Балкан надделя над Левски Лукойл в изключително оспорван мач

• левски-
  • лукойл-
  • мач-
  • баскетбол

Балкан (Ботевград) изравни финалната серия в НБЛ до 1-1, след като надделя над Левски Лукойл в изключително оспорван и драматичен мач, триумфирайки със 105:99 след продължение в столичната зала "Универсиада". Вицешампионите заличиха изоставане от 10 точки след първото полувреме, за да поведат от своя страна с двуцифрен актив. В крайна сметка и те допуснаха срив във финалните минути и всичко се реши след продължение, завършило с триумф за ботевградчани, предава topsport.bg.

Третата финална среща е в "Арена Ботевград" в понеделник.

Силно начало на Левски Лукойл даде на шампионите аванс от 12:5 след по-малко от пет изиграни минути. Домакините останаха начело до края на първата четвърт благодарение на добри изяви на Никола Маравич и Калоян Иванов. Преднината на "сините" в един момент достигна 8 точки, но Балкан все пак съкрати разликата след отлична игра във финалната минута и половина, за да намали до 24:21 след 10 минути.

Гостите намериха правилния ритъм след подновяването на играта и в един момент се озоваха само на точка от Левски Лукойл - 31:30 след тройка на Браун и близо четири изиграни минути от втория период. Тогава обаче Рембърт и Мийович отговориха с две поредни успешни стрелби от дистанция, за да си върнат добрата преднина за 37:30. Неспортсменски фаул на Мулалич направи ситуацията още по-тежка за Балкан и увеличи дистанцията между съперниците до 39:30. При оставащи близо три минути до почивката “сините” за първи път поведоха с повече от 10 точки - 43:32, а полувремето дойде при 45:35.

Агресивната защита на Балкан след подновяването на играта даде резултат и “зелените” скоропостижно съкратиха разликата до 47:44, съживявайки интригата в двубоя. Последваха динамични минути, в които “сините” съумяваха да задържат минималната си преднина, но ботевградчани задържаха инерцията. След като Калоян Иванов бе дисквалифициран за неспортсменски фаул, след като минути по-рано бе получил и технически, гостите поведоха за първи път в мача - 54:55 при оставащи малко повече четири минути в третата част. Авансът им продължи да расте, а домакините видимо не бяха в ритъм и така минута преди края вицешампионите поведоха с 59:65. Преди четвъртата част лидер бе Балкан - 61:67.

Четвъртата част бе белязана от нерви и физически сблъсъци, а не толкова от баскетбол, като това се отрази повече на играта на домакините, които продължиха да бъдат в ролята на изоставащ. Стрелбата от дистанция на Балкан потръгна и играчите на Видич поведоха със 71:80, но столичани съкратиха до 75:80, след което обаче дойде и първата двуцифрена разлика в полза на гостуващия тим - 75:85 малко повече от четири минути преди края. Шампионите не се отказаха и се доближиха на шест точки от опонента си (81:87), а неспортсменски фаул на Гаврилович позволи разликата да падне до до 86:87 минута и половина преди края, когато Захариев реализира два наказателни удара, последвани от тройка. Последва нападение в синьо без резултат, докато в ответната атака Браун вкара за 86:89 при оставащи 18.8 секунди до последната сирена. Деян Иванов вкара два наказателни удара за 88:89, след което Хопкинс успя само веднъж - 88:90. Светкавичен пробив на Рембърт възстанови равенството за 90:90, а гостите взеха прекъсване 2.7 секунди преди края, но то не даде резултат и последва продължение.

Допълнителните пет минути стартираха с размяна на тройки на Рембърт и Браун за 93:93, след което Браун отбеляза отново за 93:95. Тогава обаче Аврамов наниза първата си тройка за 96:95, но Павлин Иванов отговори с нови три точки - 96:98 и оставащи минута и половина. Рембърт отново отбеляза и бе фаулиран, с което “сините поведоха с точка, но Хопкинс вкара от нула градуса за 99:101. Браун отбеляза лесни две точки след пробив за 99:103, доближавайки своя тим до успеха 31.4 секунди преди края, а в крайна сметка Балкан триумфира при 99:105.

Брендън Браун с 30 точки (5/7 от тройката) бе над всички за победителите, а Павлин Иванов реализира 20 точки за Балкан. Микейл Хопкинс остана с 16, Венцислав Петков с 13, а Александър Гаврилович с 10. Христо Захариев изигра фантастичен мач за Левски Лукойл - 26 точки, 8 борби и 6 отнети топки. Патрик Рембърт добави 21 точки, а Деян и Калоян Иванови вкараха по 11 точки всеки.