Last news in Fakti

3 Февруари, 2024 13:39 1 121 16

Илиян Василев: "Булгаргаз" постоянно ще е играчка на политици да се занимават с газовия въпрос, докато не се приватизира

  • илиян василев-
  • булгаргаз-
  • играчка-
  • политици-
  • газови въпроси-
  • приватизация

Действително руски газ влиза в България, внася го фирмата на "Литаско“ и един български известни бизнесмен – те вкарват уж за нуждите на рафинерията, но обемите, които вкарват, са много по големи, коментира енергийният експерт

Илиян Василев: "Булгаргаз" постоянно ще е играчка на политици да се занимават с газовия въпрос, докато не се приватизира - 1
Снимка: БГНЕС

Ситуацията на "Булгаргаз“ е много тежка. Но тя е тежка именно заради неговите действия по време на ексминистъра Росен Христов, особено във връзка с договора на "Боташ" и "Булгаргаз“. При него всеки ден "Булгаргаз“ ползва ли или не ползва, процентът на ползване вероятно е по-малък от 25% за всичкото време на капацитетите, които той е ангажирал от "Боташ", но затова всеки ден плаща по половин милион за ангажиране на капацитета. Това каза за аудиокаста "Това е България" на "Фокус" Илиян Василев, бивш посланик на България в Москва, сега енергиен експерт и политически анализатор.

"Тези средства източват "Булгаргаз“ и то по драматичен начин. Второто нещо, той беше министър, и то дълго време беше министър, а по негово време се случиха нечувани неща. Първо, в "Булгаргаз“ след като смени всичките ръководства там, които имаха, и президентът си сложи негов човек, "Булгаргаз“ отначало имаше проблем с ангажирането на слотове на терминал в Ревитуса, след това получи три слота за цялата година, които обаче не използва, и продължи по негово време да вкарва руски газ. И за да не излезе, че той го вкарва, го вкарва през гръцки фирми. Тая схема той я направи. И сега да се възмущава, е лицемерие. Тежки са проблемите, действително руски газ влиза в България, внася го фирмата на "Литаско“ и един български известни бизнесмен – те вкарват уж за нуждите на рафинерията, но обемите, които вкарват, са много по големи. И сега тук идва проблемът със ситуацията на "Булгаргаз“ и на българските потребители: защо газът е скъп. Ами ето, 1/3 от природния газ влиза от Азербайджан. Това е най-евтиният природен газ и при него цените са устойчиво по 30 евро на мегаватчас. 30 евро означава под 60 лева. За да направи регулирана цена, забележете, регулирана цена на КЕВР би трябвало да бъде цена, която защитава потребителя, а се оказва, че докато на борсата цената е 56-58 лева, т.е. борсата вече се е интегрирала и синхронизирала със западните борси, особено тази, която използва за газовите договорите ETF, то регулираната, защитената цена, която КЕВР ни дава, е над 70 лева. И единственото логично обяснение е: след като имаме компонентата 1/3, което е азерски газ, другият газ, който "Булгаргаз“ купува, е много над борсовата цена", коментира Василев.

Защо не можем да използваме договора с "Боташ“ и той се оказва вреден за България?

"Този договор не е никога имал реалната, практичната цел да увеличи вариативността, гъвкавостта на снабдяването с втечнен природен газ основно. Неговата основна цел беше да помогне стратегически, защото нашият президент се занимава с геостратегия, геополитика. Той в търговските дела не е доста изкушен, но още повече той назначи за шеф на "Булгаргаз“ - човек, който няма особен опит в тази сфера. И основната цел беше: в последна сметка в този тристранен протокол, който направиха с "Булгартрансгаз“ да се позволи на "Боташ“ да има достъп през България до пазарите на северозапад от нас, като се започне: Сърбия, Унгария, Германия, Австрия и т.н. И в отсъствието на междусистемно споразумение, когато се подписваше договора, то естествено, че няма никаква конкуренция. И поради тази причина г-н президентът просто се изкуши като много политици. То това е проблемът с "Булгаргаз“, аз затова казвам, че докато не се приватизира, той постоянно ще бъде играчка на политици да се занимават с газовия въпрос", коментира енергийният експерт.


