Григор Димитров тръгна с победа в Австралия

• тенис-
  • обрат-
  • australian open

Българският тенисист успя да обърне Янко Типсаревич

Най-добрият български тенисист Григор Димитров започна с победа участието си на първия за годината турнир от Големия шлем - Australian Open. Григор обърна един най-неприятните си опоненти Янко Типсаревич, след като се наложи с 4:6, 6:3, 6:1, 6:4 и се класира за втория кръг.

Това бе едва втори успех на хасковлията срещу сръбския си съперник. До момента двамата са изиграли шест мача, в които българинът тази сутрин записа втори успех.

Във втория кръг Григор ще се изправи срещу уругваеца Пабло Куевас, който записа успех с 6:4, 7:5, 6:1 над Душан Лайович (Сърбия).

Димитров има две победи в досегашните си три мача срещу Куевас. Последната им среща беше в Сидни през 2016 година, когато българинът се наложи в два сета на осминафиналите.

Първи сет
Григор Димитров първи сервира в мача и му се наложи да спаси два брейкбола, за да вземе в крайна сметка първия гейм в срещата. Във втория Типсаревич на свой ред спаси две възможности да бъде пробит и успя да изравни резултата. Срещата продължи с размяна на спечелени собствени сервис геймове. Григор изтърва две възможности за пробив в осмия гейм, но в следващия 34-годишният сърбин се възползва от единствената си възможност и проби подаването на българина. След това Типсаревич спечели първата част при първия си сетбол.

Втори сет
Още в началото на втория сет Димитров спаси брейкбол. Още в следващия гейм Григор направи пробив, който успя да затвърди при последвалото си подаване. Едва след това Типсаревич спечели собствен сервис гейм, но това стана много трудно и му се наложи да спасява два брейкбола. До края на частта двамата печелеха собствените си подавания. Григор взе два от собствените си сервис геймове на нула, включително и в последния гейм. Така българският тенисист изравни резултата в мача.

Трети сет
Димитров стартира частта ударно. След два поредни пробива и спечелени два собствени сервис гейма българинът поведе убедително с 4:0 и даде заявка за бързо приключване на третия сет. В петия гейм сърбинът показа, че все още не е за отписване и взе подаването си на нула. Григор Димитров отговори подобаващо, а след това отново проби подаването на Типсаревич при първата си възможност. По този начин хасковлията осъществи обрат и поведе в резултата.

Четвърти сет
Този сет беше изключително равностоен, като двамата тенисисти печелеха своите подавания. В шестия гейм Димитров изтърва две възможности за пробив. В десетия сърбинът спаси една възможност да бъде пробит, но при втората българският тенисист се възползва от шанса си и взе частта с 6:4. Така Григор Димитров обърна Янко Типсаревич и започна с победа участието си на Australian Open.