Останахме без медал на европейското за юноши до 18 години по волейбол

• полша

Загубихме от Полша в мача за сребърните медали

Останахме без медал на европейското за юноши до 18 години по волейбол - 1
Снимка: cev.lu

Националният отбор на България за юноши под 18 години завърши на четвърто място на европейското първенство в Италия. Нашите отстъпиха на Полша с 1:3 (21:25, 27:29, 25:23, 23:25) в малкия финал, който се игра в Лече. Така България не успя да повтори успеха от Евроволей 2019, където завършихме дори със сребро.

Селекционерът Мартин Стоев започна със следния стартов състав: Борислав Николов, Георги Татаров, Александър Николов, Владимир Гърков, Лазар Бучков, Виктор Бодуров, либеро Калоян Вълчинов (Ивайло Дамянов, Венислав Антов, Стоил Палев).

Нашите не влязоха добре в мача и заиграха ролята на догонващ в първия гейм. Във втората част ситуацията се запази почти до края, след което националите ни се разиграха и показаха възможности. Съперникът водеше с 24:22, но България изравни до 24:24. В решителните минути обаче поляците показаха повече издържливост и наложиха волята си с 29:27 за 2:0.

Българските волейболисти намериха игровия си ритъм в третата част и развоят вървеше равностойно до 18:18. В този момент след отлични изяви нашите дръпнаха с 2 точки - 20:18. Това бе ключов момент, като сервисът заработи и тимът ни поведе с 23:20. Въпреки всички усилия на поляците за обрат, нашите не се дадоха и затвориха гейма с 25:23.

В четвъртата част Полша показа, че няма да позволи пълен обрат. Съперниците ни натиснаха със сервис и отново започнаха да диктуват играта, повеждайки с 10:6. Националите ни също показаха зъби и изравниха до 16:16. В този момент възходът секна след серия от грешки. Полша отбеляза три поредни точки за 19:16. Последваха силни минути за съперника и резултатът набъбна до 24:20. „Лъвчетата“ се опитаха да се върнат, бориха се до последно и намалиха пасива до 23:24. В най-важния момент обаче „Дружина полска“ запази хладнокръвие и сложи край на мача след 106 минути борба.

С най-голям актив за България бе Георги Татаров с 30 точки (3 блока). Александър Николов завърши със 17 точки.