Last news in Fakti

15 Май, 2023 10:45 734 2

Учен разработи софтуер, който може да генерира звуци от други планети

  • софтуер-
  • звуци-
  • планети-
  • космос-
  • слънчева система-
  • извънземен живот

Акустичните данни могат да предоставят на специалистите сведения за свойствата на заобикалящата среда

Учен разработи софтуер, който може да генерира звуци от други планети - 1
Снимка: Shutterstock

Хората знаят как изглеждат ръждивочервеният Марс или синкавият Уран. Как обаче звучат тези планети? Британски изследовател е разработил софтуер, който може да генерира звуци от извънземни среди и да прогнозира как би се променил човешкият глас в отдалечени светове, пише Физ.орг.

"От десетилетия изпращаме камери до други планети в нашата Слънчева система и научихме много от тях. Никога обаче не сме чували как звучи друга планета до неотдавнашната мисия на марсохода "Пърсивиърънс"", казва разработчикът на програма Тимъти Лейтън от университет на Саутхамптън.

Изследователят обяснява, че учените могат да използват звука на други планети, за да разберат свойства, за чието определяне иначе би било необходимо сложно и скъпо оборудване.

Акустичните данни могат да предоставят на специалистите сведения за свойствата на заобикалящата среда. Така например микрофонът на спускаемия модул "Хюйгенс" позволи на физиците да изследват атмосферата на сатурновата луна Титан.

Лейтън смята, че тези извънземни звуци могат да помогнат и в търсенето на извънземен живот. Той дава за пример юпитеровата луна Европа, която изглежда негостоприемна на повърхността, но под ледената ѝ обвивка има потенциално способен да поддържа живот океан.

Ученият обяснява, че уникалните атмосфери на планетите влияят върху скоростта и поглъщането на звука. Например рядката марсианска атмосфера, богата на въглероден диоксид, поглъща повече звук от земната, поради което далечните звуци изглеждат по-слаби.

"Предвиждането на начина, по който се разпространява звукът, е от решаващо значение за проектирането и калибрирането на оборудване като микрофони и високоговорители", обяснява Тимъти Лейтън.

Освен за научни цели, програмата може да е от полза и за развлекателни, правейки например по-автентично звученето на други планети в научнофантастични филми и игри, пише БТА.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Кака Наска Байконурова

    2 0 Отговор
    В САЩ нямат покритие на мобилната мрежа в планините, тръгнали да записват звуци от въображаеми светове. Земята е ПЛОСКА, няма мърдане от нея. Никой не е нунавал през диамантения купол. Тук се раждаме и тук умираме.
  • 2 адаша

    2 1 Отговор
    И какво ще чуят? Български на македонски диалект...