Last news in Fakti

3 Ноември, 2009 14:15 5 756 0

Машини за прибиране на фуражи

  • машини за прибиране на фуражи-
  • мегамашини-
  • производители

В този сегмент най-важното е да се съгласуват всички части на технологичната верига на приготвянето на фуражите от полето до хранилката или биогазовата установка
 
Прогресът в областта на техниката за прибиране на фуражите е свързан с увеличаването на производителността и точността на раздробяването, а също с точната подготовка на фуража за употреба. Оборудването за раздробяване на суровината за биогазовите установки трябва да е в състояние да се справя с многообразието на новите култури. И в тази сфера на производството е необходима висока производителност и интензивна механична обработка на прибраната маса. При проследяването на тенденциите в този отрасъл, трябва да се разделят тенденциите в развитието на техниката за косене и тенденциите при техниката за раздробяване и прибиране на фуражите.

ТЕХНИКА ЗА КОСЕНЕ И СЪБИРАНЕ

В днешно време производителите са загрижени от увеличаването на работните скорости. В добри условия съвременните машини могат да работят на скорост до 15 км/час, максимум 20 км/час. Обаче от технологична гледна точка понататъшното увеличаване на скоростта е ограничено от възможността на машините да копират терена, а и от натоварването на механизатора. Друга тенденция е увеличаването на работната ширина. За сметка на комбинирането на две или три машини работна ширина може да се увеличи до над 10 м. Трябва обаче да се има предвид, че в този случай необходимата за агрегатиране мощност е от 100 до 150 кВт в зависимост от добивите, условията на релефа и скоростта на движение. Самоходните косачки се предлагат с работна ширина до 15 м и достигат производителност от 10 ха за час. Но и работната ширина не може да расте неограничено. От една страна, теглото на фронтално или задно окачваните косачки е ограничено от правилата за безопасност, от друга – с увеличаването на работната ширина се влошава копирането на релефа на полето. Освен това нараства вероятността от унищожаване на диви животни и попадането им във фуража. Това може да стане причина за тежки хранителни отравяния и трябва много внимателно да се избягва. Както и преди, най-голямо разпространение имат барабанните и дисковите косачки. Дисковите косачки имат малко тегло и изискват незначителна мощност за задвижването си. В полза на барабанните машини са тяхната висока сигурност и широкият спектър на приложение. Тенденцията за голяма работна ширина се наблюдава и при машините за подготовка на грубите фуражи за съхранение. При тях работната широчина достига до 15 м. Да се съхранява тревата на бали или разпределена по полето е дискусия, която все още продължава.

МАШИНИ ЗА ПРЕСОВАНЕ И РАЗДРОБЯВАНЕ НА ФУРАЖИТЕ

Тук се работи за достигането на възможно найголяма производителност на раздробителите и балировачките, за да може тревата или силажът колкото е възможно по-бързо да бъдат доставени в хранилищата. За осигуряване на натоварване на мощните двигатели, монтирани на машините, е нужно в машината да постъпва достатъчно количество окосена маса. За прибирането и складирането на зелени фуражи съществуват доста алтернативни варианти:
• Както и досега, при неголяма отдалеченост на хранилището от полето се използват саморазтоварващи се ремаркета, които по качество на раздробяване на фуражите съвсем малко отстъпват на раздробителите. Режещите апарати с голям брой ножове осигуряват теоретична дължина на отреза до 34 мм. Обемът на вместимост при тези ремаркета достига 40 куб. м, а допустимата обща маса – над 20 т. При това налягането върху почвата благодарение на гумите с ниско налягане е малко.
•Друг вариант е пресоването на сено на рула или бали с балировачки или рулонни сламопреси. Тук популярност получиха режещите апарати с ротационно подаване на масата. Оборудвани с различно количество ножове, те осигуряват теоретична дължина на отреза от 40 до 22 мм. За малки площи, а също за късните коситби е разпространено съхраняването в опаковани бали. Успехът на балирането се определя от качеството на опаковката. Тази операция може да се прави както отделно, така и с помощта на комбинирани машини за балиране и опаковане. Широко разпространение, особено в големите стопанства, е получила технологията на прибиране на фуражите с използване на раздробители на полето. Нарастващите добиви от селскостопанските култури, преди всичко при царевицата, изискват все по-мощни машини. Мощността на двигателите при самоходните раздробители вече е 800 к.с., като  в отделни случаи достига 1000 к.с.

МЕГАМАШИНИ И ПРОИЗВОДИТЕЛИ

* Krone
Фирмата е лидер в няколко категории машини. Днес в асортимента й са окачните комбинирани дискови косачки EasyCut и самоходните косачкипреси BiG M с работна ширина от 9 до 9, 7 м. Новата самоходна косачкапреса Big M 500 има работна ширина от 13,20 м (фронтален модул – 5,30 м, две задни косачки по 4,40 м). Big M 500 е оборудвана с нов косачен брус SafeCut и двигател с мощност 360 к.с. Има четири модела на четири роторни откосообразуватели Swadro 1400. Те имат работна ширина от 11 до 13, 5 м. Впечатляващ е шестроторният откосообразувател Swadro 2000 с работна ширина почти 19 м! Тя формира откос с ширина до 3 м. „Кроне” препоръчва машината за агрегатиране с трактор с мощност 130 к.с. На „Кроне” принадлежи и най-мощният полски раздробител Big X 1000 с двигател Daimler Chrysler с мощност 987 к.с. Той може да се комлектова с товарача EasyFlow с работна ширина до 3, 8 м, хедер за жътва на зелени фуражи X-Disc с работна ширина 6, 2 м и адаптер за прибиране на царевица EasyCollect с работна ширина до 10,5 м (до 14 реда).

* Deutz-Fahr
В производствената гама на компанията са барабанните KM и дисковите SM косачки, работна ширина, на които в комбиниран вариант достига 9 м. Те се предлагат с или без преса. Роторните рулонни откосообразуватели от серията Swatmaster 15041 включват 14 различни видове машини с работна ширина от 3, 2 до 15 м. Те се произвеждат в две серии CompactLine (за малки стопанства) и ProLine. Оригиналното патентовано устройство Sideshift е внедрено на модела 7131. То позволява да се измества първата роторна секция на ляво и надясно, като по този начин предотвратява преминаването на трактора през откоса.

* CLAAS
Компанията представи съвършено нова концепция на самоходните дискови косачки COUGAR с работна ширина 14 м. Благодарение на мощния двигател (480 к.с.), самоходната машина има добра проходимост и достига праизводителност 22 ха/час. Компанията произвежда и трисекционна преднозадно окачна косачка DISCO 8550/8550 с работна ширина 8, 00/8, 30 м. Известната серия раздробители Claas Jaguar от 2005 г. се предлага на пазара с допълнително обозначение Jaguar Green Eye. Сега тя включва новата паралелна серия 900. Мощността на машините от тази серия достига до 730-830 к.с. Те се комплектоват с хедер за прибиране на царевица Orbis със стандартна работна ширина от 6 до 7,5 м.

* Kuhn
Както и при повечете производители в асортимента на Kuhn има комбинирани косачки от серията FC с работна ширина от 8,1 до 8,8. „Кун” представи и най-голямият разбърквач-разбухвач GF 17002. Тя има 16 роторни секции и работна ширина 17,25 м. Въпреки внушителните си габарити, машината отлично копира релефа на полето и демонстрира висококачествена работа. Четирироторният откосообразувател GA 15021 с поставяне на рулона по средата се отнася към новото поколение машини. Неговата работна ширина достига 14,75 м. На всеки ротор са поставени 13 гребла с 4 зъбци. Особеност е хидравличното задвижване на роторите, което осигурява грижливо прибиране на зелената маса.

* JF-Stoll
Голямата новост на 2007 г.- иновативният кобиниран косачен агрегат Triple GTX 12005. Марина 11,55 м и може да се агрегатира при скорост 20 км/час. Комбинираната косачка GXT 15005 SM, въпреки солидната си работна ширина от 14, 6 м, има висока маневреност както при работа, така и при движение по пътищата. Тя е съставена от три модула – две задноокачвани странични косачки GX и фронтална косачка GD 3205 F или GD 3205 FM. Косачките са оборудвани с бързосменяеми режещи дискове QuickNSafe и устройство за защита от камъни TOP COVER.

* Poеttinger
Компанията представи новия прикачен косачен агрегат с голяма работна ширина Novacat T8, който по отношение на производителността, качеството на своята работа и експлоатационната сигурност поставя нови измерения. В  комбинация с фронтална косачка, работната му ширина достига 13 м. Работната ширина на окачните комбинирани косачки Novacat V10 е от 8, 6 до 10 м. Във варианта ED (EXTRA DRY) тези косачки са оборудвани с роторна сенообръщачка за ускоряване на процеса на сушенето и нов дозатор за силозиращи добавки Infusion Plus.
Новият четирисекционен роторен откосообразувател ТОР 1252, работната ширина на която може безстепенно да се променя от 9,50 до 12, 50 м, има оригинално хибридно задвижване – предните ротори се задвижван с хидравлика, а задните – механично.
Сенообръщачката EUROHIT 130 А има шест гребла на всеки от десетте ротора и работна ширина 12,71 м. Въпреки това, машината добре копира релефа на полето, а ширината му в транспортно положение е само 2, 9 м. Четирите модела прикачни ремаркета от новата серия Jumbo Combiline (66-72 куб. м.) са оборудвани с високопроизводителни роторни раздробители и удобен прибор за управление Power-Control. И разбира се, гигантското ремарке Jumbo 10 000 с вместимост 100 куб. м.

* Kverneland
Групировката „Квернеланд” има мултимаркетингова стратегия. Компанията Vicon, влизаща в състава й, предлага ново поколение големи дискови и барабанни косачки. В комбиниран вариант работната ширина на тези машини стига до 9 м. Пресите Andex 1503 имат работна ширина до 15 м, а откосообразувател Fanex 1403 – до 14 м.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 1 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА