2 Август, 2017 09:48 1 544 3

Българите използват интернет за разговори

  • ек-
  • интернет-
  • разговори
Българите използват интернет за разговори - 1

Българите използват интернет за разговори по телефона или видеовръзка най-много в целия ЕС, но най-слабо - за банкиране. Това показва ново изследване на "Евростат" за поведението на потребителите в глобалната мрежа.

Общо 80% от българите говорят по телефона в интернет среда, на второ място са жителите на Кипър - 72%, и Литва - 69%. Най-слабо тази възможност се използва в Австрия (32%), Германия и Испания (по 31%).

За четене на новини интернет ползват 68% от българите - дял, който поставя страната сред по-слабо представящите се. Най-много се информират от сайтове в Литва (93%), Хърватия (91%) и Естония (89%), а най-малко - в Италия (60%), Франция (56%) и Ирландия (49%).

Едва 41% от българските потребители използват мрежата за слушане на музика. По-малък е делът само на хърватите - 38%. Всъщност - в 18 от държавите - членки на ЕС под половината от потребителите използват мрежата с тази цел. Най-много слушат музика в мрежата шведите (69%), финландците (68%) и естонците (64%).

България е на опашката и по гледане на видео в интернет среда - с дял 39%, което я поставя на предпоследно място преди Румъния с едва 26%. Само в пет държави от ЕС видео в интернет гледат под половината потребители. Най-активни са датчаните, хърватите и жителите на Люксембург - с малко над 80%.

При интернет банкирането разликите между държавите са особено силно изразени - разпространението варира от между 7% в България и 8% в Румъния до 90 и повече процента в Естония, Дания, Холандия и Финландия.

Организацията на екскурзии по интернет също е слабо представена в България. Едва 21% от българите си резервират хотел и купуват билети за транспорт в мрежата, което поставя страната на последно място в ЕС. Под 30% от потребителите резервират поличките си онлайн също в Унгария, Полша, Португалия, Латвия, Литва и Румъния. В челото са Люксембург (73%), Дания (67%), Финландия (63%) и Чехия (62%).

Изследването включва хората между 16 и 74 г., използвали интернет през последните три месеца. Данните са за 2016 г.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Гост

    1 1 Отговор
    Аз пък ползвам гугъл да си търся за училище, или да гледам клипчета в тубата.
    фейсбук, гейсбук, твиттер миттер да се е*ат.
  • 2 вес

    0 1 Отговор
    Нормално е, защото и българското МВР единствено в целия ЕС слуша телефонните разговори за да може после да ни рекетира.
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.