Last news in Fakti

16 Ноември, 2023 13:15 1 397 7

Как да започнем да спестяваме в 4 стъпки?

  • спестяване-
  • пари-
  • бюджет

Ето кои са те

Как да започнем да спестяваме в 4 стъпки? - 1
Снимка: Shutterstock

В днешно време цената на всичко се увеличава стремглаво. При това сякаш етикетите в магазините се променят ежеминутно.

На всеки му прави впечатление как едни и същи продукти, които пазарува редовно, с всеки изминал ден стават все по-скъпи и по-скъпи. Да не говорим, че експерти ни плашат с доста кошмарни финансови предупреждения … ежедневно.

Но има ли как да успеем да закрепим домашния бюджет?

Знайте, че има как да отидете до магазина, да напазарувате и да не пръснете луди пари. Ще попитате как може да стане това? Просто – ако следвате тези 4 важни стъпки.

Благодарение на тях ще спестите много пари – в това се убеждават всички, които вече са ги изпробвали.

Ето кои са те:

Бюджетиране

Без да изчислявате приходите и разходите, просто няма да можете да спестите, така че трябва да поддържате т. нар. „финансови записи“. Таблица, състояща се от три колони, ще помогне за това. А въпросната таблица трябва да включва: „приходи“, „разходи“ и „общо“.

След месец вижте колко пари се харчат за храна. Ако не сте доволни от сумата, която сте похарчили, прегледайте какво купувате и определете кои продукти можете да избягвате. Веднага щом спрете да купувате ненужни неща, ще получите сума, която отива за питателна храна без ненужни покупки.

Също така е полезно да имате отделна карта или сметка, от която ще се правят само и единствено покупки на храна. Това ще ви помогне да останете в рамките на бюджета си и да купувате само това, от което наистина се нуждаете.

Списък за пазаруване

Преди да отидете до магазина, направете списък с това, което трябва да купите. Това може да стане или с обикновен химикал и хартия, или благодарение на специални приложения на вашия телефон.

Не забравяйте, че ако даден продукт не е в списъка, това означава, че не е толкова необходим. Преди да платите за покупката си, проверете количката си дали не сте взели нещо допълнително и го върнете.

Програми за лоялност

Ако редовно пазарувате в един и същ магазин (или верига магазини) знайте, че е най-добре да станете член на програмата им за лоялни клиенти, съветват от jenata.blitz.bg. Инсталирайте приложение за магазин или вземете карта, която ще ви помогне да спестите.

Търговските вериги се интересуват да задържат клиентите при тях, така че много бонуси са достъпни за редовните посетители. Например лични оферти, отстъпки и промоции, както и натрупване на точки, които могат да се използват за плащане на процент от всяка покупка.

Отиване до магазина с пълен стомах

В състояние на глад съществува риск да купите твърде много и ненужни неща за похапване, като по този начин надхвърлите бюджета си. Когато хората са гладни, те често действат импулсивно и купуват храни, от които не се нуждаят. И често вредно. Именно заради това преди да отидете да пазарувате, то се уверете, че сте сити и стомахът ви е пълен.


Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 34 стъпки

    12 1 Отговор
    За кого да спестяваме, за Киро, за Боко или за Ахмед?

    Коментиран от #2

  • 2 Забравил си:

    10 1 Отговор

    До коментар #1 от "34 стъпки":

    Зa Кокорчо !!!
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Тома

    7 0 Отговор
    Направо питайте боко тиквата как е спестил в чекмеджето еврото и готово
  • 6 Мъдрият

    2 2 Отговор
    Аз ще ви кажа моята система: проста и ефективна(и без да водя сметки за всяко нещо в тефтери!):

    Приходите да бъдат повече от разходите - като това включва:

    1. Непрекъснато професионално усъвършенстване и развитие
    2. Финансова дисциплина - главно да се живее скромно и да се харчи разумно - без да се купуват излишни и скъпи неща(освен ако са за професионално развитие)
    3. Да не се дават пари за пороци: пушене, пиене, хазарт - и човек да няма тези пороци. Единствено за пиенето - може по малко, но съвсем умерено и не всеки ден, а само на празници
    4. Пазаруване главно от Била, защото там има постоянно намаления и са добри - 30, 40, 50%!
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.