Last news in Fakti

13 Юни, 2021 19:00 5 252 30

Измеренията на Вселената

  • вселена-
  • граници-
  • въображение-
  • познание

Имат ли граница знанието и въображението?

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В нашия грешен, но многоизкусителен свят може да кривнем наляво и надясно, напред и назад, става да се понесем надолу или нагоре. Но няма начин да прескочим на някъде другаде... Съществува теория, че в тази клетка ни държи мозъкът – устройството му не ни позволява да възприемем повече от три измерения. И единствено фантазията дразни любопитството, подтиква към мислене и действие. Има ли нещо отвъд рамките?

През 1853 год. Бернхард Риман доказва съществуването на n – мерното пространство. По същото време английският математик Чарлз Хинтън издава книги по въпроса и в дълбочина изследва проблема за визуализацията. Според него тримерната вселена пресича друга, невидима за нас, която е четиримерна, и я разделя на две части - тях авторът назовава условно с гръцките думи Ана (горен свят) и Ката (долен свят).

В промеждутъка между края на XIX и началото на XX век сериозните разработки привличат спиритистите – те смятат, че неизвестните измерения са обитавани от душите на мъртвите и с лека ръка уподобяват Ана и Ката на рая и ада. Теолозите и философите също охотно се възползват от тях.

Темата за многомерността на Вселената (както и тази за паралелните светове) е приета в литературата и философията. Значително е влиянието ѝ в изобразителното изкуство. Там ролята на перспективата отслабва. Например, кубистите (Пикасо, Метценже и др.) изобразяват хората и предметите едновременно в различни ракурси, така сякаш им добавят измерения (вж. картината «Авиньонските девици»). Сюрреалистът Марсел Дюшан използва познанията си за многомерната математика и методите за нейната визуализация в опит да открие нови изразни средства. Характерни за творчеството му са платната «Гола, спускаща се по стълбище, N: 2» и «Голямото стъкло». Аналогични мотиви се наблюдават при футуристите и супрематистите. Според специалисти работите на Малевич от този период напомнят плоски сечения на обекти от висши измерения. А Салвадор Дали създава «Разпятие, или Хиперкубично тяло» и «В търсене на четвъртото измерение».

Ще си позволя кратко отклонение от темата, за да предположа, че през годините до Първата световна война науката, съзнанието и моралът са се развивали заедно, били са нещо единно. Човекът е крачел напред бавно и уверено, бил е многостранно развита личност, осъзнаваща своето място в обществото и природата. После хората се превръщат в потребители, чиято душевност и менталност не отговарят на възможностите на достъпните технологии. Все пак между индивида и личността има разлика.

Многомерността занимава умовете и на именити учени като физиците У. Крукс и В. Вебер, астронома Й. Цьолнер, носителите на Нобелова награда Дж. Рейли и Дж. Томсън.

В статия от 1872 год. австрийският физик и философ Ернст Мах пише: «Още не разполагаме с удовлетворителна теория на електричеството и може би това се дължи на стремежа електрическите явления непременно да бъдат обяснени посредством молекулярните процеси в пространство с три измерения».

През 1914 год. Гунар Нордстрьом публикува своята Теория на гравитацията, която за известно време е приемана за конкурентна на Айнщайновата Обща теория на относителността (ОТО). Там електромагнитното взаимодействие е представено чрез допълнително пространствено измерение. Малко по-късно финландският учен разширява модела с пета координата, представяща нютоновия гравитационен потенциал. Ала по ред причини смелата идея е била отхвърлена.

Алберт Айнщайн включва гравитацията в ОТО без «умножаване» на пространството – просто го свързва с времето и въвежда възможността всички тези измерения да се изкривяват.

През 1921 год. Теодор Калуца публикува статия, в която, подобно на Нордстрьом, описва електромагнитното въздействие с помощта на четвърто пространствено измерение... Обаче според изчисленията то е било безкрайно голямо, а ученият не успял да обясни защо ние не се губим в него. Решение на проблема било дадено от шведа Оскар Клейн – той предполага, че радиусът на новото измерение трябва да се свие дотолкова, че да не блуждаем там... Така се ражда Теорията на Калуца – Клейн, обединяваща Общата теория на относителността и електромагнитната теория на Максуел.

Допълнителното пространствено измерение се свива и от него излизат гравитацията и електромагнетизмът - следователно двете сили може да се обяснят с помощта на геометрията... Моделът е примамлив, но досега не са намерени доказателства за неговата истинност. Не му липсват и слабости. Например, той не обяснява природата на заредените частици. Друг проблем е, че сметките показват, че радиусът на четвъртото измерение е нестабилен и неговите колебания би трябвало да влияят на гравитационната константа.

През шейсетте години на миналия век физиците допускат, че идеите на Калуца и Клейн може да се приложат в Теорията на всичко. За целта е нужно само да се добавят още няколко измерения. И колко станаха те? Смятаме на пръсти... Две за слабото ядрено взаимодействие. Четири за силното. Едно за времето. Три за гравитацията. И още едно за електромагнетизма. Общо – единадесет.

А дали е така? Имат ли граница знанието и въображението?


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 39 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Водо лейката

    33 4 Отговор
    ... Много интерсна статия... Вънаги съм си мислила.. Какво има след това.. Сложно е..
  • 2 Някой

    6 27 Отговор
    Ни ми пука за вселената, най ми пука ши са излагат ли великите македонци срещу австрийските такива🤣🤣🤣
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Госあ

    3 5 Отговор
    Сансара.

    Коментиран от #9

  • 5 One

    5 13 Отговор
    Има начин да се разбере- Мъск и останалите умни гении-тарикати на тази планета създават междузвезден кораб, намират 10-на доброволци, обучават ги перфектно за астронавти и как да управляват кораба, дават на семействата им по 20-30 милиона-заради риска да загубят живота си, слагат всякаква измервателна техника, оръжия, много храна и ги изстрелват в дълбокия космос. До края на познатата ни Вселена, че и отвъд. Да се види кое какво е, има ли извънземни гангстери, агресори, контрабандисти, пришълци, хищници, грозотии-дето си падат по Денят на независимостта, джедаи, ситски лордове, разни титани с ръкавици-дето щракат с пръсти, дали има там местни Пазители на галактиката и куп още незнайни хвърковати, пълзящи или ходещи гадини и чудовища. И ако всичко е точно-да се върнат и да разкажат кво са видяли, чули, разбрали. Туйто!
  • 6 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣

    16 4 Отговор
    Ето една абстракция, с която учените се опитват да си представят, че може да съществува 4-мерно пространство, т. е. при него обема ще се описва като метър на 4 степен. За да си го представим, нека да приемем, че ние живеем не в 3-мерен свят, а в 2-мерен. Значи живеем само в някаква математическа повърхнина като двумерни същества. Срещнем ли се, за да се разминем, трябва да се заобиколим. Не може да се прескочим, защото няма горе или долу. А сега нека тази повърхност да е цилиндрична. Ние обаче не знаем, че тя е цилиндрична и ще си мислим, че е плоска и безкрайна във всяка посока. Движейки се дълго време, ще обиколим цилиндъра и ще се върнем пак на същото място. Ще бъдем учудени. Понеже сме двумерни не можем да си представим цилиндрична повърхност и как е станало това. Ако ни наблюдава тримерно същество, то ще може да си представи. Сега нека в този пример заменим двумерните с тримерни, а тримерната обвивка на цилиндъра с 4-мерно пространство. Ние реално сме си тримерни и не можем да си представим 4-мерно пространство. Но имаме ли право да отречем, че съществува?

    Коментиран от #11

  • 7 Бауддха Бхарата

    4 6 Отговор
    И към тях се добавя измерението на нирвана, която е безразмерна, поради което в нея конвергират всички останали измерения.

    Коментиран от #8

  • 8 Госあ

    1 4 Отговор

    До коментар #7 от "Бауддха Бхарата":

    Хегел също може да се добави.

    Коментиран от #10

  • 9 Поправка

    1 4 Отговор

    До коментар #4 от "Госあ":

    СаМсара

    Коментиран от #12

  • 10 Хусерл

    1 4 Отговор

    До коментар #8 от "Госあ":

    По-скоро Кант, той е по-близо до субективната отнесеност на така наречените обективни данни. Кой може да каже колко измерения има трансценденталната естетика?!

    Коментиран от #13

  • 11 🌑✨☀️⚡

    1 7 Отговор

    До коментар #6 от "4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣":

    Съсредоточи се единствено върху работния режим 1-3 и 2-4.Не е хубаво че си губиш времето с разсъждения в/у неща непосилни за съзнанието ти.

    Коментиран от #16

  • 12 Така е

    0 2 Отговор

    До коментар #9 от "Поправка":

    И сансара е правилно, поне така се произнася, но се пише саМсАра

    Коментиран от #14

  • 13 Госあ

    4 6 Отговор

    До коментар #10 от "Хусерл":

    Точно Хегел разсъждава върху Сансара и цикличността. Според него един безкрайно живеещ човек, би изживял всички възможности.
  • 14 Госあ

    1 1 Отговор

    До коментар #12 от "Така е":

    Пише се на кирилица и по двата начина.
  • 15 В ъгъла на кръглата стая

    7 1 Отговор
    Измеренията са колкото лъчите на македонската звезда, колкото ръбовете по футболната топка и колкото пачките в чекмеджето на банкянската тиква.
  • 16 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣

    9 3 Отговор

    До коментар #11 от "🌑✨☀️⚡":

    Примера, който давам вероятно е непосилен за твоето съзнание, а не за моето. Не съм го измислил аз. А ти трябва да четеш повече математика и новости!
  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 дедо

    10 6 Отговор
    Нищо няма след това,просто ставаме част от химическия обмен в природата. Защо всеки си мисли че трябва се преражда,да има други светове и друг живот? Нищо няма и е нормално,вашите молекули и материя отива в кръговрата на природата,да дадете живот на растения и животни. Рециклиране се казва!

    Коментиран от #20, #23

  • 19 Материята.....да

    4 2 Отговор
    Но ,душата и тя ли се рециклира?
  • 20 Plamen

    1 3 Отговор

    До коментар #18 от "дедо":

    Да вероятно добре казано е
  • 21 Без да съм физик

    4 1 Отговор
    Харесва ми статията, но не става ясно каква е разликата между сила (магнитно поле или гравитация, примерно) и измерение. Какво точно разбираме под измерение? Защо светлината или друг поток или вълни не е измерение, ако магнитното поле е? Би било интересно да има повече такива публикации.
  • 22 Hoho Boho

    3 1 Отговор
    "През 1853 год. Бернхард Риман доказва съществуването на n – мерното пространство."

    Риман не доказва съществуването на n – мерното пространство!

    Анализира една математична абстракция
    - какви биха били математическите завивисимости в едно закривено пространство.
  • 23 Hoho Boho

    6 1 Отговор

    До коментар #18 от "дедо":

    Прав си.
    Ние сме материя. "Химичен състав", като казваш...
    - Били сме атоми и ще останем атоми.

    Няма как да изчезнем /като материя/,
    доказан природен за закон,
    ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА МАТЕРИЯТА

    Но за нашия дух, съзнание
    може би съществува подобен "природен" закон?
  • 24 Теория за всичко

    2 0 Отговор
    Някой казват че самите ние живеем в Холограма или как сме изградени от атоми които никога не се докосват един с друг или как ако ядрото е топка за голф то самият атом е колкото НДК а между тях няма нищо освен няколко електрона и гравитация! Така естествено никога не се допираме до нещо реално което ни струва нереално но е факт!
  • 25 Гошо

    0 0 Отговор
    Всичко зависи от рикията, качество и количество! В кви бинарни, тримерни, кубични и субкубични измерения съм бил.......
  • 26 Хиперболичен параболоид

    0 0 Отговор
    Като се прекали вечерта с мат'ряла, на сутринта и мивката е крива и чешмата е в друго измерение и лампата в хладилника светва още преди да е отворена вратата и всичко се синхронизира чак след втората бира.
  • 27 САМО ВРЕМЕТО Е

    0 0 Отговор
    БЕЗКРАЙНО....
  • 28 Наблюдател

    2 0 Отговор
    Т.н. "Струнна теория" предвижда наистина че Вселената е 11 измерна.
  • 29 Уйке

    1 0 Отговор
    Според един от пациентите с който се среща в лудницата Швейк, в земното кълбо се намира едно друго, по-голямо земно кълбо!
  • 30 Блез Паскал

    1 0 Отговор
    Вселената е Сфера, Центърът на която се намира Навсякъде, а Периферията Никъде!