Last news in Fakti

2 Ноември, 2021 19:00 6 509 42

Чувството за комунизъм на принц Чарлз

  • принц чарлз-
  • комунизъм-
  • европа-
  • политика-
  • развитие-
  • мартин атанасов

Това е чувството за надвиснала нова заплаха от комунизъм веднага след отпадането на старата в края на 1989 г

Чувството за комунизъм на принц Чарлз - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

На 27 май 2014 г. в Лондон се провежда първата от поредицата инициативи на сем. Лин и Евелин Ротшилд за създаването на нов вид капитализъм, наречен “приобщаващ”. Нейни организатори са те двамата, както и Лондонското Сити, а спомоществуватели са фондациите Форд, Рокфелер, Блаватник, Гетсби и др. Гост-лектори са принц Чарлз, експрезидентът на САЩ Бил Клинтън, директорът на международния валутен фонд Кристин Лагард, управителят на Банката на Англия Марк Кърни, харвардският професор Лаурънс Самърс, управителят на “Униливър” Пол Полман, директорът на “Джон Левис Партнершип” сър Чарли Мейфилд, директорът на “Китайска инвестиционна корпорация” Джин Ликун, изпълнителният директор на “Гугъл” Ерик Шмит и бившият директор на веригата “Сейнсбъри” лорд Дейвид Сейнсбъри. Поканените участници са 250 от 37 страни - политици, институционални инвеститори и лидери от 35 на брой бизнес сектора. Представляваните от тях активи са на обща стойност около една трета от световния инвестиционен доход или приблизително 30 трилиона долара.

Важността на тази конференция е загатната в обръщението на кметицата на Лондонското Сити Фиона Улф, която определя събитието като “най-изключителния парад на говорители и участници, който тази сграда (Лондонското сити с история от 270 години - бел. авт.) някога е виждала”.

Ключова и историческа за новия вид капитализъм е въвеждащата реч на принц Чарлс, в самото начало на която той споделя едно свое чувство. Това е чувството за надвиснала нова заплаха от комунизъм веднага след отпадането на старата в края на 1989 г. Ето точните му думи:

"Донякъде объркан от поканата да се присъединя към такава стратосферна група от финансови, икономически и бизнес експерти, мога само да предположа, че това може да се дължи отчасти на усилията ми през последните тридесет и една години да насърча концепцията за корпоративна, социална и екологична отговорност. Мога да ви уверя, че преди тридесет и една години не много хора се интересуваха от това. Спомням си, че когато желязната завеса падна, се вдигна голям шум около триумфа на капитализма над комунизма. Противно на това, аз не мислех, че нещата са толкова прости. Почувствах, че ако бизнесът не вземе предвид социалните, общностните и екологичните измерения, всичко (свързано с комунизма - бел. авт.) може да започне отначало. Оттук и усилията ми, насочени за изграждането на ефективни партньорства между частния, публичния и неправителствения сектори на гражданското общество.”

От това става ясно, че принц Чарлз вижда връзка между своите тридесет и една годишни усилия и зараждащият се на конференцията нов вид капитализъм. Това се допълва от нещо немислимо, а именно от неговото чувство за повторно надвисваща комунистическа заплаха, свързана с публичната му дейност по нейното предотвратяване.

Този нов призрак на комунизма, подобен на стария, публикуван в “Комунистическия манифест” на Маркс и Енгелс в средата на 19 в., е в основата на неговото чувство, както и на всичко останало в неговата реч, продължаваща така:

“Какъвто и да е случаят, толкова впечатляващото на днешното събиране е, че всеки от вас, дами и господа, е в такава добра позиция да предприеме действията, необходими за създаването на една нова форма на приобщаващ капитализъм. Това е от решаващо значение, така да го кажа, но ще се нуждае от силно лидерство, неограничена енергия, решителност и не малко смелост.”

Без да даде никакви разяснения за новата форма на капитализъм, принц Чарлз приканва всички присъстващи да се присъединят към нея, давайки да се разбере нейната, може би, най-важна от наша гледна точка черта - а именно централизирания ѝ характер. Оставяйки настрана “моменталния” характер на поканата, която е от типа “вервайте ми”, изключително интересна е заявената необходимост от “силно лидерство” или, с други думи казано, от единоначалие! Такова беше характерно и за икономическата област на социализма в Източна Европа в рамките на Съвета за икономическа взаимопомощ (СИВ)!

За подобно “силно лидерство” в приобщаващия капитализъм намеква и Кристин Лагард в словото си на същата конференция с въпроса: “Как можем да върнем и поддържаме доверието (в капитализма - бел. авт.)? На първо място и преди всичко чрез осигуряването на това, растежът да е по-приобщаващ и правилата на играта да водят до ниво, което е в полза на мнозинството, а не на едно малцинство. … Така, че за да възстановим доверието, трябва да превключим на по-голяма интегративност, отчетност, нужда от по-силно и систематично етично измерение, защото то ще понесе системните последствия.

В превод, тези думи означават, че новата капиталистическа система има нови “правила на играта”, неизвестно от кого определени, изискващи интеграция на участниците, известно от кого определяни, сред които на първо място са тези 250-т присъстващи в залата, които принц Чарлз в речта си по-нататък нарича “пионери”, както и “отчетност” и спазване на някакво неясно и непривично за бизнеса “етично измерение”.

Необходимостта от такова “силно лидерство” принц Чарлз по-нататък в речта си обяснява с това, че:

“Ние живеем в изключителен период от човешката история. Това е време на голямо богатство и възможности, но също така е време, обременено от нарастващи вълнения и трагедии, и утежняващо се бедствено положение на най-уязвимите хора. И, разбира се, това е време на безпрецедентна промяна на околната среда, несъмнено усложнена от предизвиканото от човека глобално затопляне, съпроводено с голямо напрежение върху системите за поддържане на живота на Природата. С други думи, нейните почви, прясна вода, гори, риболов, океани и биоразнообразие се влошават с тревожна скорост. Тези промени заплашват да подкопаят целия постигнат от нас напредък, освен в случай, че успеем да създадем един много по-устойчив и приобщаващ подход.

Ключът към създаването на такъв нов подход трябва да бъде, както аз си го представям, фундаменталната трансформация на глобалния капитализъм. Струва ми се, че трансформацията, върху която отдавна мисля, се отразява в субстанцията на днешната ви среща и въпросът е как да се пренасочи фокуса на внимание от краткосрочност към дългосрочност. И с това един автентичен морален ангажимент да действаме като истински пазители на Земята и архитекти на благосъстоянието на настоящите и бъдещите поколения. Много от вас тук днес са пионери в този процес и вие сте показали, че този ангажимент не трябва да води до финансови разходи. Всъщност, както моят „Проект за пресмятане на устойчивостта“ е демонстрирал доста ясно, само чрез задълбочаването на ценностната система, нашите финанси ще станат устойчиви, водещо до нови източници на печалби.”

В тази част от речта на принц Чарлз стават ясни други важни особености от новия, приобщаващ капитализъм, който, както става ясно, принц Чарлз отдавна обмисля. Това са необходимостта от дългосрочно икономическо мислене, сиреч планиране, което да сложи край на бизнеса от днешен тип, ориентиран, както е нормално, към бързи, краткосрочни печалби. Той трябва да бъде урегулиран дългосрочно, което, както излиза, трябва да стане със средствата на „предвидената” или планирана икономика. Ако това стане обаче, това би бил един нов вид социалистическа икономика, каквато беше онази в миналото. Това би била една икономическа диктатура, оглавена от хора, приписали си правото да определят това, което е правилно, или “правилата на играта” в областта на икономиката.

