България записа спираща дъха победа срещу Латвия

• баскетбол-
  • национален отбор

Родните национали се наложиха със 110:104 след две продължения

България записа спираща дъха победа срещу Латвия - 1

Мъжкият ни национален тим по баскетбол записа първа победа в квалификациите за Европейското през 2021 година. В първото си домакинство България надви драматично Латвия със 110:104 след две продължения в „Арена Ботевград“.

Срещата бе изключително оспорвана и двата отбора непрекъснато си разменяха водачеството в резултата, а освен това изиграха две продължения. В крайна сметка баскетболистите на Росен Барчовски записаха инфарктен успех. Дебют за националния тим направи Крис Минков.

Дий Бост бе най-резултатен за успеха с 26 точки, а 20 добави Чавдар Костов. С 16 завърши Станимир Маринов, 14 наниза Александър Янев, а по 11 добавиха Крис Минков и Йордан Минчев.

Мартинс Майерс бе най-резултатен за гостите с 27 точки.

След първите десет минути националите ни водеха с 22:21, а след това преднината им на два пъти достигаше 5 точки. Нито един от двата тима не успя да се откъсне в резултата, а на почивката Латвия имаше минимален аванс при 37:36.

Постепенно баскетболистите на Робертс Щелмахерс наложиха доминацията си и малко преди края на третата част поведоха за първи път с двуцифрена разлика - 61:51. Българите обаче не позволиха на съперника си да се откъсне и намалиха изоставането си на 58:63 преди последната част. Шест минути преди нейния край националите ни стигнаха до пълен обрат за 71:70. След това Латвия успя да поведе с 83:76, но 12.8 секунди преди сирената „лъвовете“ свалиха разликата само на 2 точки и в крайна сметка се стигна до продължение.

България поведе с 94:91, но съперникът с 5 поредни точки и отново поведе минута преди края. Националите изравниха след два точни наказателни удара на Йордан Минчев. Последва по един пропуск и за двата тима, но 3.4 секунди преди сирената Чавдар Костов бе фаулиран. Той обаче изпусна и двата пъти, след което латвийците вкараха зад центъра, но кошът им бе извън времето и се стигна до ново продължение. В него българите показаха по-голяма воля за победа и малко преди края Дий Бост вкара невероятна тройка, а след това бе точен и от наказателната линия за крайния успех със 110:104.

Мачовете от втория квалификационен прозорец са през ноември, когато България гостува на Босна и Херцеговина, а след това приема Гърция. Напред продължават първите три отбора от групата.

Така "лъвовете" имат една победа и една загуба до момента и 3 точки в групата си, а латвийците са последни след две поражения.