Last news in Fakti

20 Август, 2023 16:34 1 829 19

Петър Ганев: Инфлацията остава висока, а критерият за еврото трудно постижим

  • инфлация-
  • еврозона

Анализът е публикуван в бюлетина на ИПИ

Петър Ганев: Инфлацията остава висока, а критерият за еврото трудно постижим - 1

Националната статистика отчете годишна инфлация, измерена чрез индекса на потребителските цени (ИПЦ), за юли 2023 г. спрямо юли 2022 г. в размер на 8,5%. Годишната инфлация спрямо хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ) е 7,8%, като дори леко се повишава спрямо юни 2023 г. Това е първото повишение на годишната инфлация спрямо ХИПЦ от септември 2022 г. Месечната инфлация и по двата индекса е сравнително висока – 0,9% по ИПЦ и 1,2% по ХИПЦ, след близо до нула или дори отрицателна месечна инфлация през предходните два месеца.

Най-голямо увеличение на цените през юли 2023 г. се наблюдава при развлеченията и културата – 7,5% спрямо юли 2022 г., следват ресторантите и хотелите – 2,9% на годишна база. Промяната в двигателите на инфлацията не е изненада. Преминахме през три етапа, които образно казано се движат по веригата на добавената стойност. През миналата година инфлацията беше водена от ръста в цените на енергията. В началото на 2022 г. енергията отстъпи на цените на храните, които бяха в центъра на вниманието и у нас. Сега, в средата на годината, ръстът на цените при храните е задминат от развлеченията и културата, както и от ресторантите и хотелите. През юли 2023 г. годишната инфлация в ресторантите и хотелите е над тази при хранителните продукти и безалкохолните напитки, като това се е случило за последно преди две години.

Тези данни са важни за икономиката на страната и интересни от потребителска гледна точка, но те имат директно влияние и върху подготовката и плановете на България за приемане на еврото в началото на 2025 г. Ако досега изглеждаше трудно да покрием „ценовия“ критерии за присъединяване към еврозоната, последните данни започват много сериозно да натежават към отлагане на приемането на еврото. Обяснението на това твърдение изисква малко разсъждения по методологията и механиката на оценката на критериите.

Ролята на хармонизирания индекс

Дискусиите за цените в България традиционно се водят на база индекса на потребителските цени (ИПЦ) на НСИ, като това е и официалният измерител на инфлацията в страната. През последните години все по-голям фокус се поставя върху хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), който е сравнимата мярка за инфлацията в страните от ЕС и се ползва в докладите за конвергенцията, тоест на база на него се оценява критерият за ценова стабилност. Двата индекса се различават по теглата на групите стоки, като българският е правен по наша мярка – на база на потреблението в България , а европейският – на база потреблението в европейските държави.

Различните тежести водят до различна оценка за общата инфлация. При нас, например, храните имат тежест от около 31%, а в европейския индекс – 24%. Развлеченията и културата при нас са с тежест 5%, а в Европа около 8%. Ресторантите и хотелите при нас са под 5%, а в Европа – над 7%. Просто европейските тегла са правени за „по-богато“ потребление. И сега, когато инфлацията се изтегли от „по-бедното“ потребление (енергия и храни) към „по-богато“ такова (развлечения и ресторанти), месечната инфлация по ХИПЦ у нас започна да изпреварва тази по ИПЦ. Това не е добра новина, когато чакаш да ти оценят инфлацията по ХИПЦ и вече си с двата крака в референтния период на докладите по конвергенцията.

Докладът за конвергенцията и референтният период

Следващият доклад за конвергенцията ще бъде публикуван през юни 2024 г. На база на него ще стане ясно дали отговаряме на критериите и дали можем да приемем еврото в началото на 2025 г. Конкретно по отношение на цените докладът ще вземе под внимание 12-месечната средна стойност на хармонизирания индекс (ХИПЦ) през референтния период спрямо средната за предходния 12-месечен период. Този референтен период най-вероятно ще бъде от май 2022 г. до април 2023 г. Възможно е периодът да бъде изтеглен и един месец назад, но за да не усложняваме дискусията, ще приемем, че първият месец от периода ще бъде май 2022 г.

