Last news in Fakti

17 Юли, 2020 17:31 3 033 8

21% ръст на фалитите в България

  • фалити-
  • икономическа криза-
  • задлъжнялост

Най-тежко положението ще бъде за бизнеса в САЩ, рекорди се очакват и в Южна Америка, и Западна Европа

21% ръст на фалитите в България - 1
Снимка: Shutterstock

21% ръст на несъстоятелностите в България през 2021 година в сравнение с 2019 година, очаква Euler Hermes - лидер в застраховането на търговски кредити в света и у нас. Актуализираната прогноза за 2020 година също е за увеличение от близо 20% спрямо предходната, което е значително над перспективата преди COVID-19 кризата.

Потенциално застрашени са компании в почти всички сектори, като относителна стабилност има само при ИТ и електрониката. С особено внимание ще се следят транспорта, който се очаква да има допълнителни трудности и след активирането на Пакет “Мобилност”, както и някои производства, свързани с автомобилостроенето.

“Несъмнено новата икономическа реалност ще форсира процеса на ръст на фалитите у нас, който започна още преди три години. Последствията от COVID-19 кризата ще се усетят както тази година, така и отложено през следващата. Както винаги обаче сме обръщали внимание, заради тежка административна процедура и някои специфики в България несъстоятелностите не са основният индикатор за стабилността на компаниите и икономиката. Затова нашите очаквания са същинският удар да се усети в междуфирмената задлъжнялост, чиито нива могат да нараснат значително. Това е сигналът за риск, който трябва да се следи много внимателно.”, обясни Камелия Попова, Управител на Euler Hermes за България. 

Прогнозата за България е част от нов доклад на Euler Hermes, който се фокусира върху последиците от COVID-19 кризата върху стабилността на компаниите от цял свят. Според експертите на глобално ниво фалитите ще нарастнат средно с 35% през 2021 спрямо 2019 година. Най-тежко се очаква да бъде положението в САЩ с увеличение от 57%, Литва с 49% и Бразилия с 45% за същия период. Пред много сериозен ръст обаче са изправени и много държави в Западна Европа, както и Китай с прогноза за 40%, Сигнапур с 39% и Хонг Конг с 23%.

Според експертите на Euler Hermes последствията върху компаниите и увеличението на фалитите ще бъдат сравними като средно ниво с кризата от 2009 година, като основната разлика обаче е, че COVID-19 засяга много повече държави. Рискът от несъстоятелности покрива почти всички сектори, като е особено осезаем при транспорта, автомобилостроенето, туризма и луксозните стоки. Изключение правят само фармацията и ИТ, където има по-голяма стабилност. Най-застрашени логично са компаниите, които са били нестабилни още преди кризата. 

Докладът обръща специално внимание и на две специфики на ситуацията – въздействието на принципа на “бомба със закъснител” и “ефекта на доминото”. Първата се свързва със серията от икономически мерки, предприети от различните държави, за да омекотят удара върху икономиката и бизнеса, като например безлихвени кредити, данъчни облекчения и отлагания на изисквания за обявяване на фалит. Това според експертите ще удължи процеса и реалният ръст на несъстоятелностите ще се усети в първата половина на 2021 година. Паралелно с това ще се развие каскадно и т.нар. ефект на доминото, в който фалитите на едни компании ще доведат до други по веригата. 

“Тези два фактора трябва да се вземат предвид и от българските компании в оценката на риска. Това, че заради административни и нормативни специфики прогнозата за страната ни изглежда по-благоприятна от средната на глобално ниво, не бива да ни дава фалшиво спокойствие.”, категорична е Камелия Попова. “Традиционни търговски партньори на българския бизнес са в държавите в ЕС, в Турция, в Русия, където се очакват фалити и съответно се изисква повишено внимание.”, припомня тя. 

Един от начините за превенция на риска е застраховането на търговски кредити, което става все по-търсено и у нас през последните години, както и в условията на COVID-19 кризата и усложнените перспективи за икономиката през следващите години. През последните три години Euler Hermes в България утроява стойността на издадените застрахователни полици за български компании, а общата експозиция към тях вече е 1,4 млрд. евро, а от началото на COVID-19 кризата се отчита осезаем ръст на запитванията, както от големи, така и от средни предприятия у нас.

 


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 3121

    26 3 Отговор
    Тва са пълни глупости.Питайте бойко. Сега сме само цветя и рози.

    Коментиран от #2

  • 2 Али Баба и 4000те ДСта

    6 22 Отговор

    До коментар #1 от "3121":

    Сега като дойдат БСП ще напълнят 2-3000 празни шкафчета - на ДСтата, защото тази партия винаги е била "тяхна" , Корнелата, Паргов и Гечев са им публични представители. Никой не се пита като падне Бате "какво" идва . . . ще накупят последни модели джипове и лимузини както винаги са правили и ще ви "натискат" по магистралата /с вашите пари/

    Коментиран от #4

  • 3 гост

    3 2 Отговор
    Че ние сме отличници в случая,ако прогнозата се окаже вярна.

    Коментиран от #6

  • 4 3121

    19 1 Отговор

    До коментар #2 от "Али Баба и 4000те ДСта":

    А кой е казал ,че бсп ще дойде на власт? Тука трябват нови , млади и неопетнени хора иначе всичко е напразно.
  • 5 Гошо

    4 0 Отговор
    Интересно в какво се състои тая състоятелност на Литва ,та чак такъв ръст на несъстоятелност
  • 6 Бизнеса

    9 0 Отговор

    До коментар #3 от "гост":

    Е па кой ша фалира .като дава 250 евро заплати.
  • 7 Радо

    3 1 Отговор
    В Северна Корея 0% ръст на фалитите.
  • 8 НСИ

    1 3 Отговор
    Нещо много съмнителна ми се вижда тази статистика.