Last news in Fakti

19 Май, 2022 14:32 17 716 9

Аз съм собственик на футболен клуб в България и живея още в миналия век

  • гриша ганчев-
  • цска

Родният модел „Бащица“ е прекалено остарял за нуждите на съвременния спорт

Аз съм собственик на футболен клуб в България и живея още в миналия век - 1
Снимка: БГНЕС

Професионален футбол в България практически няма. Причините са много, но тази, на която съм се спрял в днешния си коментар, е начинът, по който се управляват клубовете у нас. Той е толкова остарял, че мястото му е в музея, където е и прословутото четвърто място на Световното в САЩ.

Гриша Ганчев се слави като един от най-богатите хора на Балканите, но причината далеч не е в успехите му с футболните клубове, които ръководеше през годините. Те се оказват едно луксозно негово хоби, както кралските особи във Великобритания или Монако си отглеждат състезателни коне. Да, преди той имаше небивали успехи с Литекс, когато успя да счупи хегемонията на Левски и ЦСКА и да проправи пътя за инвеститори от ранга на Кирил Домусчиев. Днес обаче в ЦСКА ситуацията е плачевна, въпреки амбициите за строеж на нов стадион. На клуба му липсва всякаква структура, която да отговаря на съвременните стандарти за професионален спорт.

На „Армията“ треньорите биват сменяни като носни кърпи, а всяка година през отбора минават по десетима нови играчи с краткосрочни договори. Това би могъл да бъде работещ модел, ако въпросните получаваха минималните заплати за сектора, но вместо това виждаме един Алън Пардю, за когото се твърди, че прибира по €30 хил. на месец, а Греъм Кери и Брадли Мазику си заработват по €15 хил. за същия период. Да не говорим, че има и редица наемници, които ползват клуба за тренировъчен лагер преди да си намерят истински отбор, какъвто е случаят с Карло Мухар. Като нещо не ни харесат, гоним ги, те се жалват на ФИФА и после се чудим кой пил и кой плащал сметката.

В същото време българите в клуба се превръщат в малцинство, макар по цял свят местните таланти винаги да са гръбнака. Или поне е така в отборите от нашата черга. На Валентин Антов се гледа като на ценна и в същото време непотребна вещ, от която може да се изкарат едни пари. Нищо, че е резерва във втородивизионния Монца.

Аз съм собственик на футболен клуб в България и живея още в миналия век
Снимка: БГНЕС

Преди време попитах Стойчо Младенов, защо не залага повече на местни момчета, които да играят с повече желание, макар и без извънреден талант, а той ми отговори, че всеки, който му се докаже, ще получи шанс. Това бе в дните, когато ЦСКА играеше в групите на Лигата на конференциите, а Жеферсон, Мухар, Кери и останалите легионери не изглеждаха толкова нелепо, колкото във финала за Купата на България. Въпросът ми някак бе приет с насмешка, а днес виждаме един Левски, който е изграден основно от момчета, които цял живот са мечтали за синята фланелка. Най-вероятно никога няма да наречем някого от тях следващия „Гунди“, но е факт, че дават винаги най-доброто от себе си за тима, а това се харесвай най-вече на феновете по трибуните.

Аз съм собственик на футболен клуб в България и живея още в миналия век
Снимка: БГНЕС

Много далеч съм от мисълта, че „сините“ могат да служат за особено добър пример, по отношение на собствениците си през годините, но Наско Сираков там поне стигна до извода, че въвеждането на работещи модели за работа изискват време и доверие в хората, които се заемат с тази тежка задача. Друг е въпросът, че Левски отдавна трябваше да изпадне във фалит, да бъде изхвърлен в „кучешките“ нива и да започне пътя си към изкуплението оттам. Убеден съм, че дори тогава отборът щеше да има същия този шанс, за да спечели Купата на България, както стори ЦСКА през 2016 г., защото феновете отново щяха да са зад любимците си, „Герена“ пак щеше да се пълни, а масираните дарителски кампании нямаше да пълнят гушите на онези, които докараха клуба до това дередже.

Време е Гриша Ганчев, Венци Стефанов, Христо Крушарски, Цветомир Найденов и всички останали, така наречени, футболни деятели да влязат в XXI век, защото останалата част от света се развива, а ние още си живеем със спомените за славните години на българския спорт. В противен случай ще продължим да играйкаме нещо, което прилича на футбол, докато отбори от Литва, Кипър, Казахстан и Молдова продължават да никнат на европейската футболна карта, пренаписвайки съвременната история на играта.


Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 36 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ИсТоРиК

    11 14 Отговор
    Помнете 09.09.2016 год.! Съдбата чука на вратата, но не на футболната врата, която днес за кой ли път беше изрязана на ЕкоТой арена дьо sfin! Чука на вратата за Ада, където беше положен трупа на ЦСКА! Факт.
  • 2 бг мен

    2 9 Отговор
    Не гледам гейски спортове
  • 3 проблемът е

    19 2 Отговор
    че у нас и аматьорски спорт няма.
    Де да ни лиспваше само професионализъм.... На нас ни лиспва дори спортспенство, спортен дух, честност. не си спомняме даже какво беше радост от спорта....
    Всички клубове да стават аматьорски без чужденци и с 50% свои юноши.
    Това да продължи поне 10 години, докато се изчисти тази кло-ака и тогава отнотво можем да опитаме да имаме профи спорт.
    УЕФА ще ни направи най-голямата услуга ако забрани трансферите на А групичката ни за определен период.
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 mad forest

    3 2 Отговор
    Янкулов и ти заплака, ама много станахте вдовиците! Дори препечатвахте анализи на "специалисти" от парцала .руд . Давате непоискани съвети, но резултата беше, е и ще бъде един и същ. Извода? - даже и извод не можете да направите! Защо? Защото гледате през оранжеви очила! Вие разсъждавате като даже не мога да кажа фенове, защото е твърде високо ниво, а като обикновени "запалянковци".
  • 6 а ха

    7 2 Отговор

    До коментар #4 от "Jacques Yves Moineau":

    Абе феновете на Глазгоу Рейнджърс дали след изгубения финал протестират срещу собствениците на Севко? Ясно е че феновете не са сред най-умните и коментарите тук го доказват, но никой ли не се усети след като изненадващо фракциите на ЦСКА спряха протеста срещу БФС? ps ЯСНО Е ЗА ВСИЧКИ ЧЕ СА ПРИТИСНАЛИ ТАРТОРИТЕ ДА СЪЗДАДАТ ИНТРИГА В ЦСКА И ДА НЯМА НОВ СТАДИОН!
  • 7 Алито от София

    2 4 Отговор
    Господин Янкулов, знаете много добре че кой плаща музиката той поръчва,ако найстина сте спортен журналист би трябвало да знаете отдавна че футбола не е вече удоволствие за феновете, а бизнес за инвеститорите му, и защо не се обърнахте към БФС да питате по колко пари дадоха на Софийските отбори, защо Михайлов помага на леWCки като и праща той съдиите, а не касай, а не и пуска пари за козирка, и защо БФС се командва от Кирил Домузчиев, а не от перуката, как се става 10 пъти,,, шампион "без да си даваш зор, много по болни въпроси за които феновете ще се радваме ако ни дадът точен отговор, а не оправдания, така че влезте малко по навътре във футбола, или ви е страх от неудобни въпроси към определени собственици
  • 8 Бай Златан

    2 1 Отговор
    Много точен анализ.Защо са тия школи,ако не се дава път на младите?
  • 9 Пешо А

    0 1 Отговор
    Левскарите отказаха да подкрепят бащицата Божков, с ясното съзнание, че може и да фалират; Цска-рите обаче прегърнаха Ганчев - това е голямата разлика, затова и Левски не фалира. Реално, Ганчев си прави пари от трансфери - както в Литекс. Човека пробва много пъти за Шампионската Лига - не успя и смени тактиката.