• биатлон-
  • спорт

Благой Тодев се пребори за сребърния медал в преследването на 12,5 км

Огромен български успех на световно в САЩ - 1

Огромен успех постигна Благой Тодев на Младежкото световно първенство по биатлон в Солджър Холоу (САЩ).

20-годишното момче от Банско се пребори за сребърния медал в преследването на 12,5 км.

Тодев остана на 0,9 сек от бронза в спринта и съответно потегли от 4-а позиция в третия си старт на шампионата.

Благой направи само 1 пропуск на първата стрелба, а в следващите 3 повали всички мишени.

Така българинът бе в челната група през цялото състезание, като се движеше с много добро бегово темпо.

След първа стрелба излезе 3-и, след втора бе 5-и, а след трета и четвъртата - 2-и. До финала Тодев не изпусна тази позиция и стана световен вицешампион.

Титлата си от спринта защити норвежецът Мартин Невланд, а трети отново стана сънародникът му Мартин Улдал.

Другият ни представител в преследването - Васил Зашев, завърши 51-и с 6 грешки на стрелбището.

Второто място в света идва за Тодев, след като миналия месец стана европейски шампион в индивидуалния старт на 15 км.

В същата дисциплина на първенството в Солджър Холоу Благой се нареди 16-и. С резултатите от тези 2 състезания той донесе на България първи в историята кристален глобус в биатлона, получавайки малката световна купа.

В преследването на 7,5 км при девойките от младшата възраст Валентина Димитрова завърши 12-а, Стефани Йолова - 34-а и Лора Радковска - 39-а. Германката Селина Готиан грабна златото.

В преследването на 10 км при юношите отново стабилно се представи Константин Василев, финиширал 12-и. Титлата спечели словакът Якуб Боргула.