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 12 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Радев е национален предател

    6 7 Отговор
    "Булгаргаз" ще плаща на "Боташ" по 300 млн. лв. на година независимо дали ползва газ
    Булгаргаз" не получава достъп до турската преносна мрежа, а само право да разтоварва танкери на конкретно посочен терминал и да получи същото количество природен газ на границата си, в точка Странджа/Малкочлар.
    За тази "услуга" държавната компания се ангажира да плати 3.8 млрд. лв. само за такси на "Боташ" за периода на споразумението, което е за 13 години, независимо дали внася газ или не. Не е ясно как е определена тази цена.
    За разлика от "Булгаргаз", турската "Боташ" получава пълен достъп до българския газов пазар и преносна мрежа, като дори ще има право да доставя на крайни клиенти, като може да измести изцяло "Булгаргаз".
    Компанияте ще заплати на българската страна само 138 млн. евро (14 пъти по-малко) за целия 13-годишен период, като не е ясно как се формира и тази цена.
    При прекратяване на споразумението "Боташ" има право на неустойка, равна на пълния размер на дължимите такси за целия оставащ срок, или 3.8 млрд. лв. към момента. "Булгаргаз" няма право на неустойки.

    Коментиран от #5, #10, #12

  • 2 Чудо големо !

    12 1 Отговор
    Абе,продадохте и майка си.Кво толкова и за това ! Важно е келепир да пада.
  • 3 Някой

    10 2 Отговор
    А, не!
    Не искам да се приватизира. Щото, това у нас означава да се подари на правилния човек, който по-късно да го ликвидира. Примерите за това са безброй.
    А и държава, която няма контрол на критично важната инфраструктура и ресурси, е зависима и превзета държава. Каквато сме и ние, де
  • 4 БЪЛГАРИН🇧🇬

    5 0 Отговор
    Хиените започнаха да точат зъби.
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Сатана Z

    9 0 Отговор
    Турчинът Пеев$ки е готов да приватизира и Булгаргаз по схемата на Булгартабак
  • 7 Пейо

    4 0 Отговор
    Много отдавна искат тези дружества да се приватизират и друг да прибира милионите печалба. Приватизират ли се нищо хубаво не ги чака тези дружества.
  • 8 Тома

    5 0 Отговор
    Булгаргаз работи за държавата на загуба а за мафията на печалба
  • 9 ЕВРОНЮЗ

    2 0 Отговор
    Интересна тема за размисъл. Кой приватизирана и става собственик на стратегически отрасли за една държава. Например националната телекомуникационната компания на Италия беше купена преди месеци от бившия шеф на ЦРУ.?????
  • 10 козяк 16

    1 1 Отговор

    До коментар #1 от "Радев е национален предател":

    я и другия ни енергиен експерт се включи да разправя лъжите ни че булгаргаз е зле заради Радев браво продължавайте така
  • 11 Тапа Нар

    0 0 Отговор
    Аз викам направо държавата да се приватизира и да се свършва
  • 12 Краватар

    3 0 Отговор

    До коментар #1 от "Радев е национален предател":

    Козеците са много интересни - не искат руски газ, не искат неруски газ, явно си представят, че газът ще текне от казанчето в тоалетната

    Коментиран от #13

  • 13 ЕВРОНЮЗ

    0 0 Отговор

    До коментар #12 от "Краватар":

    😂 😂 😂 Ако сменят логото и пише ДЖО ГАЗ - чао, чао Газпром. Ще се снабдяваме с американска газ.
  • 14 Ддд

    2 0 Отговор
    Илянчу и някой кръгове които обслужва, им се дощяло да лапнат Булгаргаз, както лапнаха енергодружествата, и сега си блъскаме главите, защо искат да ни пуснат по пързалката" свободен пазар"!
  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 ха ха

    0 1 Отговор
    пак мутро тарикатлъци за сочна плячка , от плана на посланика остана само дупченето на добружа за газ , та почват по от далеко да ни подхлъзват
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол