Last news in Fakti

10 Март, 2024 10:18 2 822 4

Днес е Месни Заговезни

  • месни заговезни-
  • заговезни-
  • празник-
  • традиции-
  • обичаи-
  • великденски пост-
  • великден

Празникът се нарича още и Неделя Месопустна

Днес е Месни Заговезни - 1
Снимка: Shutterstock

Днес отбелязваме Месни заговезни - православен църковен празник, който се празнува винаги в неделя, точно 8 седмици преди Великден. Името на празника идва от това, че се заговява с месни ястия, преди да започнат строгите пости.

Заговява се с месо, затова празничната трапеза е само от месни ястия. В седмицата след „Месни заговелки” (Сирни заговезни) се яде много извара, масло и яйца. Това е и последната седмица, в която младите могат да се събират на хорището, да пеят и играят хора.

До Великден (Пасха) следва период на хранителни и духовни пости.

На Месни заговезни се приготвят баница с мас и извара, кокошка, яде се свинско месо.

През цялата седмица до Сирни заговезни се устройват веселби и игри, защото след това те са строго забранени.

В храмовете се четат откъси от Светото писание, които говорят за Страшния съд. Така Църквата припомня за трагичните последици от греха и призовава всички към служба на ближния и към добродетелност.

Денят се нарича още Неделя Месопустна, защото е последният ден преди постите, когато се яде месо. Момъкът иска прошка, за да получи момата, която си е избрал.

През седмицата – в сряда, петък и неделя се връзват люлки и момците и момите се люлеят за здраве. Също така през цялата седмица (или само на Сирни заговезни) се палят огньове и пак за здраве се прескачат; после около тях се играят хора и се пеят песни. Затова празникът се нарича и Поклади.

Обичаи

Някъде е разпространен обичаят оратници (огруглици) – това са факли от слама, които всеки стопанин завърта около главата си; така се прогонват бълхите от всяка къща.

Много популярен е и обичаят хвърляне на стрели, пише Блиц. Всеки ерген изстрелва с примитивно направен лък запалена стрела в двора на момата, която харесва. Обикновено това продължава до късна нощ на Заговезни. Семейството на момата стои будно, за да гаси, ако трябва, пламъците. В това време момата събира стрелите – колкото са повече, толкова тя е по-горда пред дружките си, защото е по-харесвана.

За трапезата на Заговезни се приготвят баница със сирене, варени яйца, варено жито, бяла халва с ядки. На трапезата се извършва и обичаят хамкане: на червен конец се привързва и се спуска от тавана парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастният мъж завърта конеца в кръг и всеки се стреми да хване яйцето (халвата) с уста. Който успее, ще бъде жив и здрав през цялата година.

На Сирни заговезни по-младите обикалят по-стари роднини и близки – свекър, свекърва, тъст и тъща, кумове, по-възрастни братя и сестри и навсякъде по-младите искат прошка и целуват ръка на домакините, като изричат традиционните думи на прошката: „Прощавай, мале, тате…“. „Просто да ти е, Господ да прощава“ е задължителният отговор. Затова празникът се нарича още и Прошка.

Традиции

По традиция малко преди вечеря на Месни Заговезни, младите посещават кръстника и родителите на булката. Носят им дарове: варена кокошка, обреден хляб и вино, днес най-често торта. На празника, цялото семейство се събира на масата и заговява за последно с богата на месни продукти трапеза. Наближават дните, в които веселбите са забранени.


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 14 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Хан Ауспух

    3 10 Отговор
    и кво от туй!?
  • 2 Бесниколайчо, специален поздрав!

    9 4 Отговор
    Добре, че българите си имат някаква духовност, предаваща се от родители на деца, че ако чакаме Църквата или някой ояден владика да ни поучава, да се изчезнали до сега.
  • 3 Павел пенев

    11 8 Отговор
    Българския народ отдавна няма нищо общо с тези църковни измишльотини. Първо, при тази демокрация селата опустяха, млади хора няма,на хорището и магарета не ходят вече защото циганите ги изядоха,народа гладува и слага на масата каквото има, а не каквото повелява църковната традиция. Момите и ергените се друсат в дискотеките, или се осакатяват и убиват по пътищата със западните коли втора употреба, поповете не могат да си изберат владика в гр. Сливен без фалшификации, политиците преговарят за власт, която ще им донесе нови кражби и корупционни сделки или накратко казано- днес е уникален празник,който никой не празнува.
  • 4 Гацо

    0 1 Отговор
    Че маам свиние до вечернята...