Last news in Fakti

8 Октомври, 2019 19:43 2 897 10

Твърд Брекзит ще съсипе и двете Ирландии

  • брекзит-
  • ес-
  • ирландия-
  • граница-
  • твърд-
  • великобритания-
  • икономика

След отпадането на границата между Република Ирландия и Северна Ирландия, която е част от Великобритания, икономиките и от двете страни преживяха небивал разцвет. Един твърд Брекзит може да унищожи всичко.

Твърд Брекзит ще съсипе и двете Ирландии - 1
Снимка: Shutterstock

Границата между Северна Ирландия и Република Ирландия е дълга 500 километра. Това е същевременно и бъдещата граница между ЕС и Великобритания, когато Обединеното кралство, към което принадлежи и Северна Ирландия, напусне общността. По протежението на тази граница има 270 гранични пункта. Всеки ден границата се пресича от 14 до 16 хиляди тира, които транспортират живи животни, сирене, мляко, риба, бира, уиски, и всевъзможни други стоки.

Да вземем за пример сиренето. Топено сирене от Ирландия се продава в целия ЕС. То обаче се произвежда съвместно от ирландци и северноирландци: цели четири пъти суровините преминават през несъществуващата граница между двете страни преди суровото мляко, доставяно от Северна Ирландия, да се превърне в краен продукт.

Не е по-различно и при производството на бира и алкохолни концентрати. Световноизвестната пивоварна „Гинес“ се намира в Дъблин, но бирата се пълни в Белфаст. Съставките на ликьора „Бейлис“ идват от Република Ирландия, но после се смесват в Северна Ирландия, за да се върне крайният продукт обратно в Република Ирландия, откъдето потегля на път към континентална Европа. Общо пет пъти съставките на известния ликьор преминават вътрешноирландската граница.

Други примери: почти 1/3 от отглежданите в Северна Ирландия овце се колят в Република Ирландия, и всяко второ пиле, излюпено в Ирландия, се пакетира като бройлер в Северна Ирландия.

Икономиката разцъфтя

След премахването на физическата граница между Република Ирландия и Северна Ирландия през 1998 година, икономиките в двете части на острова изживяха истински разцвет. Безработица в Северна Ирландия спадна от 13% на 3,5%. Всеки ден 30 000 работници преминават през някогашната граница, за да произвеждат или продават различни стоки. Ако въпросната граница отново стане факт, споменатото топено сирене ще се обмитява с 42 процента, изчисли наскоро „Франкфуртер Алгемайне Зонтагсцайтунг“.

„Един твърд Брекзит на практика ще сложи край на месодобивната промишленост в Ирландия, ако трябва да плащаме мита по изискванията на Световната търговска организация (СТО)“, казва за ДВ Джо Брейди, ирландски животновъд от Каван Каунти. Половината от продукцията си той пласира във Великобритания.

Нито една друга страна от ЕС не изнася за Великобритания повече стоки от Ирландия - това показват данни от 2017 година. Появата на граница между тях би променила този факт драстично. Ирландският институт за икономически и социални изследвания е изчислил, че при един твърд Брекзит в рамките на 10 години икономическият ръст на Ирландия ще спадне с 5 процента.

Република Ирландия е шестият най-голям износител на месо в света. И ако след един твърд Брекзит ирландският износ трябва да преминава през граничен и митнически контрол, това може да засегне особено тежко Зеления остров. През 2017 година общо 475 000 товарни контейнера с ирландска продукция са се отправили през британските пристанища към континентална Европа. Това са 85% от всички товари, изнасяни от Ирландия за страните от Общността. Останалите 15% преминават през пристанищата в Дъблин, Ротердам или Зеебрюге.

Бутилките с „Бейлис“ или „Гинес“ не се развалят бързо, но как бъдещото чакане по границите ще се отрази на морските деликатеси например? Сега те се изкупуват от рибарите в Ирландия, обработват се в Северна Ирландия, а после потеглят към крайните потребители - основно в южните страни от ЕС.

Опасност от тежък конфликт

Всички търговски и икономически проблеми обаче биха ни се сторили като детска игра на фона на опасността от повторно възпламеняване на стария северноирландски конфликт. „Ако по въпроса за границата допуснем грешка, отново може да умират хора“, казва по този повод бившият еврокомисар и някогашен британски държавен секретар за Северна Ирландия Крис Патън.

Автор: Андреас Ростек-Буети


Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Ал та фанах Атаопънах

    11 4 Отговор
    Те двете Ирландии ще са съсипани винаги докато са на съседният остров със нагличаните. В Нова Зеландия са много по-добре защото са на другата страна на глобуса.

    Коментиран от #5, #8

  • 2 ооо

    3 5 Отговор
    Неясно е за мен , защо ни занимават с икономиката на средна държава в ЕС. Мисля , че може и без това или има и друга причина която не знаем.

    Коментиран от #4

  • 3 Бате

    7 0 Отговор
    Освен Северна Ирландия, Ирландия там е и Шотландия. Ще бъде интересно бате!
  • 4 Джони

    7 3 Отговор

    До коментар #2 от "ооо":

    И соя е тази средна държава. Бил ли си в Ирландия . По скъпо е от Ангрия . И няма пакита . Чисто подредено , икономика супер . И айде оправи си твойта високо развита кочинка и тогава драскай глупости . Че със този неграмотен лъжец който ви води към " светли бъднини "..хаахаха..ще светнете всички
  • 5 Borislav Popov

    3 12 Отговор

    До коментар #1 от "Ал та фанах Атаопънах":

    Съсипани ще бъдат вечно, Венецуела, Северна Корея и Куба, докато са в една и съща кочина с тойта Русия ! Всичките тез 4 страни които съм ги споменал и за 100 години няма а могат да стигнат до сегашното ниво на двете "съсипани" Ирландии !!! Ясно, каскет ?

    Коментиран от #9

  • 6 Jacques Yves Moineau

    16 0 Отговор
    Има едно единствено добро решение : Северна Ирландия да напусне Великобритания и да се обедини с Ирландия. Тогава и хора няма да умират, и икономиката няма да се скапе.

    Коментиран от #7

  • 7 Трудовакъ

    6 1 Отговор

    До коментар #6 от "Jacques Yves Moineau":

    Правилно! Двете Ирландии трябва да се обединят като независима и суверенна държава и тогава тя да реши ще членува ли в ЕС или не! Великобритания трябва да върне заграбената територия Гибралтар на Испания, за да свърши колониалната ера в Европа. ЕС не е панацея, ако беше така Норвегия, Швейцария, Лихтенщайн и други страни отдавна да са там, но и до ден днешен подобна мисъл не минава в главите на хората там, защо ли?
  • 8 :)))

    1 0 Отговор

    До коментар #1 от "Ал та фанах Атаопънах":

    ;0. ;)))) 0
  • 9 ГОСТ

    1 2 Отговор

    До коментар #5 от "Borislav Popov":

    Абсолютно си прав....!!!!!
  • 10 куку руку ку

    0 2 Отговор
    Никакви Ирландии няма да съсипе Брекзита, Туск изплю камъчето, твърд брекзит ще срине еврогейският съюз.
Новини по държави: