Last news in Fakti

9 Май, 2011 00:03 2 010 7

Държавата ще продава агенцията за дипломатически имоти

  • адис-
  • приватизация-
  • дипломати-
  • имоти

"Агенцията за дипломатическите имоти в страната ще бъде извадена от забранителния списък за приватизация, преструктурирана и раздържавена", съобщи председателят на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол Емил Караниколов пред БНР. Дружеството стопанисва над 100 хил. кв.м дипломатически имоти, сред които и много почивни станции.

Идеята за приватизация на АДИС е от времето на кабинета "Сакскобургготски", но процедурата тогава бе отменена. След това идеята се възроди, но заради кризата на имотния пазар миналата година ръководството на приватизационната агенция твърдеше, че компанията трябва да се продаде едва след като пазарът е стабилизиран напълно.

Отпадането на забраната върху продажбата на държавни фирми като механизъм за осигуряване на финансов ресурс в хазната бе предложено още преди година от икономическия министър Трайко Трайков. Той дори предложи на колегите си от кабинета да обявят с кои свои дружества са готови да се разделят и те да бъдат включени в създадената Държавна консолидационна компания, която от своя страна да ги продаде.

Освен агенцията за дипломатически имоти за продажба ще бъде обявен и държавният дял в електроразпределителните дружества ЧЕЗ и ЕВН. Държавата ще търси за дяловете си инвестиционен посредник за борсовата им продажба, както това вече се прави за дела в Е.ОН. "Дивидентите от трите дружества не са чак толкова много и е преценено, че при приватизацията чрез борсата ще получим благоприятна цена", коментира Караниколов. Агенцията за приватизация ще продава още 35% от "Арсенал", "Пътно строителство холдинг", остатъчни пакети от дружества на "Терем", както и на товарните превози на БДЖ.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 незнаещ

    2 5 Отговор
    И разбира се на нас вече ни е ясно, че АДИС, ще бъде продадено на американци, защо ли ? Сигурно няма и да се изненадаме, че ще са същите американци, които бяха отрязани преди осем години. Защо ли ? Ами сега са на власт техните сътрудници.

    КРЕДИТ СЕ ВРЪЩА, НО НАЕМ НИКОГА
  • 2 Сенека

    5 1 Отговор
    Добър Ден !
    Този НЕЗНАЕЩ е зализаното банкерче за който четох снощи някаде тук.хахаха
    Верно е платен драскач
  • 3 незнаещ

    0 3 Отговор
    Надявам се при четенето не си пропуснал близките интимни отношения " на този незнаещ " с майка ти. Ако се чудиш защо снощи не сядаше на дивана, а стоеше права, сега вече знаеш отговора. Поздрави.

    КРЕДИТ СЕ ВРЪЩА, НО НАЕМ НИКОГА
  • 4 varna

    13 7 Отговор
    поредната кражба, докато не се изкраде цялото държавно имущесто няма да спрат.
  • 5 незнаещ

    0 7 Отговор
    Е, няма смисъл модераторите да ми трият постовете избирателно.
    Иначе специално пак за Сенека, да му продумам пак, че би трябвало да е прочел като е чел за мен, че съм в много близки интимни отношения с негови роднини.

    КРЕДИТ СЕ ВРЪЩА, НО НАЕМ НИКОГА
  • 6 мрежата

    0 3 Отговор
    Доларът е в по-голяма опасност от еврото
    DarikFinance.bg, 12.05.2011 18:39 (последна актуализация 12.05.2011 18:43)
    Представете си държава, която харчи и отпечатва трилиони всеки път, когато трябва да закърпи някакъв проблем, предлага FT.

    А сега си представете друга държава, където няма централно финансово министерство, което означава, че спасяването на местните правителства е малко по-трудно, и която има централна банка, трупаща ликвидност, вместо да се занимава с количествени улеснения.
    Защо да е изненада, че валутата на еврозоната е по-силна от тази на САЩ? Заради проблемите с рефинансирането на дълга на страните в периферията на съюза? И възможността за разпространяване на тези проблеми? Да, това са реални и сериозни основания, но са вътрешни за еврозоната и нямат практическо отношение към еврото. Единственото, на което влияят е цената на облигациите на някои от държавите-членки на валутния съюз.
    Мислете за това по следния начин: в САЩ, председателят на Федералния резерв Бен Бернанке заяви, че отказът от златния стандарт по време на Голямата депресия е помогнал САЩ да се възстановят по-бързо от други страни.
    Бернанке използва по-слабата валута като паричен и политически инструмент, за да отговори на текущото състояние на американската икономика. Това, което много американци пренебрегват е, че някой трябва да бъде от другата страна на този процес: днес това е еврозоната, която има силна валута, въпреки многото предизвикателства.

    Преди една година еврото се оказа единственият актив, търгуван за извличане на печалби от проблемите на еврозоната. Това отчасти се дължеше на ликвидността, тъй като беше по-лесно да се продава евро, отколкото дълг на страните от периферията на валутния съюз. Но когато единната валута поевтиня до 1.18 долара, късите позиции вече не изглеждаха като сигурен залог и спекулантите потърсиха печалби другаде.
    Всяка страна може да отложи плащанията или да преструктурира дълга си. Проблемът е, че после ще е почти невъзможно да получи заем, освен на много висока цена. Така всяка страна, която предприеме подобни действия трябва да се откаже от дефицитното харчене на момента.
    Затова е в интерес на Гърция да отложи преструктурирането на дълга си, докато осъществи успешно, колкото се може повече реформи.

    Цената на риска от фалит вероятно ще бъде по-ниска след няколко години. Банковата система вече имаше време да се подготви за просрочване на гръцкия дълг, продавайки облигациите емитирани от Атина на Европейската централна банка. Така, ако Гърция се огъне под политическия натиск и преструктурира дълга си ще загуби само лесните пари от ЕЦБ и Международния валутен фонд. Защо да го прави?
    Намаляване на дълга по принцип е възможно. Белгия през 1990-те години имаше съотношение дълг към брутен вътрешен продукт от около 130 на сто, което успя да намали до около 98 на сто.
    Основното предизвикателство пред Португалия е, че тя е малка страна със слабо правителство, но въпреки това е в състояние да изпълни своите ангажименти.

    Испания е голяма страна, в която се спука балон в имотния сектор - нищо ново в съвременната история. Като се има предвид ниският общ размер на испанският дълг към БВП и твърдият подход на Мадрид към стабилизиране на банковата система, скоро ще можем да сравняваме Испания с Финландия.
    Финландия премина през последствията от спукване на балон на имотите, след разпадането на Съветския съюз, което се отрази негативно на износа на страната. А Испания има реалната икономика и достатъчно ресурси, за да се справи с настоящата криза.
    В Ирландия ситуацията е по-сложна, защото проблемите на банковата система се оказаха магнит за политическите инсинуации. Въпреки това, икономическите проблеми на съседна Великобритания изглеждат по-сериозни.
    В САЩ, в деня, в който инвеститори приемат реалността, че инфлацията, а не финансовата дисциплина, е пътят на най-малкото политическо съпротивление, пазарът на облигации ще се срине. А за разлика от еврозоната, в която потребителите ограничиха разходите и започнаха да спестяват преди десет години, силно задлъжнелите американци няма да бъдат в състояние да плащат по-високите лихвени проценти. Големият дефицит по текущата сметка на САЩ също така прави долара по-уязвими от разпродажби на пазара на облигации, отколкото е еврото.
  • 7 мими

    0 0 Отговор
    пак ще има лапаници!докато не изкупятдържавните имоти няма да се успокоят!!!!мафия ,мошеници алчни това е в България управата!!!!