За първи път страна от Европейския съюз екстрадира в Китай заподозрян в корупция, предаде „Ройтерс“, позовавайки се на китайските власти. За първи път те са си получили обратно заподозрян във взимане на подкупи, а страната, която го е екстрадирала, е България.
Антикорупционната кампания, започната от Пекин, стана важен стълб в усилията на президента Си Дзинпин да върне в страната бегълци, заподозрени в икономически престъпления и измами. Страните от Запада обаче не откликват на призивите на Пекин, защото имат съмнения, че в азиатската страна не се провеждат справедливи съдебни процеси.
Съдействието на западни страни винаги е било проблем и затова операциите досега не са се увенчавали с особен успех. Повечето европейски страни, Съединените щати, Канада и Австралия смятат, че на правосъдната система в азиатската държава липсва нужната прозрачност.
Негативната тенденция за отказ от сътрудничество обаче е била нарушена именно от България. В кратко изявление органът за борба с измамите в Китай обяви, че Яо Цзинци е бил екстрадиран с помощта на България. Заподозреният, предаден на Китай, е служител на администрацията на провинция Джъдзян. Той бяга от Китай още през декември 2005 година, заподозрян, че е взел подкупи.
Коментари
Коментиран от #4
До коментар #3 от "Джигит":
България я е имало много преди да има Русия,има я въпреки 45 години Русия,и винаги ще я има!Смазани,дребни,промити душици като теб,за които Ленин и Г.Димитров все още са по-големи герои от Левски и Ботев,трябва да ги няма!Коментиран от #6, #12, #13
До коментар #4 от "дфг":
Особено я имаше 500г.по турско а преди това 200 под византийско и точно заради предателчета като тебе е била 700 г.под чуждо владичествоКоментиран от #8
До коментар #6 от "Джигит":
Ко?Някъде по средата си обърка мисълта ли?Бягай да полираш руския паметник,че ако дойдат руснаците да си "техния човек"!До коментар #4 от "дфг":
7 еничара сложиха минус!До коментар #4 от "дфг":
Е да де, ама "въпреки 45те години" България увеличава населението си с няколко милона след WW II, а следвайки демократичната тенденция от последните 28 години сметни колко още ще я има?! За други аспекти на сравнението просто няма смисъл да се говори a ти, ако си малко по-умен няма и да продължиш с тъпите си "разсъждения".