Last news in Fakti

7 Октомври, 2021 10:00 4 648 24

Първите гастарбайтери: "Родината е там, където си сит"

  • германия-
  • турция-
  • гастербайтер

Второто, третото, а вече и четвъртото поколение на "гастарбайтерите" в голямото си мнозинство вече са родени в Германия

Първите гастарбайтери: "Родината е там, където си сит" - 1
Снимка: DW
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Преди 60 години в Германия пристигат първите гастарбайтери. За много от техните деца и внуци Германия е вече родина. Дете на турски работници е и Еркан Арикан - шефът на турската редакция на ДВ. Ето неговата история.

Бил съм 6-месечно бебе, когато през септември 1969 година баща ми е пристигнал в Германия като гастарбайтер, оставяйки мен и майка ми в своята родна страна. Искал да поработи само няколко години в Германия, да припечели достатъчно пари и отново да се върне в своята родина. Но човек си мисли едно, а после обикновено става съвсем друго. Така няколко месеца по-късно двамата с майка ми пристигнахме в Германия. И тя стана моя родна страна.

Детска градина, училище, университет – с всичко това се справих успешно, защото нито за миг не забравих най-важния съвет на баща си: „Трябва да работиш двойно по-яко от германците!“ И аз работих яко. Но редом с това през цялото време сякаш трябваше да се обяснявам пред мнозинството от тукашните хора за постигнатите успехи. Ако не и да се защитавам.

Независимо от всичко аз не израснах в някакъв паралелен турски свят, въпреки че родителите ми принадлежаха към прослойката, която днес наричат „по-слабо образована“. Получих препоръка да уча в гимназия и изобщо не си останах някакво дете от гетото. И последно: много дължа и на добрите си учители, които се отнасяха с мен, както с всички останали германски съученички и съученици.

"Повикахме работна ръка, а дойдоха хора"

„Повикахме работна ръка, а дойдоха хора“ – това прословуто изречение на големия швейцарски писател Макс Фриш през 1965 година сложи пръст в раната. Неслучайно тези дни го цитира и германският президент Франк-Валтер Щайнмайер: защото Фриш още тогава беше разбрал, че онези мерки в помощ на трудовия пазар са твърде късогледи.

Тогава ни смятаха за „гости“, но моето семейство се превърна в „съседи“. И настоящата 60-годишнина от пристигането на първите гастарбайтери в Германия трябва да напомни най-вече за онова първо поколение, което превърна Германия в своя родна страна. Защото турската поговорка гласи: „Родината е там, където си сит.“ За нас това беше Германия.

Трябва да призная, че един пасаж от речта на германския президент направо ме просълзи. Щайнмайер каза, че историята на мъжете и жените, които тогава дойдоха да работят в Германия, „трябва да намери адекватно отражение в нашите учебници и в нашата национална памет, защото приносът на тези хора не може да остане просто някаква бележка под черта. Ние трябва да разкажем тяхната история като неотделима част от историята на тази република, на тази страна, защото само при това положение ще можем истински да разберем собствената си история.“ Вярно, до последната дума.

Докато пиша тези редове, аз мисля за баща си и за майка си, които тогава всекидневно трябваше да изпълняват на акорд нормата си в „Сименс“ – редом с германските си колежки и колеги. Да, моите родители не бива да остават някаква бележка под черта. Моите родители и всички останали гастарбайтери – били те от Турция, от Италия, от бившата Югославия, от Гърция, от Испания, от Португалия, Виетнам или Ангола – всички те са част от историята на Германия. Всички те са дали своя принос, за да стане Германия това, което е днес: силна, пъстра, великолепна. И всички те трябва да получат своето място в учебниците по история на тази страна.

В сърцевината на тукашното общество

Второто, третото, а вече и четвъртото поколение на „гастарбайтерите“ в голямото си мнозинство вече са родени в Германия. Но въпреки това мнозина от тях и до днес са принудени да се самодоказват. Защото наоколо им витае усещането, че не са добре дошли. А на такова усещане мястото му е единствено в миналото. И хората, които хронично живеят в миналото, трябва добре да го разберат. Ние сме тук и ще останем тук. Ще останем, за да помогнем тази страна да стане още по-добра. Тази страна, която вече е наша родна страна.

Аз намерих своето място в сърцевината на тукашното общество и ще продължа да го заемам – точно както призовава и президентът Щайнмайер. Всички ние ще продължим да участваме в градежа на това общество, защото то е нашето общество. То е общество и на всички онези, чиито родители навремето пристигнаха в Германия като „работна ръка“.


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 сила

    36 11 Отговор
    НАЧАЛОТО НА КРАЯ НА ГЕРМАНИЯ.....сами си го причиниха

    Коментиран от #18

  • 2 русенец

    40 9 Отговор
    Така е! Родината е там, където се чувстваш сит, полезен, част от едно цяло! Там, където и над теб бди държавата, а не само над назначени бизнесмени и прочие търтеи, не ставащи за нищо! А и в крайна сметка е по-важно къде искаш да се родят внуците ти, а не къде си се родил ти.
  • 3 ХанАс Шмитоглу

    29 10 Отговор
    Ми ,така е ! След още 60 г. (благодарение на горните) Германия ще се казва Алемане санджак на Турската федерация.
  • 4 бесарабски

    34 4 Отговор
    доста елементарна теза за сит търбух и родина,две коренно различни неща!всичко опира до вътрешна нагласа!
  • 5 Ха ха

    20 4 Отговор
    Карадайъ явно,не се храни в България.Умира от глад .Или пък не знае турската поговорка,не че знае и български такива.

    Коментиран от #8

  • 6 безпартиен

    27 3 Отговор
    Тези са гаст арбайтери,а за нас българите през тези години имаше желязна завеса и политическа емиграция/ако успее да премине границата/ човек!!!!Истинските германци свършиха на 9.05.1945 г.!Сега там има повече джамии от колкото в някои мюсюлмански страни!Честито !
  • 7 😁😁😁😁

    25 6 Отговор
    Германците и турците се харесват още от преди Рускотурската освободителна война за България, че и след това се харесват Берлинския конгрес е доказателство, само не разбирам защо българите харесват Германия?
  • 8 Карадаям

    11 2 Отговор

    До коментар #5 от "Ха ха":

    Моята родина е Турция,защото тя ме храни.
  • 9 Коко

    39 17 Отговор
    Много глупава статийка.Родината е там където си роден а не сит.Живота не е само ядене и харчене но това на запад никога няма да го разберат.Там са духовно бедно общество което си мисли че като му дават средства да си напълни безпроблемно хладилника и да кара нова кола на кредит живеят пълноценно.Лошото е че почти ги стигаме германците.А истинския живот няма нищо общо с материалното.

    Коментиран от #10, #12

  • 10 бравос

    24 5 Отговор

    До коментар #9 от "Коко":

    Браво човек....просто няма какво да се каже повече.....Родоната е там където си роден,а не сит....имаше едно изслеване на една журналистка за зависимостта на щастието и пари,което го провежда в рамките на няколко години.....ами каза че в най-бедните страни,хората са били най-щастливи....тъй че Вие си правете сметката.....лично за мен парите са на едно от последните места,като приоритет......
  • 11 Бъдеще

    25 5 Отговор
    Германия, 2050 година. Двама полицаи спират кола за проверка. Шофьорът си дава документите. Единият полицай му отваря книжката.

    - Ханс Мюлер ли се казвате? – пита учудено.

    - Да – отвръща шофьорът.

    Полицаят вика колегата си:

    - Мустафа, ела да видиш какво странно име!
  • 12 Бай Идиот

    6 12 Отговор

    До коментар #9 от "Коко":

    Направо се разплаках,чоплейки семки пред блока ли ги водиш тези “велики” слова
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Един

    20 1 Отговор
    ... то и с цигание е така : дето има келепир там са най-много!
  • 15 Шаран БГ

    12 2 Отговор
    Останете, никой не Ви гони. Но не приемате начина на живот на местните - било във Франция, Испания или Германия. Т.е. не ставате и няма станете никога християни и да приемете техните морални ценности за свои. И винаги ще има ..."Шарли Ебдо" ..!?
    Другото е странно. Че западните цивилизации са по-склонни да приемат хора от други светове, отколкото християните от Европа - католици или православни / без значение/ !?!?
  • 16 Ягуар

    14 3 Отговор
    Евтина пропаганда за привличане на нови евтини роби! Тия хора, са и винаги си остават никому непотребни чужденци. Нито някой в Германия се е замислил за тях, нито на някого му пука за тях! Една биомаса, която запълва липсата на работна ръка!
  • 17 АААААААААААА

    5 0 Отговор
    Аааааа Карата каза друго.Турция е неговата родина....Поговорката не е вярна
  • 18 Краят ли?

    7 2 Отговор

    До коментар #1 от "сила":

    Имаш ли си представа какво е представлявала Германия след края на ВСВ и какво представлява сега?
  • 19 ПЕНКО

    2 1 Отговор
    ИМА ДВА ВЕЛИКИ ФИЛМИ ЗА ПЪРВИТЕ ИКОНОМИЧЕСКИ МИГРАНТИ !!! ЕДИНИЯТ Е " ХЛЯБ И ШОКОЛАД " , А ВТОРИЯТ Е ЗА АВТОБУС С ТУРЦИ /С ИЗХВЪРЛЕНИ ПАСПОРТИ ОТ ТРАФИКАНТА / ЗАРЯЗАН В ЦЕНТЪРА НА МЮНХЕН !!!!!!!!!
  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 Станчо

    3 1 Отговор
    В Германия няма турска етническа партия която да е фактор и не ги управлява Доган. Факт е, че Германия е богата и уредена държава. Затова по-добре да си гледаме в нашта чиния.
  • 23 Македонетц

    3 0 Отговор
    България всички мълценство са гладни освен евреите
  • 24 гошо

    1 0 Отговор
    Прасета