Началото на референтния период е важно, тъй като всеки месец от този 12-месечен период тежи в изчислението. В общественото пространство сякаш преобладава мнението, че е важно да имаме ниска инфлация непосредствено преди конвергентния доклад, в края на периода, и така да изпълним критерия. Това дава измамното чувство, че има време инфлацията да падне и в началото на следващата година да сме близо до критерия. Истината обаче е, че всеки месец в този период тежи и ако изпуснеш критерия в първите месеци, после е много трудно да наваксаш.

Първите три месеца на референтния период не дават поводи за оптимизъм

В началото на годината инфлацията в страната тръгна надолу – след като до януари 2023 г. поддържахме годишна инфлация от 14-15% (по ХИПЦ), годишната инфлация се сви до 8,6% през май и 7,5% през юни, като в някои месеци падаше с по два процентни пункта. В този период намаляваше и инфлацията в Европа, но все пак разликата се свиваше. Отклонението от средната инфлация в ЕС (а критерият +1,5 пункта е на база трите най-добри примера) се сви от около 4 пункта през януари, февруари и март 2022 г., до около 1 пункт през юни 2022 г. Тъй като критерият е на база трите най-добри примера в ЕС обаче, отклонението на България и през юни е значително – годишната инфлация в страни като Белгия, Испания, Дания и Гърция вече е на нива от 2-3%.

Дори и някои страни да бъдат изключени от изчислението, през първите месеца от референтния период се отклоняваме с около 4 пункта от критерия. Макар инфлацията по ХИПЦ в споменатите Белгия, Испания, Дания и Гърция също да бележи лек ръст през юли, отчетените у нас 7,8% не дават поводи за оптимизъм. При 4 пункта отклонение от критерия в първите три месеца от периода, годишната инфлация в страната трябва се срине до стойности близки до нулата в следващите месеци, за да имаме някакъв шанс да покрием критерия. Това на този етап изглежда почти невъзможно.

Всичко това, разбира се, не променя цялостната рамка на дискусията за еврото. България извървя дълъг път от средата на 2018 г., когато беше изпратено писмото за намеренията на страната да кандидатства във Валутния механизъм II (ERM II). На този етап вече сме над две години в т. нар. „чакалня“, като сме изпълнили и всички други придружаващи ангажименти. Остава покриването на числовите критерии за конвергенция, като при нас винаги се е знаело, че инфлацията ще е най-голямото предизвикателство. И докато гоненето на критериите е дисциплиниращо – да имаш нисък дефицит и ниска инфлация например, влизането в една спирала от отлагане на датата с по една година крие рискове, както вътрешно политически, така и репутационни спрямо европейските партньори.


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Аман

    5 6 Отговор
    П Ганев не е ли финансов анализатор на ФК Левски Подуяне? Кот кажи все е истина.
  • 2 ИМПЕРИАЛИСТ

    6 20 Отговор
    България се държи умишлено извън ЕВРОЗОНАТА в угода на международните МАФИОТИ-олигарси, които при въвеждането на ЕВРОТО у нас ще изгубят контрола над левовите потоци, а от там и върху икономическите механизми в България. Далаверата с обезкръвяването на Българската икономика ще секне, а Европа не иска да се лиши от облагодетелственото си положение спрямо нас. Националната ни валута в момента е пробита от всякъде. Всеки може да участва в търг за обществена поръчка в евро, но да плащаш и продаваш в евро на "женския пазар" в София е в нарушение на закона. За мафиотите левът е една досадна междинна гара. Нито една голяма фирма у нас не капитализира печалбата си в левове, а в чужда валута, тъй като няма интерес да увеличава левовата наличност. Левът, поставен в това унизително положение е направо вреден за икономиката ни. Изходът е само един, максимално бързо въвеждане на еврото, докато не сме се обезкървили съвсем.
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 655423

    18 2 Отговор
    Инфлацията висока, ама МРЗ не я увеличиха. Пенсиите- позорно ниски. Преди месец подхвърлиха по едни жалки 50-60 лв. на пенсионер и им замазаха очите. Докато на лекари, учители, магистрати, полицаи, държавна администрация надуват заплатите с по 15-20%.
    Оная социална министърка окото ѝ не мигва за хората с увреждания.
    ДЪРЖАВАТА ПАК ХРАНИ БОГАТИТЕ. БЕДНИТЕ СА ЗАХВЪРЛЕНИ В КАНАВКАТА.
    Киро забрави кой и защо гласува за него.
  • 5 Просткатонего

    8 0 Отговор
    Тъй като сте простикретенчета одма сте повторили историята от 19934567 - долар лев 1/3000, сега във вариант евро/лев. Но този път ще изровя ... и наред!
  • 6 ИСТИНСКИЯ ГРАД КОЗЛОДУЙ

    9 0 Отговор
    и по Зле ще Става
  • 7 Англофил

    15 1 Отговор
    Бензина е 3 лева пак ей!!! ПП и ДБ загубеняци
  • 8 Сатана Z

    10 2 Отговор
    Колкото повече растат заплатите,толкова повече расте и инфлацията.Влизането в €врозоната е обещание на САШ към България в зависимост от подкрепата на нацитка Украйна.Шенген—тоже.Решението е политическо ,а не икономическо.
  • 9 ха ха

    5 1 Отговор
    Левовете в марки... Шайката е решила да бута борда. Отворете очетата!
  • 10 и без професори да ни дават акъл

    10 1 Отговор
    е ясно:
    лакоми търговци + безхаберно и некадърно правителство = инфлация=забавяне за еврото и излапването на депозита за валутния борд който веднага ще се изхарчи за общ поръчки и долапи след въвеждането му някога
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Ван дер Любе

    0 5 Отговор
    След убийството и заключението, че се връщат мутренските времена, а някои казват, че те никога не са си тръгвали, логичното заключение, че мутренските времена са тук не само според разтрелите, а и с по-обикновени дела като рекет и контрол на пазара. Там е разковничето. Няма много надежда докато хората не прогледнат и трябва да се гласува, за да може да има истинско правителство с определена цел. Няма как Радев имайки неконтролирано цялата власт да сътвори нещо смислено. Само ни показа защо президентската република в България е катастрофа. По-добре Възраждане да вземе властта и за първите няколко месеца да се види колко са немощни. Едно е да насъскваш хората един срещу друг. Друго е да можеш да управляваш. Сегашното правителство разчита на подкрепа от ГЕРБ, което е неблагонадежно и най-важните неща, няма да се реализират истински. ПП-ДА правят друга грешка (и преди я правеха), не обясняват какво правят и защо. Хората просто не разбират едно или друго действие, дори и да е в правилната посока.

    Коментиран от #16

  • 13 Уса

    4 1 Отговор
    С жалкото увеличение на пенсиите лишиха много пенсионери от помощите за отопление,защото надхвърлиха с 2-3лв границата от 504лв
  • 14 Обяснявам си го с тежко невежество

    10 1 Отговор
    Защо всички учили - недоучили "експерти" навалят за еврото? При бившите соц. държави в сила са: форинт, злота, крона, лея, ... При това съответните държави са икономически далеч по добре от нас, а сме и във валутен борд!!!
  • 15 Луд

    3 0 Отговор
    Какво евро бе съдели? Първо трябва шенген тогава! А в шенген няма да е скоро
  • 16 позеленял

    3 0 Отговор

    До коментар #12 от "Ван дер Любе":

    какво да обясняват ? че са се гушнали с баш мафиотите , крадат като за последно и пращат писания по медиите на разни ;експерти ; които си изсмукват лъжи от пръстите с идеята ; абе търпете държавата решава ;
  • 17 Шопо

    7 0 Отговор
    Не ви щем еврото, референдум за ЕС и НАТО.
  • 18 Стига пропаганда

    1 0 Отговор
    Ама като победим Русия и ще потекат реки от мед и масло, нали такъв беше замисъла?
    Инфлацията си е межди 18 и 25 % ама стъкмистиката е съвсем друга наука винаги в услуга на виновните за високата инфлация.
  • 19 Лао Цин

    1 0 Отговор
    Най-добре към ЮАНА.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове