Last news in Fakti

24 Май, 2019 15:45 1 192 3

ЕК иска строг контрол над дроновете

  • дрон

Европейската комисия предложи въвеждането на ясни правила, които предвиждат регистрацията на всички безпилотни летателни средства

ЕК иска строг контрол над дроновете - 1

Европейската комисия предложи въвеждането на ясни правила за работата с дронове, които предвиждат регистрацията на всички безпилотни летателни средства, както и на хората и фирмите, които ги използват.

Въвеждат се три категории дронове - от детски играчки до машини с тегло над 25 килограма.На регистрация ще подлежат ползвателите на онези дронове, които при удар може да предадат на човека кинетична енергия над 80 джаула, или чиято употреба създава заплаха за неприкосновеността на личния живот, защитата на личните данни, сигурността или опазването на околната среда. Регистрациите на дроновете следва да бъдат в електронен вид, подходящ за справки при необходимост.

ЕК цитира проучвания, според които летателни средства с излетна маса над 250 грама биха създали опасност при удар. Комисията предлага ограничаване на полетите на дронове край болници, места със струпване на хора, край инсталации и съоръжения, включително места за лишаване от свобода или промишлени предприятия, правителствени зони, защитени природни територии, части от транспортната инфраструктура.

Предлага се най-леките дронове да подлежат на най-малко ограничения, ако тежат под 25 килограма, летят на височина до 120 метра от земната повърхност, не превозват опасни товари и не изхвърлят материали. В списъка на опасните вещества и предмети, забранени за превозване с дрон, комисията поставя взривните, твърдите, заразните и радиоактивните вещества, газове, запалими течности, окислители, киселини и отрови.

Предлага се право на управление на дрон да получават хора, навършили 16 години. Не се предвиждат ограничения, когато дронът е детска играчка или самоделно устройство с излетна маса до 250 грама. ЕК предлага държавите от ЕС сами да определят чувствителните зони за полети на дронове и да ги съобщават в единен общодостъпен електронен формат, включително по отношение на срока на действие.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Driving pleasure

    14 1 Отговор
    Не че съм против правилата, ама тия удрят дъното... значи да ида на разходка в природен парк и да не мога да снимам с дрон щото някой идиотизиран нещастник от ЕС незнайно как се е намърдал там! А правителствените зони що да не снимам - да не вземе някой да ги фане на калъп със секретаря ли (че няма да е със секретарката ясно всичките са пендели нагоре)?! Това ли е големия проблем на Европа, та опряхме да го решаваме?!
  • 2 Критик

    3 1 Отговор
    Правилото не е лошо. Лошото е, че всички хубави неща се използват и за лоши цели. Ето, дрона може да открива загубени в планината. Но може и да бомбардира. Сега ЕС ще глоби всички щатски дронове които намират около Крим, защото не са регистрирани и шпионират. Това ще отчае Пентагона и няма повече да ползват нерегистрирани дронове. Спокойно, сладурче, ако мине някой дрон над теб имаш законното право да го намериш с обувка. Той крие опасност за живота ти.
  • 3 goni

    1 0 Отговор
    Късно е чадо!:) Мандалото лопна!:) Духа е пуснат от бутилката!:) Сега се опитвай да го върнеш обратно!:)
Новини по държави: