• нгапет-
  • алекно
Русия е на Олимпиада, Франция ще чака - 1
Снимка: cev.lu

Националният волейболен отбор на Русия за мъже спечели квалификационния турнир в Берлин, даващ право на участие на Олимпийските игри в Рио де Жанейро през това лято.

Във финалния мач от надпреварата "Сборная" победи считания за фаворит отбор на Франция с 3:1 гейма (14:25; 25:16; 25:22; 25:21). Възпитаниците на Владимир Алекно отстъпиха по всички игрови показатели на "петлите" в първата част на двубоя, но постепенно се поокопитиха и наложиха своя стил на игра.

Вторият гейм премина изцяло под диктовката на Русия, чиито блок и атака работеха изключително ефективно. През третата и четвъртата част французите "показаха зъби" в отделни епизоди, но силната игра на съперника им предизвести изхода на мача. Тактиката на Алекно сработи по перфектен начин - основното "острие" на Франция Ървин Нгапет бе неутрализиран с добре пласирани сервиси.

Така, Русия печели директна квота за Рио, докато европейските шампиони ще трябва преминат през световния квалификационен турнир, за да се доберат до Олимпийските игри.