Last news in Fakti
  Тема: Украйна

9 Май, 2023 15:50 3 978 13

От това зависи победата на Украйна срещу Русия

  • санкции-
  • русия-
  • сащ-
  • украйна-
  • ес-
  • европа-
  • турция-
  • казахстан-
  • стоки-
  • владимир путин-
  • война-
  • игор чаленко-
  • хъб-
  • армения

Вашингтон и Брюксел издирват из целия свят компаниите, които участват в нелегалните доставки на оборудване и стоки за Руската федерация

От това зависи победата на Украйна срещу Русия - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Разпределителните хъбове на Русия. Победата на Украйна зависи от блокажа на ЕС и САЩ върху каналите за реекспорт

Автор: Игор ЧАЛЕНКО, политолог (Киев, Украйна)

Докато ЕС и САЩ издирват в Далечния изток частните компании, които нарушават санкционния режим срещу Владимир Путин, Армения продължава да увеличава стокообмена с Руската федерация за сметка на реекспорта на санкционни стоки.

Водещите медии на Европа и Съединените щати редовно ни разказват за това, как Армения оперира като основен логистичен хъб на Кремъл за агресията му срещу Украйна. В Киев вече публично проклинат властите в Ереван за подкрепата им към Москва. След мерките, които предприе Турция и редица бивши съветски републики от Централна Азия, с цел ограничаване на нелегалните доставки към Русия, значимостта на Армения за Москва допълнително нарасна. Чиновниците в ЕС и САЩ вече разполагат с доказателства по този повод, но по неясни причини не бързат да блокират този канал за снабдяване на държавата агресор.

На 8 май 2023 г. британският вестник The Financial Times (FT) информира, че Еврокомисията (ЕК) готви санкции срещу редица китайски компании, доставящи микросхеми и електроника за руската военна промишленост.

Вашингтон и Брюксел издирват из целия свят компаниите, които участват в нелегалните доставки на оборудване и стоки за Руската федерация. Същевременно те оказват масиран натиск върху страните, които Москва използва за заобикаляне на санкциите. В резултат на натиска от Европа и Америка, в периода март – май 2023 г. Турция, Казахстан и Узбекистан, започнаха да предприемат сериозни мерки за блокиране на т.нар. паралелен импорт към Руската федерация.

Турция

На 20 март т. г. британската агенция Reuters съобщава, че „турското правителство е предоставило на компаниите в страната списъка със забранените чуждестранни стоки за доставки към Руската федерация, считано от 1 март“.

На 9 април 2023 г. ръководителят на Управлението за координиране на санкциите към Държавния департамент на САЩ Джим О‘Брайън заявява, че „турските чиновници много ясно са обявили забраната за реекспорт на западните стоки към Русия“: „Анкара е предоставила устни гаранция на Еврокомисията, че от 1 март стоките, влезли в санкционния списък, няма да се доставят към Руската федерация“.

Казахстан

На 23 март 2023 г. FT е отбелязало, че „Казахстан ще контролира стоките, които минават през страната с цел реекспорт“. „По думите на високопоставен чиновник в Астана, те разбират всичките рискове от вторични санкции, затова двустранната търговия с всички партньори щателно се следи“. В края на април Казахстан е посетен от сътрудници на финансовото министерство на САЩ с цел засилване на контрола върху спазването на санкциите срещу Руската федерация.

„Астана остава напълно транспарентен партньор с американските, европейските и британските ни партньори“, обяви на 2 май т.г. посланикът на Казахстан във Вашингтон Ержан Ашикбаев. Според него Казахстан „е привърженик на спазването на санкциите и на това да не се съдейства на опитите за заобикалянето им“.

Узбекистан

На 28 февруари т.г. Централната банка на Узбекистан излезе с официално предупреждение към три частни банки в страната по повод необходимостта от спазването на санкциите срещу Руската федерация. В периода март – април 2023 г. САЩ са наложили санкции срещу узбекистански компании, които са тясно свързани с Русия. „Ако са налице някакви незаконни транзакции, ако, да кажем, видим, че някои икономически субекти на Узбекистан са замесени, те безусловно, ще подпаднат под санкции“, заяви на 27 април 2023 г. специалният посланик на ЕС по санкционната политика Дейвид О‘Съливан, цитиран от „Газета.kz”.

Основният канал за заобикаляне на санкциите

След като доставките през Турция и Централна Азия стават все по-ограничени, Москва увеличава паралелния внос през Армения. В периода януари - март т.г. стокообменът между двете страни се е увеличил с цели 2,4 пъти. И това въпреки факта, че през 2022 г. арменският износ за Русия вече е скочил до рекордните 2,4 млрд. долара, което е ръст от 185,7% спрямо 2021 г.

Още на 2 март 2023 г. Тристранната нота на Министерството на правосъдието, Министерството на търговията и Министерството на финансите на САЩ спомена Армения като един от "разпределителните пунктове, които обикновено се използват за незаконни доставки на (санкционирани) стоки с ограничен достъп за Русия и Беларус". "Стоките заобикалят санкциите чрез внос от трети страни. Например износът от Армения за Русия е скочил с 49 % през първото полугодие на 2022 г.", информира на 13 март американската телевизия ABC News.

На 21 март т.г. телевизията 5-ти канал (Украйна) съобщава, че "Армения активно помага на Русия да заобикаля западните санкции, наложени в резултат на агресията ѝ срещу Украйна“: „Става дума за доставки от Европа и Източна Азия не само на стоки за цивилно използване, но и на оборудване за руската военна промишленост“. „По този начин Ереван, който упорито се опитва да създава впечатление за преориентиране към Запада, всъщност става съучастник на режима на Путин", констатира украинската телевизия.

„Армения изпълнява ролята не само на логистичен хъб, но и на център за военнотехническо снабдяване на агресията на путиновия режим срещу Украйна“, коментира водещо украинско издание Telegraf.ua на 23 март 2023 г.

„На фона на войната в Украйна стокообменът между Ереван и Москва буквално „излита нагоре“: през 2022 г. арменският износ към Руската федерация е бил 2,4 млрд. долара, което е ръст от 185.7% в сравнение с 2021 г. Същевременно руският импорт към Армения е бил за около 2,6 млрд. долара, което е ръст от 44,5%“, пише украинската медия.

Telegraf.ua припомня в този контекст изявлението на украинския премиер Никол Пашинян от 2 февруари т.г., когато той „не без удоволствие“ констатира: „Търговско-икономическото ни сътрудничество бележи…добър и голям растеж“. На 26 март 2023 г. украинската новинарска медия Today.ua огласява данните на Главното управление за разузнаване към Министерството на отбраната на Украйна, според което „Русия води редовни преговори с арменската страна по повод доставките на санкционни стоки за нуждите на врага“.

„Авторитарният режим на Путин заобикаля ембаргото и търговските санкции на ЕС, САЩ и Обединеното кралство, въведени заради агресията му срещу Украйна, през страните от бившия Съветски съюз, най-вече Армения“, писа на 27 март 2023 г. авторитетното българско издание Fakti.bg.

Същия ден литовски новинарски сайт Alfa предупреждава, че „докато ЕС и др. западни сили се опитват да унищожат обявените срещу Русия санкции заради агресията ѝ в Украйна, Москва е намерила ново трасе за заобикалянето им“: „От перални през ирански бойни дронове, пътят им към Руската федерация минава през Армения“.

„Безпилотниците, с които редовно се нанасят удари по украинските енергийни и инфраструктурни обекти, заради които и Република Молдова редовно остава без електроподаване, се доставят в Русия от Иран благодарение на съдействието на Армения“, писа на 28 март т.г. един от най-популярните молдовски новинарски медии Știri.

На 29 март и един от водещите вестници в Румъния, Adevărul, потвърди информацията, че „Армения функционира като един от основните руски хъбове за набавяне на стоки в ЕС и Източна Азия“: „Целта е в заобикалянето на международните санкции, наложени върху режима в Москва“.

„Армения служи като мащабен хъб за доставка на санкционни стоки, включително с военно предназначение, които се използват за путиновата агресия в Украйна, като кавказката страна осигурява и директната връзка между Иран и Русия“, информира на 2 април изданието EUreporter.

На 14 април 2023 г. и The Telegraph алармира, че „е крайно време Западът да втвърди отношенията с някои бивши съветски сателити, за да осигури пълната изолация на военната машина на Кремъл“. „Най-абсурдна е статистиката за икономически ръст на Армения, чийто 13% растеж само за 12 месеца я прави кандидат за 3-то място в списъка на най-бързорастящите икономики в света“, иронизира британският вестник: „Няма оправдания за Ереван, след като действа като транзитен пункт…“.

Борбата със заобикалянето на санкциите е обсъждана и на една от срещите между представители на ЕС и САЩ, писа на 18 април водещият американски вестник The New York Times, като според изданието „са били разгледани документите, които доказват ръста на износа през Армения към Русия на електронни елементи, които се използват във военната индустрия“. По неясни причини обаче санкционни мерки срещу властите в Ереван на тази среща не са обсъждани.

„Напоследък в многобройните издания в Западна и Източна Европа подробно се отразява ролята на Армения в руско-иранската коалиция и в незаконните доставки на оборудване, в това число за отбранителната промишленост, което след това се изнася към Руската федерация“, писа на 3 май 2023 г. румънското издание на водещото американско списание Newsweek.

Напрежението стигна дотам, че на 4 май един от най-известните украински журналисти и ТВ водещи Дмитрий Гордон публично прокълна ръководството на Армения. „Когато в Украйна загиват хора, включително деца, от руски ракети и бомби, както и ирански дронове, проклинам не само Москва“, възмути се Гордон. „Проклинам всички, които помагат на руснаците да убиват украинци: и Иран проклинам, и властите на Армения, което осъществява реекспорта…“

Учудващо е, че имайки на разположение толкова много крайни тревожни сигнали, разузнавателни данни на редица ведомства на ЕС и САЩ, както и показателите на официалната статистика на Армения, Брюксел и Вашингтон не предприема никакви мерки за блокиране на основния канал за заобикалянето на санкциите срещу Кремъл.

Нима поради някакви геополитически мотиви, Америка и Евросъюзът са готови да затварят очите за тясното партньорство на властите в Ереван с путиновия режим. Не им ли светва червена лампичка и при официалните проклятия от Киев?

Ако западното общество наистина желае скорошна победа на Украйна, то трябва час по-скоро да лиши Москва от този „логистичен хъб“, осигурен за Путин от режима на Пашинян. Крайно време е Брюксел и Вашингтон да организират тотален блокаж върху нелегалните доставки на апаратура и оборудване за руската военна индустрия, осъществявани от и през Армения.


Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 39 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Объркано Атлантиче

    29 5 Отговор
    Какво не ви казват:
    Анкара няма да се присъедини към санкциите на САЩ и ЕС срещу Русия - турското външно министерство

    „Ние изхождаме от собствената си полза и собствения си просперитет. В същото време наблюдаваме отблизо прилагането на разпоредбите на Конвенцията от Монтрьо“, каза външният министър Чавушоглу.

    Коментиран от #7

  • 3 Братята Кабабик

    28 5 Отговор
    игор членко май е проспал геополитическите събития последния месец. сащ и ес вече са никой, китаезът дори не вдига телефона на президентите им, а висшите чиновници са натирени с простолюдието...тъжно и жално...за козяка
  • 4 Последния Софиянец

    11 26 Отговор
    Само от млатене разбират алкохолните мужичета! Гнус 200 трябва да върви с газките за прогнилата оркландия!
  • 5 Мимчят

    26 10 Отговор
    А за вас укри трябва да се блокират всякакви пътища за доставка на оръжия от щатите и от ЕС...
  • 6 Само Че

    20 7 Отговор
    Победа на Украйна не е опция за Русия. Така че някой трябва да помогне да се сключи мир. Необходимо е установяване на добросъседски отношения. Териториите населявани от рускоезичното население в Украйна вероятно ще преминат безвъзратно към Русия, защото управляващите днес в Украйна показаха, че не ги заслужават и не могаТ да ги стопанисват правилно. В Украйна трябва да дойдат на власт разумни хора, които си дават сметка, че граничат с Русия. В този смисъл приемането на остатъчна Украйна в НАТО е също неприемливо за Русия. Трябва обаче наистина да има гаранции за бъдещето на Украйна. Днес вече на светът е ясно, че НАТО е враг на Русия. Ако Украйна възприеме военен неутралитет и стане добросъвестен съсед, Русия най-вероятно ще се ангажира с възстановяването на Украйна. Това е възможното решение!
  • 7 Хмм

    23 5 Отговор

    До коментар #2 от "Объркано Атлантиче":

    Това което не казват е че ако войната свърши,военната индустрия няма да е на печалба, включително и в България
  • 8 Ало

    25 6 Отговор
    Русия има сухопътни граници с много държави. мКолективният Запад ще се окаже безпомощен да направи пълна блокада на Русия, дори с цената на това да се изпокара с целия свят.
  • 9 Мародер

    21 5 Отговор
    Щом го и рекал окраинiц значи е лага! А щом го и публикувай факти е двойна лага.
  • 10 Всъщност,

    25 4 Отговор
    Колективният Запад е бесен, че Пашинян присъсъва на парада в Москва
  • 11 Краварски ненормалници

    22 5 Отговор
    Кой сте вие за да казвате нещо на света?
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.