1 155 10

Жалко! Едмънд изхвърли Григор Димитров от Australian Open

Българинът загуби тричасова битка

Иво Стойнев

Британският талант Кайл Едмънд изхвърли Григор Димитров от Australian Open! Двубоят от четвъртфиналите продължи близо 3 часа и завърши с успех на Едмънд с 6:4, 3:6, 6:3, 6:4. Така Григор не успя да се класира за втори пореден полуфинал в Мелбърн, а съперникът му чака победителя от срещата между Рафаел Надал и Марин Чилич.

49-ият в света Едмънд изигра може би мача на живота си до момента, показа се на предела на възможностите си и успя да преодолее съпротивата на Григор Димитров. Победата днес е първа за Кайл над тенисист от топ 10, а достигането до полуфинала е най-големият успех до този момент в кариерата му.

Българинът така и не се настрои към агресивната игра на своя опонент, а в същото време направи доста непредизвикани грешки.

Кайл започна уверено с пробив, а до края на първия сет направи още един и излезе напред в резултата. Григор се завърна подобаващо през втората част и успя да изравни сетовете. В трети сет имаше само един пробив, който бе на сметката на Едмънд, а през цялата част световният номер 3 стигна само да един брейкбол, който обаче не бе реализиран.

В заключителният сет Григор допусна ранен пробив, който успя бързо да върне. При 4:4 обаче се стигна до нов пробив в полза на Едмънд, а при своето подаване британецът показа стабилни нерви. Последната точка бе топка в аут от страна на Григор.

Първи сет
Григор застана на сервис, а първото разиграване бе спечелено от Едмънд. Британецът показа отличен форхенд, с който успя да стигне до брейкпойнт. Българският тенисист обаче се справи и дори получи предимство. Съперникът му обаче стигна до втора точка за пробив и след топка в аут успя да пробие - 0:1. Едмънд затвърди пробива с бърз гейм на 0 - 0:2.

Григор най-после се посъбуди и успя да спечели подаването си бързо - 1:2. Едмънд отвръща със същото и повежда с 3:1. Димитров показа подобряване на играта си, влезе два пъти на мрежата, а с мощен сервис затвори гейма на 0 - 2:3.

Българинът започна добре при сервиса на Едмънд и поведе с 30-15, но със сечен форхенд и воле Кайл успя да обърне. Двойна грешка доведе до равенство в гейма. Топка в аут по диагонала даде предимство на Григор, а нов аут доведе до изравняване на резултата 3:3. Двамата показват много зрелищен тенис, който радва зрителите.

Сервисът на българина заработи, затрудни максимално Едмънд, който прати две топки в мрежата и геймът е за Григор - 4:3. Младият британец бе безмилостен на сервис и стигна бързо до изравняване след гейм на 15 - 4:4.

Григор обаче изостана с 15:40 при своето подаване и бе притиснат максимално. Топка в аут. С невероятно изпълнение обаче той успя да пробие за втори път и да стигне до сервиране за сета - 4:5.

Димитров обаче пласира добре ударите си, предизвика грешки на съперника с мощен форхенд и дръпна с 40-15. Едмънд отвърна с мощен сервис и спаси първата точка за пробив. Топка в аут на Григор и се стига до равенство 40-40. А много агресия българинът успя да затрудни съперника си и завърши разиграването със смаш. Едмънд пак се спаси благодарение на своя сервис. Кайл успя да спечели подаването си и този първи сет, след като заложи на силен и точен сервис, с който Григор не се справи - 4:6!

Втори сет
Григор започна ударно и с гейм на 0 - 1:0. Хасковлията започна да се справя по-добре със сервиса на Едмънд и стигна до пробив, след три топки в аут на британеца - 2:0. Вместо да затвърди обаче, Григор направи две непредизвикани грешки и британецът получи три възможности за пробив. Агресивна игра от българина спаси първите две възможности за Едмънд. Мощен сервис на средната линия и се стига до равенство. Топка в мрежата и успешен форхенд правят резултата 3:0 в негова полза.

Димитров дръпна с 30-0 при подаването на своя съперник, но британецът стигна до 30-30. Дълбок ретур до правата доведе до точка за пробив за хасковлията, но тя бе спасена и се стигна до равенство. Григор успя да си спечели нова точка за пробив, но прати топката в аут. Едмънд се спаси и спечели подаването си - 3:1.

Григор намали темпото и с по-консервативна игра успя да вземе своето подаване - 4:1. Едмънд също спечели сравнително лесно гейма си, който завърши с топка в мрежата от страна на българина - 4:2. Димитров продължи с по-спокойната игра, която зае мястото ан агресията и логично се стигна до равенство при сервиса на българина - 40-40. Двойна грешка и Едмънд има шанс да върне пробива. Световният номер 3 се измъкна от трудната ситуация, а топка в аут му донесе успех в гейма - 5:2.

Кайл Едмънд успя лесно при своето подаване, но Димитров ще сервира за спечелване на сета - 5:3. Гришо поведе с 30-0, но се стигна до 30-30. Топка в мрежата води до точка за сета за световния номер 3. Нова топка в мрежата след силен сервис и сета е за Григор - 6:3!

Трети сет
Едмънд сбърка форхенд при 30-30. После отрази с първата си точка в гейма, при която не трябваше да влиза в разиграване. Със сервис в тялото британецът взе предимство и затвори гейма - 0:1. Григор отвърна с бързо спечелен свой сервис - 1:1. Британецът отново бе затруднен при сервиса си, стигна се до равенство, но успя да се измъкне и отново да поведе в сета - 1:2.

Едмънд стигна до брейкбол при подаването на Григор, но българинът успя да се спаси и да изравни. Едмънд пък отново взе бързо подаването си и поведе с 3:2. Гейм на 0 за Димитров и равенството е възстановено - 3:3. Британецът бе безмилостен при своя сервис и безгрешен - гейм на 0. Младият съперник на Григор успя да стигне и до пробив, след две двойни грешки на нашия тенисист и ситуацията в сета се усложнява - 3:5. Кайл Едмънд показа силата си на сервис, а с много агресивна игра притисна Димитров и в крайна сметка успя да затвори сета при първата си възможност. 6:3 за Едмънд!

Четвърти сет
Григор започна със спечелен гейм на 15, но със същото отвърна и Едмънд - 1:1. Последва гейм на 0 за Димитров, за да се стигне до 2:1 в негова полза. Две непредизвикани грешки от хасковлията позволиха на британеца да спечели своя сервис гейм - 2:2.

Британецът откри с форхенд уинър, а световният номер 3 за пореден път сгреши от бекхенд за 30-30. След това и лесна топка от форхенд – брейкбол. Нова грешка и пробив - 2:3. Григор обаче успя веднага да върне пробива, след много агресивна игра - 3:3. При 30-30 Димитров прати топката в аут и се стига до точка за пробив в полза на Едмънд. Топка в мрежата измъкна българина от тежката ситуация. Ас и Григор повежда в сета - 4:3.

Едмънд успя, макар и трудно, да вземе подаването си и да изравни 4:4. Топка, която бе с милиметри в аут доведе до две точки за пробив за Едмънд. Григор отвърна с ас, но все още изостава. Топка в мрежата, пробив и Едмънд е на гейм от победата!

Григор поведе с 15-0, след това с 30-15, но Едмънд отвърна с два мощни сервиса и получи мачбол. Българинът прати топката в аут и приключи участието си в турнира - 4:6.