Last news in Fakti

26 Ноември, 2017 21:30 2 634 12

Овцевъдството у нас изчезва

  • овцевъдство-
  • козевъдство-
  • ферма-
  • мандра-
  • кланица

Секторът се е свил 10 пъти

За 25 години овцевъдството в България се е свило 10 пъти - без стратегия и визия, въпрос на време е да изчезне напълно. Това заяви българският евродепутат по време на обсъждане на бъдещето на двата сектора в Европейския парламент в Брюксел.

Законодателната институция изготвя доклад относно перспективите и предизвикателствата пред овцевъдството и козевъдството в Европа.

„След срещите и дискусии със специалисти, които проведох у нас, основен проблем се очертава липсата на държавна политика и визия за овцевъдството и козевъдството, отговарящи на съвременните нужди на българския бранш. Овцевъди споделят, че няма качествена подкрепа за производство на елитни разплодни животни например. Преработка на място във фермите също би спомогнало значително. Това може да става с мобилни мандри или кланици“, коментира Неков по време на дискусията.

„Освен стандартните форми на подпомагане, които трябва да се запазят, трябва да се помисли и за облекчение или целенасочено подпомагане за отглеждането на овце и кози в планинските региони. Заради специфичните условия там, на животновъдите им се налага да поддържат съоръжения и за летен и зимен престой. Това води до повече инвестиции и разходи. Без адекватно подпомагане секторите ще изчезнат напълно. Същевременно този сектор подпомага задържането на работна ръка в периферните и селските райони“, допълни още българският евродепутат.

Българският бранш сигнализира, че потреблението и видимостта на агнешко у нас също се е свило много. Производителите имат нужда от обучение и иновации. Пример за това би било предлагането на месни продукти с по-малък грамаж. Сега в търговската мрежа основно се предлагат цели и половин трупове животни. Това прави агнешкото по-малко конкурентно на другите видове месо, защото българският потребител няма възможност да задели голяма сума за продукти от месо.

„Агнешкото придобива статут на месо, което можем да си позволим само по празниците. Преди само две десетилетия ситуацията е била коренно различна. Без стратегия за сектора, въпрос на време е той да изчезне“, коментира още Момчил Неков.

Секторите са традиционни за нашите географски ширини от хилядолетия. Пик в овцевъдството у нас е имало през 80-те години на миналия век, когато има в България са се отглеждали над 10 милиона овце. Сега по статистика те са около милион и триста хиляди, козите около 230 хиляди. В целия ЕС има около 98 милиона глави овце и кози.

Броят на стопанствата е 850 000 за овцете и 450 000 за козите. По брой на овцете първо място заема Обединеното кралство с 39,5% от общия брой, следвано от Испания (27,4%), Гърция (15,9%), Румъния (15,6%), Франция (12,2%), Италия (12,2%) и Ирландия (11%). При козите Гърция е на първо място с над 35%, следвана от Испания (21%), Румъния (10,6%), Франция (10,3%) и Италия (7,9%). На България се падат само около 1,5% процент от всички овце и кози в ЕС.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 БЗИ

    23 5 Отговор
    ХОРА НЕ ОСТАНАХА В БЪЛГАРИЯ, ВИЕ ЗА ОВЦЕТЕ МИЛЕЕТЕ.
  • 2 ЗЕВС

    14 0 Отговор
    До 1964 г. Бай Тошо плащаше репарации на Гърция с агнешко. Сега се преработва на суджуци. Агнешкото придобива статут на месо, което не можем да си позволим.
  • 3 К.К.

    11 0 Отговор
    Не ми стана ясно като сметна процентите защо излизат над сто. Само от Великобритания, Испания, Гърция и Румъния стават 100%?

    Коментиран от #9

  • 4 Голям прос

    22 0 Отговор
    Изчезват типично българските неща, защото сме тъпи да слушаме Америка и Турция, че и ЕС. Националността ни убягва нещо
  • 5 CrossFire

    5 12 Отговор
    Само не разбрах защо държавата трябва да се занимава със разработване на стратегии за овце. Това да не е планова икономика?! Събират се производителите и решават сами. От къде на къде държавата ще се занимава с овце?!
  • 6 Пазарен Либерализатор

    19 1 Отговор
    На село си има, гледат хората, евтино го дават-пресно клано. Овцата е най-дашното животно, дава мляко, месо, вълна и кожа. А овчето кисело мляко е просто перфектно с боровинково сладко.
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Груйо

    5 6 Отговор
    Абе то човековъдството изчезна пък те за скотовъдството се притеснили!
  • 9 Ал Купоне

    1 0 Отговор

    До коментар #3 от "К.К.":

    Ха, даже излизат по вече от 100 %
  • 10 Стар овчар

    3 1 Отговор
    Да живее демокрацията! Не ни трябват овце.
  • 11 Пешо

    3 1 Отговор
    В БГ никой не иска да работи , всеки иска я депутат да стане , я министър, у София на жълтите павета да стъпва...Верно - то хора не останаха , та камо ли някой будала да иска да работи , то овчарлъка почивен ден не знае...
  • 12 The TRAPPER

    2 1 Отговор
    Само овцевъдството ли изчезва ? Я се огледайте !!! А Българският народ ?