Речта на принц Чарлз продължава с още аргументи в полза на необходимостта от взимане на „интегрирани” в смисъла на казаното от Кр. Лагард, или планирани дългосрочни решения - което е важното - преди всичко от избраната “стратосферна група от финансови, икономически и бизнес експерти”. За тези хора се предполага, че трябва да дадат пример на целия останал бизнес, което е свързано и с въвеждането на нов “морален” елемент, наречен тук “смислена възвръщаемост”, сякаш тази, позната до момента при капитализма няма смисъл и стойност:

“Ако има цена, която трябва да се плати за необходимата трансформация, това ще бъде изоставянето на следващото, на пръв поглед лесно, краткосрочно решение, което сегашната ни форма на капитализъм смята за необходимо, и вместо това фокусирането върху подходи, които постигат трайна и смислена възвръщаемост.

Това, например, може да означава обръщането на внимание както на социалния, така и на екологичния капитал. Би означавало поставянето на младите хора в сърцето на практиките и плановите стратегии на компаниите, за да се преодолее по-ефективно нарастващата световна криза на безработицата сред младите хора. Това също би помогнало на тези, които са най-уязвими в нашите общества. В края на краищата, може би си струва да се има предвид, че в края на краищата основната цел на капитализма трябва да бъде обслужването на по-далечните, дългосрочни интереси и грижи на човечеството, а не обратното. Така че, спешно внимание трябва да се отдели на външни фактори като тези на околната среда. Ще трябва да се отчетат правилно емисиите на въглероден диоксид, употребата на вода и торове, замърсяването, което произвеждаме, и биологичното разнообразие, което губим. Всичко това трябва да бъде правилно и всеобхватно взето предвид при вземането на икономически и национални решения, тъй като приобщаващият капитализъм не може да бъде наистина приобщаващ, ако зависимостта от природния капитал - това, което Паван Сукдев проницателно описва като „икономическата невидимост на природата“ - също не се вземе предвид при изчисляването на ценностите и икономическата стойност.”

Тук отново се набляга на “по-далечните, дългосрочни интереси”, които реално могат да бъдат следвани само чрез някаква форма на икономическа координация, каквато беше налице при централизираното социалистическо управление. Усещането за морал в загрижеността за природата, младите хора и пр. е друга особеност на речта на принц Чарлз, както и на новия вид приобщаващ капитализъм, наричан най-често от създателите си “справедлив”. Тя се подчертава непрекъснато от различни страни, специална роля, в което играе папа Франциск и Ватиканът, които през 2019 г. се включват като партньори на Съвета за приобщаващ капитализъм, основан вследствие на тази конференция от сем. Лин и Евелин Ротшилд.

В заключителните думи в речта на принца, изчетени с по-забързан тон като констатации за състоянието на природата и “милионите бедни селяни”, отново се говори за “истинската, дългосрочна стойност както на природата, така и на човешките общности в сърцето на бъдещите икономически и инвестиционни модели, гарантирайки социалната, екологичната и търговската възвръщаемост, която е наистина устойчива”:

“Дами и господа, ние сме изправени пред ключов момент от историята. Или ще продължим по пътя, който сякаш колективно сме предопределени да следваме, очевидно заради онези, които така шумно и агресивно отричат, че нашият действащ днес модел има някакво влияние върху опасно ускоряващото се изменение на климата - аз се страхувам, че ще доведе до собственото ни унищожение - или ще изберем да действаме преди да е станало твърде късно, използвайки цялата сила и влияние, които всеки от вас може да окаже, за да се създаде приобщаващо, устойчиво и дълготрайно общество. Разбира се, ще се стигне до взимането на трудни решения и, едно предвиждане от мен - в краткосрочен план вие няма да бъдете популярни сред съратниците си, но ако проявите твърдост и предприемете действията, които са необходими, аз уверено мога да ви кажа, че ще бъдете многократно възнаградени. Не на последно място, ще можете да се погледнете в огледалото и да кажете с пълна увереност, че сте направили всичко възможно, за да създадете такъв вид трансформация, която поставя истинската, дългосрочна стойност както на природата, така и на човешките общности в сърцето на бъдещите икономически и инвестиционни модели, гарантирайки социалната, екологичната и търговската възвръщаемост, която е наистина устойчива. Той също така ще отрази с точност и ще подкрепи подобаващо взаимозависимите отношения между хората и множеството биоразнообразни видове, на които, независимо дали ни харесва или не, разчитаме за нашето оцеляване и дългосрочно благосъстояние. Това, дами и господа, ако ми позволите да ви напомня, е критично важен приоритет за милионите селски бедни, 350 милиона от които само в Индия зависят от продължаващото предоставяне на екосистемните услуги на Природата - с други думи, както отново Паван Судев го нарича, „брутния вътрешен продукт на селските бедни“.

През следващите осемнадесет месеца, и имайки предвид неотложността на ситуацията, с която се сблъскваме, светът се изправя пред това, което вероятно е последният ефективен прозорец за освобождаването от коварната примамка на "последния шанс" (същият призив, използващ същия израз, принц Чарлз отправя на провеждащата се тези дни конференция за околната среда в Глазгоу!, бел. авт.), водещо до едно амбициозно, справедливо и дълновидно многостранно съглашенство в контекста на целите на устойчивото развитие след 2015 г. и Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата. Надявам се и вярвам, дами и господа, че интелектуалното, финансовото и моралното лидерство, събрано днес тук, ще допринесе колкото е възможно повече за успеха на тези процеси и мога да ви пожелая само една вдъхновяваща и конструктивна среща. В очакване съм на следващата фаза на вашите начинания, за да предложа своята малка подкрепа, на която съм способен."

Тук прави впечатление идеята за “дълновидно многостранно съглашенство”, за което говори и Кристин Лагард в своята реч (виж по-горе), включваща присъстващите в залата, но… изключваща всички останали. В този смисъл новият капитализъм не може да бъде наречен “приобщаващ”, а напротив - “изключващ” или обявяващ икономическа война на останалите. Тя се очертава да бъде предвождана именно от “интелектуалното, финансовото и моралното лидерство” на присъстващите.

Обобщено, в тази декорирана с много екология и загриженост за планетата и бедните реч изпъкват особеностите на един все още не много ясен, но амбициозен, нов вид капитализъм, сред които има и такива, които го сродяват с комунизма. В края на своята реч принц Чарлз заявява, че следващите осемнадесет месеца са решаващите за промяната, откогато и датират следващите фундаментални за нея инициативи - Коалиция за приобщаващ капитализъм, създадена през 2015 г. от Лин де Ротшилд; втората такава конференция за приобщаващ капитализъм, също проведена в Лондон, на която присъстват представители на Ватиканът; произтичащият от нея Глобален Fortune-Time форум през 2016 г. с домакин Ватиканът, където се ражда решението за неговото включване в Съвета за приобщаващ капитализъм на Лин де Ротшилд, сформиран през 2019 г.

Така, за един нов “призрак на комунизма” предупреждава “чувството” на принц Чарлз, изразено на фундаменталната за новия вид капитализъм конференция през 2014 г. Същият се прокрадва и в казаното от Кристин Лагард на същата конференция - а именно, че приобщаващият капитализъм представлява “ултимативен отговор на Карл Маркс”, както и, че той е “абсолютен оксиморон” или противоречие - термин, използван по-късно и от Лин де Ротшилд по време на една нейна презентация. Комунизъм или социализъм в новия капитализъм е заподозрян и от близкия до Ватикана уебсайт “Inside the Vatican”, който в споменатата по-горе статия, пише за критиците, които виждат в него “лошо прикрит социализъм”. Други пък смятат, че разпознават в него “конспирация от страна на Ротшилдови и други, които някои отдавна подозират, че наистина управляват задкулисно света.”

За някои и двете обяснения може да са малко вероятни или “конспиративни”, но от гледната точка на казаното от д-р Рудолф Щайнер в началото на 20 в., те са напълно възможни:

“Католическата църква днес не се отличава с наивност – наивни са нейните противници! Именно те не вярват, че тя е велика в насоката, за която говоря, не вярват, че тя отдавна е предвидила, че в Европа ще настъпи това социално състояние, което днес е налице (в Русия - бел. моя.) и че отдавна е взела мерки как да действа в това социално състояние. А това, за което е взела мерки Католическата църква, е да опосредства установяването на най-радикален социализъм, комунизъм! Тази грандиозна предвидливост личи във всичко, което действително има духовни основи …."

Това обяснява необяснимото от икономическа гледна точка присъствие на една религиозна институция като Римокатолическата в икономически съвет като този за приобщаващ капитализъм на семейство Лин и Евелин де Ротшилд. Обяснява и загадъчното предупреждение на принц Чарлз за надвиснала комунистическа заплаха. Обяснява също и акта на напускане на ЕС от страна на Великобритания, финализиран в края на януари 2020 г. в самото начало на разклатилата основите на капитализма криза с Ковид-19. В края на същата година е задействан и Съвета за приобщаващ капитализъм - флагманът на промяната към един “по-добър свят”, както се изразява при откриването на втората лондонска конференция по приобщаващ капитализъм през 2015 г. кмета на Лондонското Сити Алдън Яроу.

“Чувството за комунизъм” на принц Чарлз, заявено в началото на неговата историческа за новия капитализъм реч, може да се обясни и със следните три сведения от д-р Рудолф Щайнер, който по подобен на него начин предвижда бъдещото завръщане на комунизма или социализма на Запад:

“Днес на практика сме залети от нещо, което като най-крайно радикално крило на Запада се изживява в болшевизма, но Западът ще трябва да преживее как това, което той самият не е пожелал и което е отстранил на Изток, в едно не толкова далечно бъдеще, ще се върне обратно при него! И тогава ще настъпи едно забележително себепознание.”

В друга лекция д-р Щайнер казва:

“Държавите в Средна Европа и Русия трябваше да изпитат на собствен гръб факта, че тази унитарна държава не може да съществува така, както е съществувала досега. Тези, които още не са засегнати от тази съдба, днес все още вярват, че тя може да бъде избегната. Тя няма да може да бъде избегната, ако хората не схванат правилно идеята за това как лошите условия биха могли да бъдат отстранени чрез човешката воля.”

В трета лекцията от 18 март 1920 г. се казва:

“Ние виждаме как естествената наука се е издигнала до определени висини, как от възпитанието, което човекът е придобил чрез това естествено-научно мислене, той иска да спечели принципи за социалния съвместен живот на хората — например понастоящем това се вижда на Изток, но за съжаление няма да остане само там. В този Изток се показва, че с естествено-научната социална политика хората не могат да направят друго, освен да организират най-опустошителните човешки инстинкти — да ги организират така, че тази организация да поведе човечеството към неговата гибел.”

Всичко това обяснява повече от странното “пророческо” чувство за комунизъм на принц Чарлз, което надали е само чувство, а по-скоро плод на добра окултна осведоменост, с каквато се отличават западните тайни общества. Парадоксалното е, че мерките, взети от него и останалите от инициативата за приобщаващ капитализъм за борба с комунизма, са… комунистически. Доколкото става ясно, те целят една форма на държавен капитализъм по примера на Китай, който, предвид световния обхват, може да бъде наречен с по-голяма точност свръхдържавен капитализъм - хибрид между някогашния комунизъм и днешния капитализъм, ролята на политбюро на който ще играе Съвета за приобщаващ капитализъм в съюз с Ватикана.

В духа на “Комунистическия манифест” от 1848 можем да кажем, че днес един нов призрак на комунизма броди в Европа - призракът на комунизма!

Автор: Мартин АТАНАСОВ


Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 34 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Кики

    74 4 Отговор
    Този изрод вчера на откриването на СОР 26 за климата прави изказване че е трябва военна операция за налагане на Новия Световен ред, контрол на климата
  • 2 Тая грозна скумрия

    48 3 Отговор
    иска да е "принц" вовеки,само да си разхожда никаквата физиономия безплатно по четирите земни посоки.С таз мусура става само за пазач в начално училище на заплата минималка..
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Първичен инстинкт

    61 3 Отговор
    Хора не бъдете като животните,не се оставяйте на разни сенчести личности да ви управляват използвайки страховете ви.
  • 5 Паразити

    48 4 Отговор
    Господ даже свястна муцуна не му е дал на това посмешище, за акъл изобщо няма да говорим.
  • 6 Госあ

    36 10 Отговор
    🐷🐷🐷 квичат. Комунизма се завръща по силен от всякога.

    Коментиран от #7

  • 7 Социалист

    14 9 Отговор

    До коментар #6 от "Госあ":

    Радваш ли се?

    Коментиран от #8

  • 8 Госあ

    10 14 Отговор

    До коментар #7 от "Социалист":

    Много !

    Коментиран от #10, #30

  • 9 Iviviv

    54 3 Отговор
    Кръвосмешението е дало своето отражение. Не искам такива да ми дават наклон на....
  • 10 Социолог

    23 14 Отговор

    До коментар #8 от "Госあ":

    Не можеш да искаш да направиш всички хора равни,което означава еднакви. това е по извратено дори от капитализма.

    Коментиран от #19

  • 11 Ленин

    20 12 Отговор
    Чарлз е дърто комунде,личен приятел на нашият виден комунист Борисов!
  • 12 Лост

    29 2 Отговор
    Колко си двуличен само. Докато си женен за Дияна си ходил с една камила.
  • 13 не може да бъде

    37 7 Отговор
    Искам да припомня,че комунизмът е западноевропейско/или западноеврейско !?/изобретение.Самият Карл Маркс е казал,че комунизъм ще настъпи в най-развитото капиталистическо общество. Ние видяхме,че в комунизма/или този опит за нещо ,като комунизъм -социализъм по български/ има много добри неща,но по принцип той е един много тежък товар,който не е по силите на неподготвени общества.А болшевиките в Русия са избрали такава радикална форма на комунизъм,че до ден днешен в Русия не могат да поправят пораженията от него !?Но тук става дума за друго-капитализмът е в най-тежката криза,преживявана досега,както казват някои специалисти,той е в задънена улица,от която не може да излезе. Досега капитализмът находчиво е излизал от много тежки ситуации ,но този път май няма изход,това е мнението на много умни и подготвени хора от Запада!
  • 14 БОЛШЕВИК 🌟

    16 9 Отговор
    Всички монархии трябваше да се ликвидират още през 1917г. А коронованите глави досега щяха да са изсъхнали и ще соят само короните на клоните!

    Коментиран от #18

  • 15 Еволюционни процеси

    30 2 Отговор
    Атанасов,думи,думи,думи....а всичко е толкова просто! Приобщаващ капитализъм? Няма такова животно! То е все едно,да приобщиш вълк,към стадо от овце! Разбира се ,че преминаването от един строй към друг е ставало тогава,когато е назрявал момента! Процеса е дълъг! Капиталистическите отношения са сменили феодалните такива,когато е бил назрял момента това да се случи! По същия начин комунистическите отношения ще сменят Капиталистическите,когато също е назрял момента това да се случи! Туй човечеството го е преживяло! Еволюцията го води към ново стъпало
  • 16 гкхът

    21 2 Отговор
    Нацист. Каквото са му написали, това е прочел.
  • 17 И падна Великият Вавилон

    14 4 Отговор
    Покайте се, хора! Краят е близо

    Коментиран от #35

  • 18 758589

    6 22 Отговор

    До коментар #14 от "БОЛШЕВИК 🌟":

    Не виждам монархиите с какво пречат на някой, на мен ми харесва да има владетели и монархии, така за престиж, само да не крадат е важно.

    Коментиран от #20

  • 19 Госあ

    12 11 Отговор

    До коментар #10 от "Социолог":

    Напротив, точно в комунизма има йерархия ! За какво иначе е този социален рейтинг ? Да речем, че това е иновация ( или рационализация по комунистически) и не е много внедрена все още. Но аз помня титли като “заслужил” , “старши” , “майстор” и степени.
  • 20 БОЛШЕВИК 🌟

    25 6 Отговор

    До коментар #18 от "758589":

    Няма как да не крадат, тия дворци и замъци трябва средства, трябва прислуга а за да ги има всички тия неща само една монархия, трябва останалите в тая монархия да са в колиби и да осигуряват лукса и престижа на монархията!

    Коментиран от #37

  • 21 комунист ☆

    30 11 Отговор
    Кошмара на всеки измислен принц ,крал или цар е комунизма.Няма да има кой да му слугува,докато лежи в двореца си.Няма кой да го издържа.С една дума - паразити.
  • 22 Комунизъм

    4 18 Отговор
    Новият комунизъм ще тръгне от русофилите в България.

    Коментиран от #24

  • 23 Стругар

    22 4 Отговор
    Чудесна статия!
  • 24 СНиколов

    25 1 Отговор

    До коментар #22 от "Комунизъм":

    Това да си Русофил не е равно на комунист.
    И комунист не е равно на русофил.
  • 25 Няма страшно

    8 2 Отговор
    След всеки Сула винаги идва Цезар.

    Коментиран от #28

  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Риналдю

    8 9 Отговор
    Тука някакви фантазьори се размечтаха.Какъв точно "комунизъм" ще настъпи,при положение,че капитализма завладя всички бивши комунистически страни в това число и Китай.Ако някой приема,че безкрайното управлението на една партия е "комунизъм",ще остане разочарован.Най-дълго управлявалата партия до сега е Институционно Революционната партия на Мексико,която в продължение на 70 години бе на власт,съчетавайки леви,десни и центристки идеи и подход в управлението,нещо което в момента прави Китайската Комунистическа партия."Комунизъм" в смисъла,който влагат разни кратунковци с полирани мозъчета в кухите болшевишки кратуни,няма дори в Русия,а остана единствено в Куба-засега и Северна Корея.Не ви препоръчвам да емигрирате в Северна Корея.Ако имате пари,ходете в Куба.Дори Алтавото Ленче,Волен Долен се метна дотам,да опита черните боздугани на местните мелези.

    Коментиран от #29

  • 28 Мислителъ😱

    5 1 Отговор

    До коментар #25 от "Няма страшно":

    Следъ всеки Сульо идва Пульо👌🤏👌
  • 29 йхгфйхг

    24 2 Отговор

    До коментар #27 от "Риналдю":

    Те самите корпорации и управляващи света, ще си направят комунизма, а не хората от Европа, то вече почти няма капитализъм, всичко е обвързано в монополи и корпорации, които се притежават от 1% от населението на света и се броят на пръстите на ръцете.
    А това, което четох и гледах за бъдещето, е много по-ужасяващо от един комунизъм, ще бъде нещо като модерен робовладелски строй. Освен, ако някоя красива идея не се зароди и реализира за по-добро бъдеще и по-добър живот на населението, но едва ли.

    Коментиран от #34

  • 30 Ерец

    7 1 Отговор

    До коментар #8 от "Госあ":

    Язък , в Япония от 2024г ще бъдат пуснати в обращение нови банкноти.На тези с най-голяма стойност от 10000 йени е изобразен ликът на Ейичи Шибусава наричан бащата на ЯПОНСКИЯ КАПИТАЛИЗЪМ - основател на банки , застрахователни компании , промишлени предприятия и др.
  • 31 Вера

    9 1 Отговор
    А, защо никой не пише нещо за учредителите
  • 32 Сандо

    6 2 Отговор
    Дори по времето на социализма повечето хора не знаеха що е то това нещо Комунизъм.Сега положението е още по-лошо.Използвайки невежеството на хората,заинтересованите охотно размахват тази теория и плашат неграмотните и вече неможещи да мислят хора с нея.Въпросът е защо и кой има полза от това?Замислете се и като намерите отговора ще откриете поне част от истината за света,в който живеем.
  • 33 Маркс и Енгелс

