Last news in Fakti

22 Ноември, 2017 22:00 1 027 10

България и ЕС: първите 10 години и след това

  • ес-
  • българия-
  • членство
България и ЕС: първите 10 години и след това - 1
Снимки: DW

България е стабилна страна в ЕС, която има ресурс да се справи с европредседателството, макар че то идва в много труден момент. Така може да се обобщи първата част от голяма конференция в Берлин, посветена на България.

В Берлин се провежда голяма политическа конференция под надслов "България 10 години след приемането в ЕС и в навечерието на европредседателството през 2018 година". Тя е организирана съвместно от германското дружество за Югоизточна Европа, фондация "Конрад Аденауер", Германо-българския форум и Източния съвет на германската икономика. За първия ден от конференцията информира Александър Андреев:

Конференцията беше открита от двама политици, които имат сериозна тежест в Германия: социладемократа Гернот Ерлер, бивш заместник-министър на външните работи, а сега председател на Германо-българския форум, и християндемократа Ханс-Герт Пьотеринг, бивш председател на Европарламента и президент на фондация "Конрад Аденауер". Говорейки за политическата ситуация в България, Гернот Ерлер остроумно прехвърли паралел към сегашната политическа криза в Берлин. В България се смениха три правителства, имаше и парламентарна криза през последните години, каза той, но в момента ние като германци като че ли нямаме право да го правим на въпрос. Ханс-Герт Пьотеринг пък недвусмислено похвали праволинейния проевропейски курс на сегашнато българско правителство на фона на противоположните тенденции, които се наблюдават в други страни от бившия Варшавски договор. Той каза, че преди седмица е бил в София и е обсъдил с премиера Бойко Борисов бъдещото българско европредседателство. "Ключовата дума е доверие", подчерта Пьотеринг, говорейки за европейската политика на България и нелеките въпроси, с които тя ще се сблъска по време на европредседателството.

България и Западните Балкани

По време на последвалата дискусия бързо изкристализира една основна тема: европейската перспектива на Западните Блакани и ролята на България в това взаимно сближване. Пьотеринг припомни, че Европейският парламент е бил много благоразположен към приемането на България и Румъния преди повече от 10 години, но намекна, че само едната благоразположеност не е достатъчна, тоест – че приемането на западните съседки на България трябва да се извърши при строго спазване на критериите.

Участниците в дискусията бяха единодушни по два въпроса. Първо - за България е добре държавите от Западните Балкани да влязат относително бързо в ЕС, макар че други страни-членки са далеч по-скептични. И второ - България притежава ноу-хау за тези държави, познава ги географски, исторически, културно и манталитетно и може да бъде добър посредник (макар и не решаващ фактор) за тяхното присъединяване.

Точно това подчерта и първият оратор на конференцията, заместник-министърът на външните работи Георги Георгиев. Той припомни освен това, че българите са сред европейците, даващи най-голяма подкрепа на ЕС, както и че страната им се намира на кръстопът на различни европейски проекти - енергийни, инфраструктурни и политически.

"Четете български писатели!"

По повод европейската перспектива на Западните Балкани политологът Даниел Смилов припомни, че ЕС като "мека сила" може да упражнява много силно влияние върху кандидатките за членство и даде пример с България, която е постигнала най-големите си успехи именно преди присъединяването си към ЕС. А бившата еврокомисарка и вицепремиер Меглена Кунева призова към сближаване и кохезия в такива области като науката и образованието и емоционално пледира за културен обмен. "Трябва да четете българските писатели, да слушате българските оперни певци и певици и да гледате българските филми, за да ни видите, чуете, разберете и обикнете", каза Меглена Кунева.

Голямата конференция в Берлин продължава с дискусии за резултатите от присъединяването на България към ЕС, за съдебната реформа, за икономическите отношения между Германия и България, за участието на България в общата външна политика и сигурността, както и за българското европредседателство.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Бесен Язовец

    22 4 Отговор
    Стабилна страна с минимална заплата от 200€ е стабилна? И цени изравнени със З.Е е стабилна? Ние тука в момента сме като след военните години по-доходи бе ? По- времето на И.Костов даже беше по- добре! Хахава работа
  • 2 Свободен

    13 5 Отговор
    Трябва да се каже, че българите в Сърбия и Македония бяха подложени на геноцид по времето на комунизма и до днес никой дори не се е извинил за това, а за босненците пускате крокодилски сълзи и осъдихте ратко младич. И до днес да си българин в тези държави е достатъчно да те изгонят от работа и да не те допуснат в университет. Защо не споменавате нито дума за това, нали сте велика демократична медия???

    Коментиран от #4

  • 3 Бесен Язовец

    21 2 Отговор
    Единственото стабилно нещо е корупцията на държавно ниво и мизерията се е настанила особено стабилно
  • 4 Скорпион29

    7 6 Отговор

    До коментар #2 от "Свободен":

    Геноцид че бяхме 9 милиона ли? А сега просперитета ни стопи на 7 ти имаш спешна нужда от ваксина !

    Коментиран от #6

  • 5 За толкова години

    5 3 Отговор
    За 10 години членство другите страни си оправиха институциите, реформираха се и икономиките им растат от производството на високо , а не като един балон който
  • 6 Свободен

    6 3 Отговор

    До коментар #4 от "Скорпион29":

    Алоо, я се научи да четеш...става въпрос за българите в Сърбия и Македония, че бяха подложени на геноцид в периода 45-89...щото нали сега ни карат да помагаме на Западните Балкани...което е абсурдно, при положение, че те ни мразят повече от всичко.

    Коментиран от #7

  • 7 Скорпион29

    4 6 Отговор

    До коментар #6 от "Свободен":

    Е като гледам има бая българи в македония, ти думата геноцид знаеш ли изобщо какво означава? Дали ако са искали сърбите нямаше да ги стопат за 45г.? И тая подла статика съвсем случайно излиза днес от DW когато усъдиха генерала! Тука юи мирише на мн.жслък опит на маниполация от тая медия на Д.Сорос и ЦА.Геноцид правиха точно тая мръснишка държавичка Германия която рано или късно ще бъде затрита от картата на Европа!!!

    Коментиран от #8

  • 8 Свободен

    4 5 Отговор

    До коментар #7 от "Скорпион29":

    Има, но след 50 години пропаганда и промиване на мозъци, се мислят за наследници на Александър Македонски, и всяка втора сграда е изписана в надписи "смърт за българите".

    Коментиран от #9

  • 9 Скорпион29

    5 3 Отговор

    До коментар #8 от "Свободен":

    Абе незнам за какви се мислят ама им е по- добре че не са част от тая политическа и икономическа пумия тука! имат по - голям шанс да се съхранят като се мислят за потомци на А.Македонски от колкото потмци на Кубрат! Какво те грее тебЕ ако кмшиите се мислят за българи или патагонци?

    Коментиран от #10

  • 10 Свободен

    1 0 Отговор

    До коментар #9 от "Скорпион29":

    Никога не са били по-добре от нас, няма и да бъдат. Шанса им да се съхранят е ако се обединят с нас, иначе албанците ще ги изядат живи.
Новини по държави: