Last news in Fakti

2 Ноември, 2017 05:45 15 482 4

8+1 грешки, които правим, за да отслабнем

  • здраве-
  • здравословно-
  • самовнушение-
  • тренировки-
  • диети-
  • грешки-
  • правим-
  • отслабване-
  • опити

Свалянето на килограми често пъти е труден и уморителен процес

8+1 грешки, които правим, за да отслабнем - 1
Снимки: shutterstock

Всички сме чували или казвали неща като: "От утре трябва да мина на диета" или "Започвам с тренировките от понеделник". Но колко пъти наистина сме приемали тези закани на сериозно и сме ги изпълнявали?

Оказва се, че тези две изречения са сред най-често срещаните и правени грешки, които хората допускат в опитите си да се отърват от излишните килограми и да влязат във форма. Смисълът на тези думи обаче, е напълно противоположен на това, което всъщност казват. Чрез тях ние подсъзнателно си внушаваме, че каквито и усилия да правим, те ще са обречени на провал.

Ето кои са и другите 8 грешки, които хората допускат в опитите си да отслабнат:

С упражнения може да си наваксате нездравословните навици

Това е една от най-честите заблуди. Тренировките не влияят на химичните процеси в организма ви. Това правят диетите. Вярно е, че правилно направените упражнения са полезни за здравето, като регулират нивото на инсулина например. Но те няма как да компенсират тежката закуска с палачинки или хамбургер.
Въпреки че е възможно да изгорите с анаеробни упражнения захарта, която сте поели с огромната порция на сутринта. Тренировките са допълнение към здравословния начин на живот, но не и негов заместител.

Умереното ядене на нездравословни храни е позволено

Това наистина е голяма грешка. Хората често спазват някои ограничения при храненето, докато не дойде уикендът и си кажат, че е крайно време да си позволят порция пържени картофки или поне 1-2 бири. Вярно е, че те няма да се отразят толкова зле на линията, ако се случва рядко. Но не и ако си позволяват подобни удоволствия всяка седмица.
Например допустимото количество на трансмазнини, което може да приема тялото ни, е точно нула. На тялото ни може да му отнеме 2 години, за да изгори тези мазнини от порцията пържени картофки или чипс. Така че накрая всичко е въпрос на приоритети. Ако наистина сте загрижени за здравето си, колкото по-малко компромиси правите с него, толкова по-добре.

С нискокалоричната храна задължително се отслабва

Изследвания установяват, че човек приема много повече от храната, ако знае, че тя е нискокалорична. А колкото по-голямо е количеството, толкова повече калории поглъщаме. Затова четете етикетите на продуктите внимателно. Така може да разберете, че бисквитите, на които пише, че са подходящи за диета, всъщност може да изключите от режима си. И да ги замените със зеленчуци – те наистина са нискокалорични, а в същото време засищат. Но не ги поливайте обилно с дресинга, защото от него също се пълнее.

8+1 грешки, които правим, за да отслабнем

Тренировките на празен стомах

„Нищо друго не може така да саботира добрата тренировка като празния стомах”, казва треньорът на звезди като Лив Тайлър и Ан Хатауей - Дейвид Кирш.
„Най-добрата тренировка е, когато е направена рано сутринта, малко след като си станал от леглото. Никой не може да ми каже, че не може да отдели за това 10-15 минути на ден. Но проблемът е, че повечето хора в 8 сутринта не са хапнали нищо и нямат никаква енергия”, обяснява той. Кирш препоръчва да не отиваме към залата на гладно, а да хапнем например 20 бадема, ябълка или банан.

Правенето на едни и същи тренировки в залата

Повтарянето на едни и същи тренировки във фитнеса е сигурен начин, че няма да получим желания резултат. Ние сме така устроени, че сме склонни да се придържаме към неща, които добре познаваме и в които сме добри. Не стоят така нещата, когато се отнася до нашите тренировки.
Тялото има невероятната способност да се адаптира бързо и когато достигнем до определен напредък в нашите тренировки, спираме с развитието му. Хубаво е да променяме тренировките като натоварване и интензивност. Ако непрекъснато не предизвикваме тялото си с нови упражнения и движения, по-скоро бихме запазили теглото си, отколкото да загубим още няколко килограма.

8+1 грешки, които правим, за да отслабнем

Забравяме за яйцата

Когато минаваме на диета за отслабване, забравяме за много от полезните храни. Това обаче не трябва да важи за консумирането на яйца. Заради съдържанието им на холестерол често хората решават да ги изключат от менюто си. Но изследванията показват, че холестеролът в храните всъщност не повишава нивото на холестерол в кръвта. Яйцата са пълни с витамини, минерали, протеини и полезни мазнини. Така че са важни за организма и особено за функциите на мозъка и на очите. Не яжте само белтъка. В жълтъка са всички важни хранителни съставки.

Броенето на всяка калория

Голяма заблуда е, че най-важното при отслабването е да броите колко калории поглъщате на ден. Въпреки че количеството им е важно, за да знаете колко енергия трябва да изразходвате, по-добре се съсредоточете върху разнообразието на храните, които поемате. Те са важните за процесите в организма и се отразяват на чувството за глад, а и на хормоните ви по различен начин. Приемането на по-малко захар, карбохидрати и мазнини ще ви помогне повече, отколкото следенето на калории.

С гладуване ще постигнем най-добри резултати

Това е най-често допусканата грешка. Опитвате се да ограничите количеството храна, което приемате, и така сваляте няколко килограма. Но често не от частите от тялото, които искате да видите пак във форма. Тези килограми са преди всичко активно телесно тегло – мускули, а не мазнини. Гладуването въвежда тялото в режим на сериозен стрес.
Това не е обичайният режим на работа на тялото, то разчита продължителното гладуване като стрес и шок. Затова то пуска в ход програмите за натрупване на колкото се може повече мазнини. Метаболизмът се забавя. Така драстичното намаляване на приема на калории, ако не е назначено и проследено от специалист, може само да ви навреди, отколкото да помогне в борбата с излишните килограми.

8+1 грешки, които правим, за да отслабнем


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Пазарен Либерализатор

    34 1 Отговор
    Номера е не да се намалява яденето, а да се увеличи ср@.н£то.
  • 2 Радо

    11 3 Отговор
    ББ е казал: Един човек, като не яде нищо, как ще надебелее, а?

    Коментиран от #3

  • 3 Грую

    8 0 Отговор

    До коментар #2 от "Радо":

    Аааа, моля без такива концлагеристки съвети. Отслабването има няколко опорни точки и разбира се първата е намаляването на калориите, но в никакъв случай гладуване. Ако гладува човек за да отслабне той става само дебел и гладен. Колкото за движението разбира се трябва да го има, но не забравяйте, че ако килограмите са много това ще претовари ставите и ще си навлечете още по-неприятни проблеми. Така че от двете неща по малко - подходяща храна с достатъчно витамини и по-малко калории и по малко движение, което с намаляване на теглото да се увеличава до разумни граници и така напред, но не само за една седмица или за месец, а за постоянно и ще имате ефект гарантирам.

    Коментиран от #4

  • 4 Егел

    1 0 Отговор

    До коментар #3 от "Грую":

    Ако гладуваме, за да отслабнем ще надебелеем ??? Хубаво си почнал с концлагерската програма - там от глад всички са станали сумисти!