    1 5 Отговор
    На 100% съм съгласен и честно не разбирам плоските намеци и неиздържани критики към такъв един "приобщаващ капитализъм" Още Фукояма в своя труд "Края на историята" предвиди че бъдещето принадлежи на хибрид между капитализма (класическия) и социализма (болшевишко комунистическия) т.е. нещо което взема най доброто и от двата модела. СЪГЛАСЕН СЪМ. "Социалистическо" планиране прави всяка капиталистическа компания, с претенции на сериозна и отговорна, Всяка държава има "планове" при бедствие, при война, за развитие на енергетиката и т.н. Правим се на обидени че сме "изключени" от лидерството - ами СЪГЛАСЕН СЪМ. Представете си лидерството ни в КОВИД кризата и вижте зелената вече Западна Европа и червената чак лилава България и си представете същият подход (наш) при преформатиране на капитализма - ужас и пълна катастрофа... и т.н. мога да продължа
  • 34 Коко

    1 1 Отговор

    До коментар #29 от "йхгфйхг":

    Помислете. Може Вие самият да генерирате подобна идея. След като веднъж сте получили импулс за нея, лесно ще я формулирате и развиете. Едновременно с вас ще я усвоят и други хора. Ноосферата на Вернадски е факт.
  • 35 Гочо

    2 1 Отговор

    До коментар #17 от "И падна Великият Вавилон":

    Абсолютно, краят е близо!👍🏻
  • 36 За протокола

    3 3 Отговор
    Командно-плановата икономика показа, че е неефективна и не може да осигури достатъчно средства за покриване на нуждите на една социална държава. От друга страна, класическият капитализъм е много далеч от социалната държава. Затова най-логичното е да има хибриден модел, при който с пазарна икономика да се осигуряват достатъчно постъпления в държавата, която да ги използва за социални нужди. Засега има няколко държави, където това се прилага, където ще спомена например Канада и някои скандинавски. Там проблема е, че данъците като по правило са над 50%, като в някои случаи стигат и до над 70%. Естествено, че при такива високи данъци се губи интереса да се развива бизнес и много фирми и корпорации изнасят бизнеса си в други държави. Може би трябва да се помисли как да се реши това противоречие. Има някои идеи, но това е предмет на друг разговор.
  • 37 гуеуи

    2 1 Отговор

    До коментар #20 от "БОЛШЕВИК 🌟":

    Нямa кaк дa нe крaдaт, тия двoрци и зaмъци трябвa cрeдcтвa, трябвa приcлугa a зa дa ги имa вcички тия нeщa caмo eднa мoнaрхия, трябвa ocтaнaлитe в тaя мoнaрхия дa ca в кoлиби и дa ocигурявaт лукca и прecтижa нa мoнaрхиятa! - не се съгласявам, има много държави, които нямат монархии, но хората в тях живеят крайно бедно или в колиби, липсата на монархия, не е гаранция за добруване на населението, дори напротив. Монархията дори може да помогне в трудни моменти на страната и населението си, докато един мултинационален свръх богат бизнесмен, едва ли ще го направи и ще се интересува.
  • 38 мамун

    1 1 Отговор
    Единствения който се е справил с кражбите в бг е хан Крум
    без ръце не се краде
  • 39 мамун

    1 1 Отговор
    социалдемокрация
    или който бачка прави пачка
    който не може мотиката и на село да копа
    който лъже и краде във затвора ще не ще.
  • 40 Ч Щит

    3 2 Отговор
    Всъщност болшевизмът на Ленин и Троцки със своята сексуална вакханалия и НЕП твърде много се доближават до сегашните идеи за споделен капитализъм. Няма нищо случайно. Това са стари идеи на Червения щит - Ротешилде от преди повече от 100 години и точно затова дадоха парите на болшевиките за двете революции в Русия през 1917г.
  • 41 Атанас Атанасов

    1 1 Отговор
    Възхитителни са пророческите способности на принц Чарлз да предскаже завръщането на комунизма и това наистина да започне да се случва под формата на един свръх или наддържавен комунизъм (социализъм) днес
  • 42 Филипопол

    1 2 Отговор
    много повърхностна статия с преписване от тук-там, без указания за източника, както и ползване на чужд труд. господина-фукльо да знае, че истинските кукловоди никога не излизат на светло, тия “аристократи” са само машите.