24 Ноември, 2020 11:31 6 960 11

За новата лобистка промяна в Закона за потребителския кредит

  • закон-
  • потребителски кредит-
  • бърз кредит-
  • лихва-
  • длъжници-
  • вечен длъжник

Масово съдилищата обявяват за нищожни клаузи, предвиждащи заплащане на разходи, по-големи от размера на главницата

За новата лобистка промяна в Закона за потребителския кредит - 1
Илюстративна снимка, БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Мимоходом, в станал напоследък типичен стил - без обществено обсъждане и през преходните и заключителни разпоредби на друг закон, - депутатите гласуваха съществена промяна в Закона за потребителския кредит (ЗПК). Първо, няколко думи за приложното поле на ЗПК. Това е законът, уреждащ т.нар. „бързи кредити”, предоставяни на физически лица-потребители от банки и други финансови институции. Десетки хиляди българи се възползват от услугите на подобни фирми, заради възможността да се вземе заем без обезпечение и дори при лоша кредитна история. За бързите кредити и капаните в тях ще пишем в отделна статия.

ЗПК урежда максималния размер на годишния процент на разходите. Законът предвижда, че той не може да надвишава 50%. Изрично е предвидено, че в годишния процент на разходите не се включват разходите, които потребителят заплаща при неизпълнение на задълженията си по договора за потребителски кредит, както и разходите, различни от покупната цена на стоката или услугата, които потребителят дължи при покупка на стока или предоставяне на услуга. При евентуален спор, отнесен до съда, договорните клаузи, касаещи начисляването на допълнителни разходи, подлежат на контрол за нищожност, т.е. съдът може (и го прави) да обяви такава клауза за неравноправна и да прогласи нейната нищожност. Това означава, че потребителят не дължи уговорената сума в нея, а вече заплатеното се смята недължимо дадено и подлежи на връщане/прихващане. Терминът „разходи” по ЗПК не е особено точен, тъй като от съдържанието му става ясно, че това е своего рода неустойка за неизпълнение.

Какво се случва, когато уговорки за такива „разходи” (неустойка) бъдат атакувани в съда? Съдебната практика е константна, като масово съдилищата обявяват за нищожни клаузи, предвиждащи заплащане на разходи, по-големи от размера на главницата, или такива, противоречащи на добрите нрави.
Промяната отпреди дни се състои във въвеждането на нова ал. 7 на чл. 19 от ЗПК. Тя гласи, че гореописаните разходи, при предоставяне на кредит от финансова институция, не могат да бъдат по-големи от двукратния размер на главницата, като при изпълнение на това условие, те не се считат за прекомерни по смисъла на чл. 143, ал. 2, т. 5 от Закона за защита на потребителите и накърняващи добрите нрави съгласно чл. 26 от Закона за задължения и договорите.

Защо промяната е очевидно лобистка? Под претекст, че така се защитават правата на потребителите, като се ограничава допустимият размер на разходите, всъщност се узаконява прилагането на досега обявявани от съдилищата за неравноправни (нищожни) клаузи. С конкретен пример – при вземане на кредит в размер на 1000 лева, става допустимо начисляване на разходи за неизпълнение до 2000 лева, като съдилищата няма да могат да прогласяват такава уговорка за нищожна. Без съмнение за голяма част от населението предстоят тежки месеци, като на много хора ще се наложи да вземат потребителски заеми. Достъпността и масовата реклама на кредитите от финансови институции, както и по-бързата процедура за одобрение, са предпоставка за увеличаване на заемите, изтеглени от фирмите за бързи кредити. Именно за тях важи горецитираната промяна с всички нейни последици.
Като заключение и съвет – потребителите следва да обръщат още по-сериозно внимание на задълженията си, произтичащи от договорите за кредит. При необходимост да се обръщат към банките, предлагащи потребителски кредити, за които новата промяна не се прилага. Добра идея е да се ползват услугите на финансов консултант или брокер, на който имат доверие и чиято цел не е единствено да получи необходимите подписи върху документите и да вземе своята комисиона.

Очаквайте и друга статия, в която ще анализираме редица неравноправни клаузи, които се срещат в договорите за бързи кредити.


Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 16 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 123

    16 0 Отговор
    Панчев нещастнико за няколко лева се подлагаш на всеки

    Коментиран от #4

  • 3 Българка

    36 0 Отговор
    Поредният лобиски закон през задната врата тихом мълком. Сборището НС е врдено за българите. Вместо от лятото да бяха приели закони за реформиране/ преустройване на здравни заведения, въвеждане на електронна рецепта , направление за ПСР, закупуване линейки, апаратура, допълнителна квалификация на лекари за борба с ковид, НС приема лобиски закони за ограбване на българите. Според мен единствено да приемат въвеждане на извънредно положение, за да може законно хората да търсят обезщетение за вредите от мерките на мафиотското управление и да се саморазпусне вредното за хората НС
  • 4 ПСР

    23 0 Отговор

    До коментар #2 от "123":

    Този е от т.нар."отцепници"от БСП,нали?Едва ли е САМО за няколко лева-със сигурност са мнооого повече левчетата."Народен представител"....на мутрите,от бързите кредити.Ей,нЕмат ни срам,ни грях,нищо!Лапачка на гърба на хората-изпадналите дотам,че теглят подобни кредити.Закон-ХЕЛП.
  • 5 Пенсионер

    12 0 Отговор
    А как няма и законотворците да са лобисти тук: та нали свободни пари за раздаване/лихварство имат в България предимно леснозабогатели "бизнесмени" и получаващите прекалено големи държавни заплати, уж на основата на 3 бр.средни заплати, плюс още толкова като за доп ълнителна работа!?! И резултатът е, освен вече видимият лобизъм, надуване на цените в магазините- база за непрекъснато и бързо растяща инфлация- има ли тук място за оспорване!?
  • 6 Еххххххх

    5 0 Отговор
    Продължават да лобират за мафията и това е...чудят се как да вземат парите на хората и да затънат в дългове
  • 7 9са8ьа8

    6 1 Отговор
    И освен тоя закон има и други неща. Например, т.нар. ЧСИ начислява такива разходи по делата, че свят ти се завива. Често разходите по съдебно дело при ЧСИ надхвърлят изискуемата сума 10-тократно. Няма да говорим ,че се образува дело на което подсъдимият не присъства, няма право на адвокат и пр.
    Работят като кърлежи. Изпиват къръвта на жертвата и доволно потриват ръчички.
    Имам познат на когото заради сметка от 2000 лв непалтено парно му взеха 30 дка. земя. И земята бе продадена по някаква "случайност" на безценица на любовника на съдийката- изпълнител. Купувача на земята, известен престъпник и сутеньор в града, е станал по тоя наичн, един от най-големите земевладелци в околията.
    За "колекторските фирми " още повече. Там са заплахи, обиди и побоища.
  • 8 Тук е заложен

    7 1 Отговор
    Двоен капан.Със дадения пример във статията, сумата от 3 хиляди лева, отива в ръцете на чсито.От там започва същинското дране.Защото без включване на чсито не може да стартира процедурата.Слага си юридическа услуга(?) няколко стотарки, с копипейст над 24 бр еднотипни писма,формат-А-4, струващ стотинки,блокира във всички банки,НОИ( пенсия), сметки заплати,недвижимо имущество през Агенция по вписвания.Включително и автомобил.За всяко писмо плащате по 23 лева(?).Още около 500 лв.Законни такси, лихви ,пропуснати ползи..В случая- от реално получени хиляда лева,през чсито се заформя над 5,5 -6 бона.И господ не може да ти помогне.Защото ЧСИ е над Господ! Пак през лобистки закони.Дори да се жалваш, това не спира изпълнението ( тоест- дрането).Отдавна ви казвам: и долните ви гащи ще продават на търг.
  • 9 Пенсионер

    3 0 Отговор
    И фрапиращото за ЧСИ-тското появяване в Б-я стана именно при активната парламентарна законодателна дейност на Мая Манолова, която чак като Омбудсман схвана голямата грешка и отиде на другия полюс, с горещи коментари и активна преориентирана законодателна инициатива- нищо ли не излезе от нейната борба?А, иначе, като че въобще у нас се подмениха основни функции на държавната именно с, както шопите казват "нефелащи" или прекалено и непоносимо лакоми бизнес-институции, в т.ч. и в съдебните недосегаеми и изтощителни за масовия данъкоплатец.
  • 10 Боцмана

    2 0 Отговор
    Каква е тая държава, какви са тежи кожодери, къде живея О Господи!!!!!!
    Г-н Ясен много правилно е отразено всичко в статията.Лошото е че властта не и пука и всичко е прието вече.

    Коментиран от #11

  • 11 анонимин

    2 0 Отговор

    До коментар #10 от "Боцмана":

    Като избирате 3 пъти за премиер касиерчето на мутренската групировка сик така ще бъде!Докато има наивници,ще има и измамници като боклука от банкя!