Кениец и туркиня спечелиха на Софийския маратон

• софийски маратон-
  • милица мирчева-
  • лека атлетика-
  • маратон

Милица Мирчева остана втора при дамите, като само 1 секунда я раздели от националния рекорд в дисциплината

Кениец и туркиня спечелиха на Софийския маратон - 1

Голямата надежда на България за победа в днешния ден Милица Мирчева остана втора при дамите, като само 1 секунда я раздели от националния рекорд в дисциплината. Коеч спечели дистанцията от 42 километра и 195 метра с време от 2:15:47 часа. Той и сънародникът му Чарлс Мъйна поведоха от самото начало на дистанцията и се движеха рамо до рамо до средата на дистанцията, когато Мъйна отпадна физически и не можеше да следва темпото на сънародника си.

Втори с резултат от 2:16:42 часа приключи мароканецът Мохамед Шабут, а трети остана турчинът Ахмет Алканоглу с 2:19:47 часа.

Мъйна завърши четвърти с 2:25:33 часа, а пети приключи Мирослав Спасов с време от 2:27:17 часа. Състезателят на Атлет Мездра стана и национален шампион за пръв път в кариерата си. Шестото място остана за Жан Симукека от Руанда с резултат от 2:28:53 часа. Седми и осми се наредиха Илия Куцаров и Росен Лилов, които са втори и трети в националния шампионат. Куцаров (ВСК Радар) финишира за 2:35:56 часа, докато 47-годишният Лилов (Локомотив София Никола Карапетров) приключи за 2:37:54 часа.

При жените със златото в изключително интересна надпревара се окичи туркинята Ердал Тубай. Тя победи с резултат от 2:34:30 часа. Втора с време от 2:35:03 часа остана Милица Мирчева. Състезателката на Атлет Мездра спечели националната титла в маратона за 2021 година, но остана само на 1 секунда от Гaлинa Горанова от 1996 година. Мирчева водеше до 35-ия километър, като премина първата обиколка за 1:17.02 часа. Седем километра преди финала обаче най-добрата българска бегачка не успя да си вземе вода на подкрепителния пункт, което определи като основната причина да не успее да издържи на мощния финален спринт на Ердал Тубай в заключителните два километра.

Тройката при дамите допълни кенийката Лилиан Желагат с 2:38:31 часа. Четвърта и пета останаха сънародничките и Агнес Кейно (2:40:58 часа) и Джебет Наом (2:41:04 часа), която е и големият победител във веригата от маратони в Стара Загора, Варна и София, след като спечели предишните два старта. Шеста финишира Климентине Муканданга от Руанда за 2:43:17 часа.

Подгласнички на Мирчева в националния шампионат при дамите станаха Маринела Нинева от Локомотив Дряново с 2:44:43 часа, която финишира седма при дамите, и Таня Димитрова с 2:58:39 часа, която е девета.

В маратона на София се включиха над 2 500 участници, като повече от 400 от тях стартираха в класическата дисциплина на 42,195 километра.