Last news in Fakti

17 Септември, 2021 16:27 4 098 1

Скрити симптоми за проблеми с щитовидната жлеза

  • щитовидна жлеза-
  • проблеми-
  • заболяване-
  • симптоми-
  • подуване

В повечето случаи правилното хранене и добрият режим помагат за възстановяването на щитовидната жлеза

Скрити симптоми за проблеми с щитовидната жлеза - 1
Снимка: Shutterstock

За всяка, дори незначителна промяна в жлезата, е необходимо да се консултирате с ендокринолог. По-добре да се уверите, че всичко е наред, отколкото да се отключи някакво заболяване, пише zdrave.to.

По принцип, размерът на щитовидната жлеза е много индивидуален и зависи от физиката на човека, неговия ръст и възраст. Ако част от органа се е увеличила само леко, тогава най-вероятно нищо значимо не се е случило.

Но понякога такива промени възникват поради липса на йод в питейната вода и храната. В повечето случаи е достатъчно да коригирате начина си на хранене, за да се върне към нормалното размерът на щитовидната жлеза. В диетата се добавят йодирана сол, морски водорасли, риба и други морски дарове.

За съжаление, не всички хора обръщат внимание на промените в щитовидната си жлеза навреме.

На какви признаци трябва да обърнете внимание, за да не пропуснете патологията на щитовидната жлеза?

Човек е свикнал да тича при лекар, ако нещо го боли или му пречи на дишането. Но когато щитовидната жлеза страда, дискомфортът почти не се усеща.

И все пак, обърнете внимание: ако жлезата произвежда малко хормон (хипотиреоидизъм), човек чувства неразположение, слабост, сънливост и способността му да работи намалява. В същото време косата става по-тънка, ноктите изтъняват и се лющят и кожата става суха. Понякога зрението и слухът се влошават, ставите болят.

При такива симптоми, човек обикновено се обръща към терапевт, невролог, ортопед, отоларинголог и много рядко - към ендокринолог.

Причината за неразположението е липсата на хормон, който контролира важни процеси в организма. Освен това, световните проучвания са доказали, че тютюнопушенето, небалансираната диета, стресът, продължителната работа пред компютъра могат да ускорят стареенето на жлезата и да намалят производството на хормона.

Ето защо, е много важно всяка година да посещавате ендокринолог, да провеждате ултразвуково изследване на жлезата и ако е необходимо, да проверите нивото на хормоните, които тя произвежда. Младите хора, които днес са на 23-30 години, трябва да бъдат особено внимателни - най-често им се диагностицират тумори на щитовидната жлеза.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 10 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 123

    12 1 Отговор
    Проблемите ми свършиха, след като ми откриха злокачествен тумор и ми я махнах. Десета година живея така и всеки ден съм на хормони. Просто лекарска грешка и без малко да ме уморят "добрите" доктори. Виждат уголемена щитовидната и ми осписват йод без никакви изследвания. Оказва се, че имам хиперфункция, а йод е последното нещо което се взема. Почнаха прилошавания и припадъци с кръвно над 200/120. И това на млад човек на 39 г. Вкараха ме по спешност умира и едва ме спасиха. Тумор с разсейки от доброто и адекватно лекарско лечение с йод. Така, че хора, препоръчвам ви да си правите изследвания и да не вярвате на всеки шарлатани с диплома за доктор.