Last news in Fakti

14 Октомври, 2021 14:56 1 250 0

Проектът „Пегас“ спечели наградата, кръстена на убитата журналистка Дафне Галиция

  • журналисти-
  • дафне галиция-
  • ес-
  • ек-
  • еп-
  • награда-
  • журналистика-
  • пегас-
  • проектът пегас-
  • медии-
  • свобода на медиите-
  • забранени истории

Наградата се присъжда всяка година за изключително журналистическо постижение, което насърчава или защитава основните принципи и ценности на Европейския съюз

Проектът „Пегас“ спечели наградата, кръстена на убитата журналистка Дафне Галиция - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Наградата за журналистика „Дафне Каруана Галиция“ беше връчена в четвъртък (14 октомври 2021 г.) на журналистите от проекта „Пегас“, координиран от консорциума „Забранени истории“.

Церемонията по награждаването в пресцентъра на Европейския парламент беше открита от председателя на Европейския парламент Давид Сасоли. От 22 юни до 1 септември 2021 г. над 200 журналисти от 27-те държави от ЕС представиха своите медийни истории пред журито на конкурса. От името 29-членното европейско жури генералният секретар на Международната федерация на журналистите Антони Беланже връчи наградата от 20 000 евро на представителите на консорциума Сандрин Риго и Лоран Ришар.

„Забранени истории“ е консорциум от журналисти, чиято мисия е да продължат разследванията на убити, лишени от свобода или заплашвани журналисти. От създаването си през 2017 г. „Забранени истории“ и нейните партньори продължават работата на Дафне Каруана Галиция, но също и на журналисти, убити заради разследване на престъпления срещу околната среда или мексикански картели.

С над 30 партньорски новинарски организации по целия свят и близо 100 журналисти, „Забранени истории“ разчитат на мрежа от съмишленици, които са убедени в силата на журналистическото сътрудничество. За работата си журналистическият консорциум „Забранени истории“ е носител на престижни награди по целия свят, включително на Европейската награда за преса и наградата „Жорж Полк“.

Безпрецедентното изтичане на данни за над 50 000 телефонни номера, избрани за наблюдение от клиентите на израелската компания NSO Group, показва как в продължение на години системно се е злоупотребявало с тази технология. Консорциумът „Забранени истории“ и „Амнести Интернешънъл“ са получили достъп до записи на телефонни номера, избрани от клиенти на NSO в повече от 50 държави в периода от 2016 г. досега. Журналисти от проекта „Пегас“— над 80 репортери от 17 медийни организации в 10 държави, координирани от „Забранени истории“ с техническата подкрепа на лабораторията за сигурност на „Амнести Интернешънъл“, прегледаха записите на телефонни номера и успяха да повдигнат завесата за това оръжие за наблюдение. Досега не можеше да се правят подобни разкрития в такава степен.

Консорциумът „Забранени истории“ установи, че противно на това, което твърди NSO Group години наред, включително в неотдавнашен доклад за прозрачност, въпросният шпионски софтуер е широко използван. Изтеклите данни показаха, че обект на наблюдение са били най-малко 180 журналисти в страни като Индия, Мексико, Унгария, Мароко, Франция и др. Сред потенциалните цели са и правозащитници, представители на академичните среди, предприемачи, адвокати, лекари, профсъюзни лидери, дипломати, политици и редица държавни глави.

Наградата за журналистика „Дафне Каруана Галиция“ беше официално учредена с решение на Бюрото на Европейския парламент през декември 2019 г. в памет на малтийската журналистка и блогърка, разследваща корупцията, която беше убита през 2017 г. при експлозия на кола бомба. Наградата се присъжда всяка година (около 16 октомври, датата, на която беше убита Дафне Каруана Галиция) за изключително журналистическо постижение, което насърчава или защитава основните принципи и ценности на Европейския съюз като човешко достойнство, свобода, демокрация, равенство, принципи на правовата държава и права на човека. Наградата се присъжда за първа година.

За нея могат да кандидатстват професионални журналисти и екипи от професионални журналисти, независимо от тяхната националност. Те трябва да представят задълбочени журналистически материали, публикувани или излъчени от медии, базирани в една от 27-те държави членки на Европейския съюз. Целта е да се подкрепи и подчертае значението на професионалната журналистика за гарантирането на свободата, равенството и възможностите за всички. Победителят се избира от независимо жури, съставено от представители на медиите и гражданското общество от 27-те европейски държави членки и представители на основните европейски журналистически асоциации. Европейският парламент връчва наградата и парично възнаграждение от 20 000 евро в знак на подкрепа за разследващата журналистика и като признание за значението на свободните медии.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА