• силва-
  • купа на лигата-
  • гуардиола

"Гражданите" вдигнаха Купата на Лигата след разгром над Арсенал

Лидерът във Висшата лига Манчестър Сити разби Арсенал с 3:0 на „Уембли” във финала на турнира за Купата на Лигата и спечели първи трофей под ръководството на Хосеп Гуардиола. Арсен Венгер пък отново остава без това отличие, което единствено му липсва начело на „артилеристите”.

„Топчиите” създадоха първото сериозно положение в 8-ата минута, когато след комбинация между Аарън Рамзи и Месут Йозил топката достигна на далечната греда до Пиер-Емерик Обамеянг, който обаче не успя да нанесе завършващ удар. Габонецът бе в засада при тази ситуация, но страничният съдия не вдигна флага си.

Последва пропуск на Серхио Агуеро (18), който обаче бързо се реваншира и изведе „гражданите” напред в резултата. Вратарят Клаудио Браво изпълни начален удар, а аржентинецът овладя топката и прехвърли колумбийския страж Давид Оспина. „Артилеристите” протестираха за нарушение на Агуеро срещу Шкодран Мустафи, но съдията дори не използва системата за видеоповторения (ВАР), за да преразгледа ситуацията.

В 26-ата минута Начо Монреал от „топчиите” напусна с контузия, заменен от Седа Колашинац.

Пет минути преди почивката Агуеро нахлу отляво в наказателното поле и отново опита да прехвърли Оспина, но Косшчелни изчисти на далечната греда. Топката стигна до Кевин Де Бройне, който шутира и я прати от външната страна на мрежата.

След почивката „гражданите” продължиха да имат инициативата, а Хосеп Гуардиола също направи принудителна смяна и пусна в игра Бернардо Силва на мястото на Фернандиньо.

В 54-ата минута Клаудио Браво излезе извън наказателното си поле, за да пресече дълго подаване към Обамеянг и се размина с топката. Впоследствие чилиецът застана между кълбото и нападателя, който го фаулира. Четири минути по-късно Сити удвои преднината си, след като Де Бройне изпълни корнер, Гюндоган опита удар от границата на наказателното поле, а Венсан Компани (58) подложи крак и прати топката в мрежата.

Резултатът стана класически в полза на Сити, след като Данило намери Давид Силва (65) в наказателното поле и испанецът шутира в далечния ъгъл. До края на мача „гражданите” намалиха оборотите, а Арсенал така и не стигна до някакво по-сериозно положение поне за почетен гол.