там ги сърби янките.Големите вериги супермаркети веднага обявиха,че няма да продават такива боклуци.Абе,Вие верно живеете в резерват с подобно ограничено мислене.
  • 12 с кмет на лондон индиец

    7 0 Отговор
    и премиер турчин да са живи и здрави ,взеха да се чудят що така
  • 13 1122

    3 0 Отговор
    Като чета условията на САЩ ,и ако съм на мястото на Б Джонсън,няма какво да се замислям много.Отрязвам САЩ и си въртя търговията с ЕС и Китай. След няколко години и други ще направят така и САЩ ще клекнат и те ще се молят да търгуват с ЕС,Китай,Русия и Обединеното кралство,просто трябва да се даде малко отпор на щатите,а не да им угаждате каквото искат те.Не са толкова велики за колкото се мислят.
  • 14 Bossman

    0 0 Отговор
    Условията на САЩ към всички страни са едни и същи.Да могат техни фирми да си търгуват а местните фирми ако не могат да издържат на конкуренцията да си фалират.Нашите политици отдавна са разрешили всичко на САЩ.Затова ядем боклуци и си изнасяме богатствата за жълти стотинки.