• румъния-
  • евро 2016-
  • визитка-
  • европейско-

Северните ни съседи останаха непобедени в квалификациите с едва два допуснати гола

Евро 2016: Румъния - 1
Снимка: Facebook, Echipa națională de fotbal a României

Румъния е една от едва четирите страни, заедно с Белгия, Франция и Бразилия, участвали на първите три световни първенства. Най-големият успех за националния отбор по футбол на северната ни съседка идва през незабравимата 1994-а, когато Румъния и България вървяха „ръка за ръка“, биейки наред. Късметът обаче спря вездесъщия Георге Хаджи и компания на четвъртфиналите. Румънците водеха на Швеция с 2:1 в продълженията на двубоя и чакаха последният съдийски сигнал да ги изстреля на полуфиналите, но в 115-ата минута Кенет Андерсън прати мача в дузпи, спечелени от скандинавците.

След знаменитите двубои из терените на САЩ, Румъния се класира на три от следващите четири европейски първенства. Най-доброто представяне на страната е през 2000-ата година на форума в Белгия и Холандия, където късна дузпа срещу Англия измъква северните ни съседи от групата, но на последвалия четвъртфинал Италия се оказа непосилен съперник. Румънците не са играли на голям форум от 2008-а насам, когато отпаднаха в групите на европейското в Австрия и Швейцария. Сега обаче се класираха непобедени за Франция, което веднага вдъхва допълнителни надежди и припомня славните мачове от отминали години.

Най-добър резултат: 1/4-финал (2000)

Старши-треньор: Ангел Йорданеску

Голмайстор за всички времена: Георге Хаджи, Адриан Муту (35 гола)

Най-много изиграни мачове: Доринел Мунтеану (134)

Създаване на футболната асоциация: 1909

Прякор: „Трикольорите“

Играе мачовете си на: „Арена Национала“, Букурещ

Мачове на европейски футболни финали: 13 – 1 победа, 4 равенства, 8 загуби с голова разлика 8:17

Паметни мачове на европейски футболни финали:

20.06.2000 Румъния – Англия 3:2, групова фаза

Йонел Ганя носи безценната победа за соя тим,  реализирайки дузпа в 89-ата минута на мача. Румъния се промъква на четвъртфиналите, завършвайки на второ място в групата зад Португалия. Англичаните отпадат.

Състав:

Вратари: Чиприан Тетерушану (Фиорентина), Костел Пантилимон (Уотфорд), Силвиу Лунг (Астра)

Защитници: Кристиан Сапунару (Пандури), Александру Мател (Динамо Загреб), Влад Кирикеш (Наполи), Валерица Гаман (Астра), Драгош Григоре (Ал Сайлия), Козмин Моци (Лудогорец), Разван Рат (Райо Валекано), Стелиано Филип (Динамо Букурещ), Алин Тошка (Стяуа)

Полузащитници: Михай Пинтили, Овидиу Хобан (Апоел Беер Шева), Адриан Ропотан (Пандури), Андрей Препелица (Лудогорец), Адриан Попа (Стяуа), Габриел Торже (Анкараспор), Александру Чипкиу (Стяуа), Андрей Иван (Университатя Крайова), Александру Максим (Щутгарт), Николае Станчу (Стяуа), Лусиан Санмартеан (Ал Итихад)

Нападатели: Клаудиу Кешеру (Лудогорец), Богдан Станку (Генчербирлиги), Флорин Андоне (Кордоба), Денис Алибек (Астра), Йоан Хора (Пандури)